Közélet

Kemenesi Gábor, virológus: ne most menjünk Horvátországba nyaralni!

Nem ajánlja a külföldi nyaralást Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Koronavírus Kutató Akciócsoport tagja, a PTE adjunktusa, aki a HVG.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott, a járvány most takaréklángon ég. “Füstöl az avar, de ha lazul a figyelem, leéghet az erdő” – szemléltette a jelenlegi helyzetet a kutató, aki szerint nagy rá az esély, hogy lesz második hullám és ez szerinte súlyosabb lehet majd, mint az első volt.

A MÁSODIK HULLÁM JÖHET ÉS SÚLYOSABB LEHET, MINT AZ ELSŐ

A koronavírus-helyzetet Kemenesi úgy értékelte, hogy a járvány takaréklángon ég. A kutató úgy fogalmazott, a járvány szempontjából nincsenek határok. A koronavírus-járványnak van egy jól látható fő hulláma: Kínából indult, majd Európa lett a fő gócpont, utána következett az Egyesült Államok, most Dél-Amerika van a soron, a következő jó eséllyel Afrika lesz. Ebben éppen az az óriási kockázat, hogy a járvány a világ minden pontjára eljutott, így azt is nehezebb megjósolni, mikor és hogyan térhet vissza. “Annak, hogy teljesen eltűnjön, vakcina nélkül gyakorlatilag nulla az esélye” – fejtette ki a kutató.

A cseppfertőzéssel terjedő járványok szezonálisak, hullámtermészetük van: “Ha ezeket a hullámokat rárakjuk egy görbére, akkor nemcsak a csúcsokat lehet látni, hanem azt is, hogy az őszi mindig magasabb. Ha elfogadjuk, hogy a vírus jelen van, könnyű levonni a következtetést: nagy a kockázat, hogy lesz második hullám és súlyosabb lehet, mint az első.”

ÚJABB HULLÁM, ÚJABB KARANTÉN?

“Semmi nem fekete és fehér” – mondta Dr. Kemenesi Gábor a második hullám kapcsán. Az egyik oldal, hogy már ismerjük az ellenséget, tudjuk, hogy mi vált be ellene. A maszkviselés, a távolságtartás és a kézmosás béna fegyvereknek tűnnek ugyan, de egyelőre ennyi van nálunk és ezek működnek. Ellenünk játszik viszont, hogy az emberek kezdik elengedni magukat, romlik a fegyelem.

“Hasonlattal élve, most füstöl az avar. Ha lazul a figyelmünk és jön egy kis szél, simán leég az egész erdő” – szemléltette a helyzetet a virológus, aki szerint felelőtlenség lenne konkrét dátumokat mondani, nem állíthatjuk, hogy szeptember 20-án vagy október elsején jön a második hullám, de a vírus okozhat meglepetéseket, jobb, ha készülünk rá.

NE MOST MENJÜNK HORVÁTORSZÁGBA

“Legyünk tudatosak, racionálisak és ne most menjünk Horvátországba nyaralni, pláne ne a Maldív-szigetekre” – kérte a magyarokat a kutató (khm, jelen helyzetben viszonylag kevés szegedi töri az utóbbin a fejét – a szerk). Fogadjuk el, hogy pandémia van, minél inkább korlátozzuk a mozgásunkat, annál jobb.

“Azzal is tisztában vagyok, hogy a gazdaságra ez katasztrofális hatással lehet. Ezért van a politikus, aki meghallgatja mindkét oldalt, utána pedig hoz egy döntést. Én sem azt mondom, hogy üljünk otthon a konyhában és sírjunk, de legyen józan eszünk, figyeljük a híreket, az aktuális javaslatokat. Akármit is gondolunk a hatóságokról, náluk fut össze az összes adat, ők látják a trendeket, hallgassunk rájuk.”

A hazai védekezés kapcsán Kemenesi elmondta, Magyarországon működik egy kiváló elemzőcsapat, akik nemcsak a hazai trendeket elemzik, a régiós és a világtrendekkel is összevetik őket. Ez rengeteg adat, úgynevezett big data, ezekből lehet elemezni a járványgörbét.

NEM LEHET MEGJÓSOLNI, MIKORTÓL LESZ VAKCINA

A legfrissebb adatok szerint a világon jelenleg 15 olyan vakcinakísérlet van, ami már túljutott a preklinikai fázison és embereken tesztelik. Ebből hét az első fázisban tart, azaz azt vizsgálják, biztonságos-e. Szintén hét van a kettes fázisban, itt az nézik, elég erős immunválaszt vált-e ki, mi a megfelelő dózis. Egy vakcinafejlesztés – az Oxfordi Egyetemé – pedig a hármas fázisba került és nagyobb embertömegeken vizsgálják, ami nagyon biztató. Aki azonban pontos dátumot mond a vakcina elkészültének időpontjára, az hazudik. Ha megvan a hatóanyag, még le is kell gyártani. Az ehhez szükséges technológia kiépítését már a klinikai fázisokkal párhuzamosan elkezdték néhány kiválasztott vakcinánál (az amerikai kormány erre hozta létre az Operation Warp Speed elnevezésű akciót), de akkor is idő kell hozzá. Ha ez is megvan, akkor lehet megszervezni az oltást. Nem lehet tehát megjósolni, mikor lesz elérhető a vakcina, ahhoz túl sok tényező befolyásolja.

Forrás: HVG.hu

Fotók: MTI, koronavirus.gov.hu, Nepszava.hu, PTE.hu

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb