Közélet

Vádat emeltek a Szeged Plaza tulajdonosa ellen

Mint megírtuk, magára vállalta a csalást Jellinek Dániel, a Szeged Plazát is üzemeltető Indotek Group vezérigazgatója az utóbbi évek legnagyobb számlagyár-botrányában, amely négy és fél milliárd forint kárt okozott a költségvetésnek. A fejlemény az ügyben az, hogy vádiratot nyújtott be a Fővárosi Törvényszékre a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Főügyészség Jellinek Dániel milliárdos vállalkozó ellen.

Az ügy komolyságát mutatja az is, hogy a Győri Törvényszéken az elmúlt évek egyik legnagyobb számlagyárbotrányának büntetőpere kezdődött volna meg, a tárgyalást azonban a bíróság elhalasztotta, aminek az oka épp az egyik leggazdagabb magyar, és a Szeged Plaza tulajdonosa elleni vádemelés.

EJTETTÉK A VÁDAKAT AZ APJA ÉS KOLLÉGÁJA ELLEN

Mint megírtuk, Jellinek Dánielt várhatóan felelősségre vonják a számlagyáras ügyben, ugyanis magára vállalta az apja és kollégája terhére rótt bűncselekményeket. Utóbbi két személlyel szemben az ügyészség ejtette a vádakat, és jelezte, hogy vádat fog emelni az üzletemberrel szemben. A csaknem 300 milliárd forintos becsült vagyonnal rendelkező vállalkozó úgy került a költségvetésnek négy és fél milliárd forint kárt okozó, ötven vádlottat felsorakoztató ügybe, hogy az érdekeltségében álló Indotek Csoport két vállalata is fiktív számlákat fogadott be a számlagyártól. A két társaságot (Mall Management Kft. és In-Management Kft.) apja és kollégája vezette a fiktív számlák befogadása idején. Velük szemben különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és hamis magánokirat felhasználásának vétsége volt a vád.

KÜLÖN VÁDEMELÉS LETT A VÉGE

Kedden kiderült, hogy az ügyészség nem egyszerűen a vádlottak cseréjét kezdeményezte, hanem a milliárdossal szemben külön vádat emel a Fővárosi Törvényszéken. A védők többsége azonban kifogást emelt az ügyészség lépése ellen. Többen is jelezték, hogy addig a tárgyalása nem folytatható, amíg Jellinek pozíciója nem tisztázott az ügyben, mert szerintük ez tisztességtelen volna. Egyben indítványozták a számlagyáras ügy és az üzletember elleni vádak egyesítését. A bíró osztotta a védők álláspontját és úgy döntött, elhalasztja a tárgyalást, ami idén már nem folytatódhat.

ÖSSZEFORR A SZÁMLAGYÁRAS BŰNÜGY

Kedden egyébként F. Zsolt fővádlott tett volna vallomást a Győri Törvényszék előtt. Ő a BKV és a CBA volt informatikai vezetője volt, akinek a nevével összeforrt a számlagyáras bűnügy. A szervezetre 2021 nyarán, nyolcvan helyszínen egyszerre csaptak le a hatóságok. A vád szerint a bűnszervezet egy többszintű, takarítási és informatikai szolgáltatásokat nyújtó céghálózatot és számlagyárat működtetett. A nyomozók szerint a számlázási adatokból kiderült, hogy a kibocsátott fiktív számlákkal a csoport megrendelői jogosulatlanul csökkentették a fizetendő áfájukat, miközben a számlakibocsátó cégek nem végeztek valós tevékenységet. A bíróság elé kerülő számlagyáros ügynek politikai vetületei is akadnak.

TÖBB MSZP POLITIKUST IS FELDOBOTT

Például egy olyan társaság is érintett benne, melynek 288 millió forintot utalt a Szijjártó Péter vezette külügyminisztérium. Sőt, a 24.hu azt írja a témában, hogy Pintér Sándor köréig is elvezetnek a szálak, ugyanis egy nappal azelőtt, hogy a hatóságok lecsaptak a bűnszervezet tagjaira, a belügyminiszter bizalmasának, Tasnádi Lászlónak a cége lett a tulajdonosa annak a vállalkozásnak, amelyik a BKV informatikai rendszerét működteti. A botrány mégis inkább baloldali politikusok révén került be a médiába, elsősorban a 2022-es országgyűlési választási kampányban. F. Zsolt ugyanis vádalku keretében több MSZP-s politikust is feldobott, akiket – állítása szerint – különféle üzletek kapcsán megkent.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb