Mindenmás

259 éve született Vedres István, Szeged városának építője, a vízgazdálkodás úttörője, a reformkor gazdaságpolitikai elképzelései előfutára

Vedres István (Szeged, 1765. szeptember 22. – Szeged, 1830. november 4.) a pesti Institutum Geometricumban az elsők között szerzett mérnöki oklevelet 1786-ban. Szeged város mérnöke majd főmérnöke lett és ezt a hivatalát töltötte be egészen nyugalomba vonulásáig, 1821-ig. Első nagyobb munkája a II. József-féle kataszteri felmérésben való részvétel. A környék számos mocsarának lecsapolási tervét készítette el- emlékszik meg vasárnap reggel az agrotrend.hu.

A szőreg-gyálai határ 3600 holdas területén vízrendezés és ármentesítés után országos hírű mintagazdaságot szervezett. Úttörő munkát végzett a futóhomok megkötése terén Csengele határának fásításával. 1805-ben röpiratot jelentetett meg a Soroksár-Kecskemét-Kiskunfélegyháza-Szeged vonalvezetésű Duna-Tisza csatorna és a szegedi kereskedelmi kikötő és közraktár létrehozásának szükségességéről, A “Tiszát a’ Dunával öszve kaptsoló új hajókázható tsatorna” címmel. Munkája alapos gazdasági okfejtést és részletes számításokat tartalmazott. Számos gazdaságfejlesztő elgondolása volt; ezek közül kiemelkedik az országos gabonaraktár, a szegedi téli kikötő és hajógyár, egy országos csatornahálózat, az átfogó Tisza-szabályozás, víztárolók létesítése, az öntözéses gazdálkodás, a rizstermelés és tógazdálkodás elvi megalapozása és gyakorlati megvalósítási tervei.

VEDRES A REFORMKOR GAZDASÁGPOLITIKAI ELKÉPZELÉSEI ELŐFUTÁRÁNAK TEKINTHETŐ, GYAKRAN EMLEGETIK “SZEGED SZÉCHENYIJE” NÉVEN

Vízgazdálkodási elképzeléseinek hatása Széchenyire közvetlenül kimutatható. Különösen nagy érdeme a magyar gazdasági-műszaki nyelv megteremtéséhez való hozzájárulás. Mérnöki működése mellett nyelvújító és szépirodalmi tevékenységet is folytatott, ebben a minőségben Dugonics András köréhez tartozott. 1790-ben jelent meg “A magyar nyelvnek a magyar hazában szükséges voltáról” című műve. Az ő tervei alapján nagyobbították meg a szegedi kőszínházat, s ebben előadták “A Haza szeretete avagy Nemes Szeged városának a töröktől való elvétele” c. négyrészes vitézi játékát 1803-ban. A király érdemei elismeréséül 1826-ban nemesi rangra emelte.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTokFacebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb