Mindenmás

A BioNTech a malária ellen is bevetné Karikó Katalin forradalmi találmányát

A BioNTech német gyógyszeripari vállalat megkezdte az RNS-alapú, malária ellen kifejlesztett kísérleti vakcinájának tesztelését embereken, írja az MTI. Az egyes fázisú gyógyszerkisérletek hatvan önkéntes bevonásával kezdődtek az Egyesült Államokban. Az RNS-alapú vakcinatechnológia kifejlesztésébe kulcsszerepe volt Szeged díszpolgárának, Karikó Katalinnak.

Az első klinikai fázisban a vakcina hatóanyagának (BNT165b1) biztonságosságát, hatásosságát és immunogenitását vizsgálják. A vizsgálatok arra irányulnak, hogy azonosítsák a maláriát okozó parazita különböző antigénjeit, majd ezt követően a kísérletek a következő klinikai fázisokban már a kiválasztott komponensű oltóanyaggal folytatódhatnak. A BionTech közlése szerint a szer jóváhagyása után az afrikai kontinensen is létrejöhetnek kapacitások a malária elleni szer gyártása. Közben már az első HIV elleni vakcinát is teszteli a Moderna, ami szintén az RNS-technológián alapul.

A MALÁRIA VILÁGSZERTE 619 EZER EMBER HALÁLÁT OKOZTA TAVALY

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a malária világszerte 619 ezer ember halálát okozta 2021-ben, a halálesetek 95 százalékát Afrikában jegyezték fel. Tavaly az esetszám elérte a 247 milliót, azonban a növekedés a korábbi évekhez képest lassulást mutat – közölte a szervezet a napokban. A malária ellen engedélyezett első oltóanyagot a brit gyógyszeripari óriás, a GlaxoSmithKline fejlesztette ki, több mint három évtized kutatómunkát követően. A WHO által tavaly engedélyezett RTS’S (Mosquirix) néven futó, négy dózisú vakcina hatékonysága azonban csak mintegy 30 százalékos. Az Oxford Egyetem is dolgozik egy malária elleni vakcinán. A brit kutatók szeptemberben jelentették, hogy a R21/Matrix-M nevű oltóanyag jövőre kerülhet piacra. Az elsődleges eredmények ígéretesek, négy dózis után mintegy 80 százalékos hatékonyságot mutattak ki a teszteken.

Kapcsolódó cikkek

Egy hozzászólás

'Fel a tetejéhez' gomb