Szegedi Arcok

Példamutató munkásságukat ismerték el: átadták a Boldog Gizella-díjat Hódmezővásárhelyen

Cserjés Katalin irodalomtörténésznek és Perényi János gazdálkodónak, lótenyésztőnek ítélték oda idén a Boldog Gizella-díjat, a Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítvány elismerését hétfőn este gálaműsor keretében adták át a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban – tájékoztatta a civil szervezet az MTI-t.

A VÁROS IRÁNTI HŰSÉGET SZIMBOLIZÁLJA

Az alapítvány azon köztiszteletben álló személy elismerésére hozta létre 2018-ban a város iránti hűséget szimbolizáló díjat, aki példamutató polgári gondolkodásával vagy hosszú időn át folytatott munkásságával kimagasló érdemeket szerzett a közösség megbecsülést kiérdemelve. A nettó egymillió forint anyagi elismerés mellett díszes oklevéllel és emlékplakettel járó díj Boldog Gizella királynéról, Szent István király feleségéről kapta nevét, aki keresztényi lelkülettel és alázattal tett tanúbizonyságot fogadott nemzete iránti hűségéről egész élete során.

MAGYARTANÁROK GENERÁCIÓIT TANÍTOTTA

Cserjés Katalin 1954 júliusában született Budapesten. Középiskolai tanulmányait a hódmezővásárhelyi Bethlen Gábor Református Gimnáziumban végezte, Szegeden szerzett magyar-orosz szakos diplomát, majd doktori fokozatot. Az egyetem után a Bethlen-gimnáziumban tanított: legszebb, legtermékenyebb évei közt tartja számon azt a nyolc esztendőt, amit ott töltött. 1987-től a szegedi egyetem modern magyar irodalom tanszékének adjunktusa lett, magyartanárok generációit készítette fel szakmódszertan-órák keretében az iskolai munkára.

A 20-21. századi és kortárs magyar irodalom fejezeteit tanította, illetve az irodalom és a több művészeti ág kölcsönhatásait vizsgálta. 2002-től a Hajnóczy Péter-prózaműhely, majd később Hajnóczy Péter Hagyatékgondozó Műhely néven a költő hagyatékának csaknem teljes feldolgozását és digitalizálását szervezte meg tanítványaival, társaival, konferenciákat tartottak és ápolták a költő emlékét.

AKTÍV SZEREPET TÖLT BE HÓDMEZŐVÁSÁRHELY KULTURÁLIS ÉLETÉBEN

Cserjés Katalin mind a mai napig aktív, a város szellemi-kulturális életében meghatározó szerepet tölt be. Hosszú évekig a Grezsa Ferenc-középiskolai pályázat koordinátora és mentora, egyetemi kapcsolattartója volt. 2005 óta az Art.Pagony Művészettörténeti Önképzőkör vezetője. Másfél éve indította útjára Művész-bemutatók címmel a Németh László Városi Könyvtárban azokat a találkozásokat, ahol helyi művészemberekkel ismerkedhetnek meg a vásárhelyiek.

ANYAI ÁGON TŐSGYÖKERES VÁSÁRHELYI

Perényi János 1950. december 11-én született, családja anyai ágon tősgyökeres vásárhelyi, apai ágon pedig Mezőberényből származik. Az általános iskola felső tagozatát a sóshalmi iskolában, a középiskolát a Bethlen gimnáziumban fejezte be. Az orosházi Felsőfokú Mezőgazdasági Technikumban állattenyésztési és takarmányozási szakon végzett, később több szakirányú képesítést is szerzett. Mezőgazdasági nagyüzemekben állattenyésztési agronómusként, ménesvezetőként, lótenyésztési és juhtenyésztési ágazatvezetőként dolgozott.

A VERSENYLOVALÁST GYERMEKKORÁBAN KEZDTE, TÖBB FILMBEN IS SZEREPELT LOVASDUBLŐRKÉNT

Perényi János a versenylovaglást gyermekkorában kezdte, és katonaidejét is nyeregben töltötte, a Kiskunhalasi Határőr Dózsa Sportkör lovasaként. Így jutott el a filmek világába is, színészek lovasdublőrjeként. Szerepelt többek között a Rózsa Sándor, a Bűntetőexpedíció, az Árpád a cigány, a Csillagbörtön és a Musztánglegenda című filmekben.

1991-ben kezdeményezte Hódmezővásárhelyen a nagy múltú Gazdasági Egyesület újjáalapítását, melynek jelenleg is ügyvezető elnöke. Az egyesületben képviselik a mezőgazdasági termelők, a helyi gazdálkodók érdekeit, miközben mezőgazdasági tematikájú rendezvényeket, kiállításokat, előadásokat szerveznek. 2002-ben nótakört alapítottak, amely a mai napig működik. 2008-ban létrehozták a Pásztorélet Kutatók Körét. Pásztoreszköz gyűjteményükkel országszerte, de külföldön is időszaki kiállításokon vesznek részt.

ÁLLATTENYÉSZTÉSSEL FOGLALKOZIK

Nagyszüleihez, szüleihez hasonlóan Perényi János is állattenyésztéssel foglalkozik, szürkemarhát, juhokat tenyészt és kiemelkedő szerep jut gazdálkodásában a lónak. Gazdaságában sárga színű kisbéri félvér és furioso north star fajtájú lovakat tenyészt. Több lovával Budapesten, a Honvéd-Huszár Díszegységben lovagolnak. Munkásságát Hódmezővásárhelyen 2011-ben Signum Urbis Honorantis, szülővárosában, Mezőberényben 2016-ban díszpolgári címmel ismerték el.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTok, Facebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Forrás: MTI

Fotók: Lázár János FB

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb