KSH: Az ételeken spórolnak leginkább a magyarok, a benzint veszik, mint a cukrot
Egy kicsivel nagyobb volt az összesített bolti forgalom augusztusban, mint egy éve, de az átlagot csak a benzinkutak forgalmának durva növekedése húzta fel, az élelmiszerüzletek forgalma csökkent a tavalyihoz képest – szúrta ki a HVG a Központi Statisztikai Hivatal frissen közölt adataiból.
Mint kiderült, 2,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Magyarországon idén augusztusban, az egy évvel korábbihoz képest. Fontos hozzátenni, hogy ez a szám a megvásárolt áruk mennyiségét jelenti, nem az összesített árat, tehát nem azért volt növekedés, mert minden drágult. Közzétették azt is, hogy mennyi pénzt hagytunk a boltokban, és itt már látszik a durva infláció hatása: most, egy átlagos augusztusban több pénzt költöttek a magyarok vásárlásra, mint tavaly decemberben, a karácsonyi rohamban.
A BENZINKUTAK FORGALMA SOKKAL NAGYOBB VOLT
De az egyszerű szám, hogy most nőtt a forgalom, elfedi a valódi problémát. A növekedésnek ugyanis gyakorlatilag egyetlen oka van: az, hogy a benzinkutak forgalma sokkal nagyobb, 18,4 százalékkal több, mint egy évvel korábban volt.
Eközben az élelmiszer-kereskedelemben 2,4 százalékkal visszaesett a forgalom, és a nem ételt áruló boltokban is csak 0,5 százalékkal nőtt.
Sőt, ha még jobban részleteire bontjuk ezeket a számokat, az is kiderül, hogy az „élelmiszer jellegű vegyes üzlet” kategóriában – ami a magyar boltok háromnegyedét foglalja magába, a bonyolult elnevezés ellenére egyszerűen minden olyan boltot, ahol más termékek mellett élelmiszert is lehet kapni – a forgalom 3,7 százalékkal esett vissza a tavaly ilyenkorihoz képest, csak az étel-, ital-, dohányáru-szaküzletekben volt 0,3 százalékos növekedés. Vagyis a nagy infláció és a válság előszele azt eredményezte, hogy a mindennapi vásárlásokon kezdtek el spórolni az emberek (még így is több pénzt hagynak ott a boltokban, mint tavaly, de a megvásárolt mennyiség már kevesebb).
A HASZNÁLTCIKK-ÜZLETEKBEN NÖVEKEDÉST MÉRTEK
A nem élelmiszert árusító boltok közül a használtcikk-üzletekben mértek 6,2 százalékos növekedést, a könyv- és számítástechnikai boltokban 3,7 az iparcikk jellegű vegyes üzletekben 2,6, a gyógyszertárakban és illatszerüzletekben 2 százalékkal nőtt a forgalom. Bútorból és műszaki cikkből 0,8, ruhából és cipőből 0,9 százalékkal kevesebbet vásároltak, mint egy évvel ezelőtt. Az év első nyolc hónapjában összesítve 8,4 százalékkal nagyobb volt a forgalom, mint tavaly január-augusztusban. Ebből a benzinkutakon 28 százalékos növekedést mértek, az élelmiszerboltokban csak 0,9, a nem ételt árusító üzletekben pedig 9,6 százalékos volt az emelkedés.
2 hozzászólás