Közélet

Jöhetnek az akkuhulladék-feldolgozó üzemek, Nagy Márton fog dönteni a helyszínekről (frissítve)

Tegnap kezdte az Országgyűlés annak a jogszabálynak az általános vitáját, amely szerint Nagy Márton már idén dönthet arról, hol legyenek akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemek Magyarországon.

Mint kiderült, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter előterjesztésébe tették be azokat a passzusokat, amelyek szerint a jövőben az országban létesülő akkumulátorhulladék-feldolgozó üzemek helyszínét az iparügyekért felelős, azaz a nemzetgazdasági miniszter jelöli ki.

MÉG IDÉN DÖNTHET NAGY MÁRTON

A javaslat, amely szerint a kijelölés 5 évig érvényes, tisztázza, mi az akkumulátorhulladék-feldolgozó üzem: e szerint az elektromos meghajtású gépjárműben használt ipari akkumulátorral, annak hulladékával és az akkumulátorgyártás gyártási hulladékával kapcsolatos újrafeldolgozási tevékenységet ellátó létesítmény. A kijelölés feltétele, hogy

  • a helyszínen legalább egymilliárd forint teljes költségigényű építési beruházás
  • vagy kármentesítési eljárással egybekötött építési beruházás valósuljon meg.

A jogszabálytervezet szerint az iparügyekért felelős miniszter az akkumulátorhulladék-feldolgozó üzem helyszínét rendeletben állapítja majd meg. A törvény a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba, a parlamenti tárgyalása 4–5 hétig tarthat, e szerint a menetrend szerint még idén dönthet Nagy Márton az akkubontó üzemek helyszínéről.

ÁZSIAI TÁRSASÁGOKKAL MŰKÖDNE EGYÜTT A KORMÁNY

Az akkubontás és az akkumulátorok újrahasznosítása lehet a magyar kormány következő nagy projektje az akkumulátorgyárak felfuttatása után. A kormány ezen a területen is ázsiai társaságokkal működne együtt, de itt most, legalábbis egyelőre, nem Kína lehet az abszolút befutó – olvasható az Economx portálon. Nagy Márton még augusztus végén egy az iparágban éllovas, dél-koreai cég vezetőivel tárgyalt a témában, Budapesten. Akkor derült ki az is, hogy az akkubontó projekt igencsak sürgős a kormánynak.

TÖBB FELDOLGOZÓ-ÜZEM IS MŰKÖDIK HAZÁNKBAN

Magyarországon jelenleg is működik néhány akkumulátorhulladék-feldolgozó üzem, mint például a dél-koreai tulajdonú SungEl Hitech Hungary Kft. bátonyterenyei létesítménye, amelynek korábban határozatlan időre, a szennyezőanyagok kibocsátása miatt elvették a működési engedélyét is. Emiatt a lakosság és a zöldszervezetek is aggodalmukat fejezték ki korábban a nagyobb ipari üzemek lehetséges környezeti hatásai miatt.

Témába vág, hogy a Telex szerint például Szegedre is került a gödi és az iváncsai akkumulátorgyárak veszélyes hulladékából. Ezt a Dorozsmai úton tárolják, ahova eddig összesen 26 tonna nehézfémeket tartalmazó fémoxid és 6597 tonna veszélyes anyagokat tartalmazó vizes folyékony hulladék (NMP), közismertebb nevén N-metil-2-pirrolidon került összesen. A Telex erről azt írja, hogy ez a hulladéktípus nemcsak NMP-t tartalmaz, de az akkugyárak esetében ez a fő összetevő.

FRISSÍTVE (10.09): FELE ANNYI MENNYISÉGET VETT ÁT A SZEGEDI VÁLLALAT

Cikkünk megjelenését követően a MULTIGRADE Kft. arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy a Telex által kért közérdekű adatigénylés alapján a közölt adatok az átvett hulladék mennyiségekről valótlanok. Kiemelték: “nyilvántartásunk szerint HAK 06 03 15* kódú (nehézfémeket tartalmazó fémoxid) hulladékot a 2023-as éveben összesen 157,35 tonnát vettünk át az SK On akkumulátorgyárból a HAK 16 10 01* kódú (veszélyes anyagokat tartalmazó vizes folyékony hulladék) hulladékból a gödi SAMSUNG gyárból 3421 tonnát és az iváncsai akkumulátorgyárból 41,99 tonnát. Ez alapján kijelenthető, hogy a cikkben megjelent összmennyiség megközelítően felét vette át társaságunk.”

Azt is kiemelték, hogy a MULTIGRADE Kft. a cikkben említett időszakban az érvényes hulladékgazdálkodási engedélyében szereplő mennyiségek keretéig vett át hulladékot a szegedi telephelyén. Minden hatóság által kért szükséges engedéllyel rendelkezik a MULTIGRADE Kft. 2023-ban három alkalommal volt Hatósági ellenőrzés a 6728 Szeged, Dorozsmai út 35. szám alatti telephelyen és az ellenőrzések az említett HAK kódú hulladékok esetében semmiféle szabálytalanságot nem találtak azok tárolásával és az egyidejűleg telephelyen tárolt mennyiséggel kapcsolatban.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb