Közel félszáz összehangolt ellenőrzést végeztek a megyében: az egyik legégetőbb probléma a bejelentés nélküli foglalkoztatás
Közel félszáz összehangolt ellenőrzést végeztek a szakemberek Csongrád-Csanád megyében, abban az országos, a hatóságok által összehangolt akcióban, melyet az építőipari tevékenységet végzőket vizsgálták. A komplex ellenőrzések célja többek között a jogkövető gazdasági működés és foglalkoztatás erősítése volt. Megyénkben problémát jelentett egyebek mellett a szabálytalan foglalkoztatás, a nem megfelelő munkakörülmények, a veszélyes építőipari tevékenységeknél pedig a kockázatértékelés hiánya – olvasható a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal közleményében.
Átfogó, az ország egész területére kiterjedő, összehangolt ellenőrzést végeztek nyáron az illetékes hatóságok az építőipai tevékenységet végzők körében. A több mint 2 ezer vizsgálatban a fővárosi és megyei kormányhivatalok szakterületi hatóságai mellett az adóhatóság és a rendészeti szervek is részt vettek. A komplex ellenőrzések célja a jogkövető gazdasági működés és foglalkoztatás erősítése, a tisztességes, jogkövető cégek versenyhátrányának csökkentése, a szabályok megszegésével (feketefoglalkoztatás, munkavédelmi szabálytalanságok) jogosulatlan előnyt szerző vállalkozások felderítése, illetve az ágazatban dolgozók alapvető jogai érvényesülésének elősegítése volt. A vizsgálatok a foglalkoztatás-felügyelet, a munkavédelmi és munkaügy, az építésfelügyelet, a fogyasztóvédelem, a műszaki biztonsági, valamint a környezetvédelem, természetvédelem és hulladékgazdálkodás területére terjedtek ki.
JELLEMZŐ A BEJELNTÉS NÉLKÜLI FOGLALKOZTATÁS
A legtöbb problémát a foglalkoztatás, a munkavédelem és az építésfelügyelet terén tapasztalták a szakemberek. Továbbra is jellemző a bejelentés nélkül foglalkoztatás, illetve a munkaidő-nyilvántartás vezetésének hiánya. Kiderült, hogy az építési kedv növekedésével nem járt együtt a munkavédelmi szabályok betartása, mert évről évre ugyanazon szabálytalanságokat, hiányosságokat tárják fel. Szintén gyakori tapasztalat volt nemcsak a védőeszközök biztosításának illetve használatának elmulasztása (védősisak, védőcipő, légzés- és hallás védelem), hanem a megfelelő munkaeszközök hiánya is. Ugyancsak visszatérő problémát jelentett a nem biztonságos munkakörnyezet (rossz világítás, mechanikai védelem hiánya pl. elektromos kábeleknél, nem megfelelő műszaki állapotú állványzat, nem megtámasztott munkagödör, porvédelem hiánya stb.).
A MUNKÁLTATÓK KÉTHARMADA SZABÁLYTALANUL FOGLALKOZTATTA A MUNKÁSOKAT
Közel félszáz összehangolt ellenőrzést végeztek a szakemberek Csongrád-Csanád megyében, csak a foglalkoztatás-felügyeleti hatóság 20 vállalkozást keresett fel. Az ellenőrzésben az érintett munkáltatók kétharmada szabálytalanul foglalkoztatta a munkatársai többségét (56 százalékát). A leggyakrabban előfordult hiányosság a munkaidő nem megfelelő nyilvántartása volt. A bejelentés nélküli, feketén foglalkoztatás az ellenőrzésben részt vevő foglalkoztatók közel 8 százalékát érintette. A munkavédelmi hatóság az akcióban összesen 28 olyan munkavállalót talált, akiket 100 százalékban szabálytalanul foglalkoztattak. Problémát jelentett például az építési állványról a leesés veszélye, a védelem- és a munkaeszközök hiánya; a hatóság minden esetben a helyszínen intézkedett a hiányosságok megszüntetése miatt. Két munkáltató veszélyes építőipari tevékenységet végzett, nem tudta viszont bemutatni az ellenőrzésen kockázatértékelést, így a hatóság 100 ezer forint feletti munkavédelmi bírságot szabott ki; a másik esetében még nem zárult le a vizsgálat. Csongrád-Csanád megyében az ellenőrzési tapasztalatok szerint, a szakterületekkel, társhatóságokkal közös, összehangolt helyszíni akciók hatékonyak és eredményesek, köszönhetően a nagyobb létszámú hatósági jelenlétnek.
Köszönjük Nektek, hogy már ennyien “átköltöztetek” velünk az új Facebook oldalunkra! A régi hamarosan megszűnik, szóljatok minél több barátnak, ismerősnek, ITT várja őket az új otthonunk: (KATTINTS IDE)! Ne hagyjuk, hogy néhány gonosz kis algoritmus közénk álljon!
2 hozzászólás