Orbán Viktor: a következő évtizedben Magyarország előtt álló legnagyobb stratégiai kihívás, hogy Közép-Európán belül regionális középhatalmi státuszt érjen el
Átfogó előadásban vázolta fel az előttünk álló évtized kihívásait és lehetőségeit Orbán Viktor miniszterelnök az ünnepek előtt, a Széll Kálmán Alapítvány karácsonyi vacsoráján, írta meg a Mandiner cikke nyomán a 24.hu.
MAGYARORSZÁG ELŐTT ÁLLÓ LEGNAGYOBB STRATÉGIAI KIHÍVÁS, HOGY KÖZÉP-EURÓPÁN BELÜL REGIONÁLIS KÖZÉPHATALMI STÁTUSZT ÉRJEN EL
A kormányfő szerint mára egyértelművé vált, hogy a következő évtizedben a Magyarország előtt álló legnagyobb stratégiai kihívás az, hogy kikerüljön a közepes fejlettségű országok köréből, és felzárkózzon a fejlett államokhoz, Közép-Európán belül pedig regionális középhatalmi státuszt érjen el.
EZT A FEJLŐDÉSI PÁLYÁT EGY SZÉTTÖREDEZETT VILÁGREND MELLETT KELL BEJÁRNIA AZ ORSZÁGNAK
Ennek a feladványnak a megoldása szerinte már önmagában nagy kihívás, és nem is minden országnak sikerült a felzárkózás. Olyan feladat ez, amelyet Magyarországnak menetből kell teljesítenie, különben a kitörés feltételei elpárolognak, az időablak bezárul. További nehézségeket – vagy éppen lehetőséget – jelent hazánknak, hogy mindezt a fejlődési pályát egy széttöredezett világrend mellett kell bejárnia.
Orbán Viktor szerint „az új rend kontúrjai még csak most alakulnak, de egy dolog bizonyos: ha visszaáll a hidegháború korának blokkokon alapuló nemzetközi rendje, akkor az a nemzetközi kapcsolatépítés és kereskedelem visszaesésével, ennek következményeként pedig akár Magyarország eljelentéktelenedésével fenyeget.”
“ÚGY TŰNIK, ISMÉT LÉTREJÖNNEK A HIDEGHÁBORÚ IDEJÉN MEGISMERT NEMZETKÖZI BLOKKOK”
“Úgy tűnik, ismét létrejönnek a hidegháború idején megismert nemzetközi blokkok. Az így kialakuló világrend hálózatelméleti szempontból egymás mellett létező, hierarchikus hálózatok rendszereként írható le. Egy ilyen felállásban minden gazdasági, politikai és kulturális transzfer a tömbök vezető államain keresztül zajlik” – fogalmazott, majd hozzátette, ez a teljes Európai Unió, folytatta, de különösen annak perifériaállamai számára kifejezetten rossz hír, mert egy ilyen rendszerben a központ nemcsak a blokkok feletti kapcsolatokat képes ellenőrizni, hanem magához vonzza az erőforrások elosztásának feladatát is.
MAGYARORSZÁGNAK KI KELL MARADNIA A BLOKKOSODÁSBÓL
Orbán Viktor szerint Magyarországnak ki kell maradnia a blokkosodásból, mert az hazánknak nem érdeke, ezért:
- el kell kerülni, hogy hazánk egy nagy nemzetközi blokk perifériája legyen;
- el kell kerülni, hogy a korábbi, spontán piaci folyamatokra alapuló szabadkereskedelmi modell anomáliái visszatérjenek;
- meg kell oldani az ellátási láncok sérülékenységének az enyhítését;
- ezzel együtt el kell érni, hogy Magyarország csatlakozzon a gazdaságilag fejlett országok köréhez.
Forrás: 24.hu
Egy hozzászólás