Drew Weismann: a következő öt évben óriási előrelépés várható az mRNS-technológiát használó megoldások bevezetésében
A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián csütörtökön.
A KÖVETKEZŐ ÖT ÉVBEN ÓRIÁSI ELŐRELÉPÉS VÁRHATÓ AZ MRNS-TECHNOLÓGIÁT HASZNÁLÓ MEGOLDÁSOK BEVEZETÉSÉBEN
A tudós a kétnapos tanácskozás sajtótájékoztatóján azt mondta, a következő öt évben óriási előrelépés várható az mRNS-technológiát használó megoldások bevezetésében. A kutató kitért arra is, tenni kell a tudományos eredmények társadalmi elfogadtatása érdekében. Mint mondta, a közösségi média korában a tények unalmasak és szárazak, de fel kell venni a harcot az összeesküvés-elméletekkel és az áltudományos nézetekkel szemben.
JELENTŐSEN KISZÉLESEDETT A KUTATÁSI TERÜLET
A professzor úgy fogalmazott, a Nobel-díj átvétele óta még keményebben dolgozik, jelentősen kiszélesítette kutatási területét, ugyanakkor megnőtt a munkájához kapott támogatás nagysága is. A konferenciát megnyitó előadásán Drew Weismann elmondta, jelenleg többek között a HIV, a hepatitis C-vírus, a 2-es típusú herpeszvírus, a citomegalovírus, az influenza-, különböző koronavírus-változatok, a denevérekben jelenlévő és az embereket is fertőzni képes nipah vírus, a gyomor-bélhurutot okozó norovírus, a malária, a tbc és sok más kórokozó elleni vakcina fejlesztése folyik.
A LEGÍGÉRETESEBB ELŐRELÉPÉST A MELANOMÁK ÉS A HASNYÁLMIRIGYRÁK ESETÉBEN SIKERÜLT ELÉRNI
Nukleozid-módosított mRNS-t fejlesztenek terápiás fehérjék szállítására, klinikai vizsgálatok folynak az mRNS-kódolt monoklonális antitestekkel, és kutatják azt is, miként vehető rá az immunrendszer a tumorok elpusztítására, a legígéretesebb előrelépést a melanomák, illetve a hasnyálmirigyrák esetében sikerült elérni. De a többi közt vizsgálják azt is, hogyan csökkenthető a szívizom hegesedése infarktust követően, vagy azt, miként alkalmazható a technológia például ételallergia esetén – tudatta a professzor.
KUTATJÁK, MIKÉNT ALKALMAZHATÓ A GÉNTERÁPIÁBAN
Kutatások folynak arról, miként alkalmazható a megoldás génterápiára. Például dolgoznak a sarlósejtes vérszegénység kezelésére szolgáló eljáráson is. Vizsgálják azt is, miként juttatható át a lipidburokba csomagolt mRNS a vér-agy gáton annak érdekében, hogy az így előállított fehérjékkel csökkentsék az agyvérzések okozta maradandó károsodásokat – mondta a professzor. A kutatók keresik annak a lehetőségét is, miként tehetők hatékonyabbá a vakcinák, úgy, hogy azok az immunválaszt erősítő más fehérjéket kódoló mRNS-eket is tartalmaznak – ismertette Drew Weismann.
CÉLJUK, HOGY NE CSAK A GAZDAG ORSZÁGOK SZÁMÁRA LEGYEN ELÉRHETŐ
A Nobel-díjas professzor kitért arra is, fontosnak tartja, hogy az mRNS-technológia ne csak a gazdag országok számára legyen elérhető, hanem a szubszaharai Afrikában, Délkelet-Ázsiában vagy Latin-Amerikában is. Példaként Thaiföldet említette, ahol szakmai segítségével alakítottak ki az mRNS-vakcinák előállítására alkalmas üzemet, amely már tíz olyan oltást készített, melyek klinikai kipróbálása folyik.
AZ MRNS-TECHNOLÓGIA FELGYORSÍTJA ÉS SOKKAL OLCSÓBBÁ TESZI A GYÓGYSZERKUTATÁSOKAT
A konferencia sajtótájékoztatóján Karikó Katalin, az SZTE professzora kifejtette, hogy az mRNS-technológia felgyorsítja és sokkal olcsóbbá teszi a gyógyszerkutatásokat. A kutató elmondta, pénzügyileg és szakmailag is segíti, hogy létrejöjjön az SZTE-n az mRNS-technológiát fejlesztő kutatóközpont. Tanácsokat ad arról, milyen témákkal érdemes foglalkozni és segíti a nemzetközi együttműködések kialakítását. Ugyanakkor fontosnak tartja az oktatás, a következő kutatógenerációk motiválását is – tette hozzá.
AZ IMMUNVÁLASZOK ÖSSZEHASONLÍTÁSA KRITIKUS VIZSGÁLATI TERÜLET
Karin Loré, a stockholmi Karolinska Intézet immunológia professzora előadásában kifejtette, az új mRNS-vakcinatechnológia és a hagyományos oltások által kiváltott immunválaszok összehasonlítása kritikus vizsgálati terület. Az mRNS-vakcinák által kiváltott erőteljes immunválasz hátterében álló alapvető mechanizmusok feltárása elengedhetetlen a hatékonyság és a tolerálhatóság optimalizálásához.
AZ MRNS-VAKCINÁK FOKOZZÁK A VELESZÜLETETT IMMUNVÁLASZT
Vizsgálataik során rézuszmajom-modellt használnak, és fluoreszcensen jelölt és kódolt vakcinákat alkalmaznak a szervezeten belüli eloszlás és a sejtspecifikus célzás nyomon követésére a beadás után – közölte a professzor. A veleszületett immunválaszt lokálisan, az injekció beadásának helyén, a nyirokcsomókban és a keringésben vizsgálva azt találták, hogy az mRNS-vakcinák fokozzák a veleszületett immunválaszt, amelyet az 1-es típusú interferonválasz és a monociták differenciálódása jellemez, ami megkülönbözteti őket a legtöbb hagyományos vakcinától – mondta Karin Loré.
ÉRTÉKES ISMERETEK A JÖVŐRE NÉZVE
A széles körben használt, engedélyezett inaktivált veszettség elleni vakcinával összehasonlítva azt találták, hogy a veszettség vírus glikoproteinjét kódoló mRNS-vakcina megemelkedett neutralizáló antitestszámot, plazmasejteket, memória B-sejteket és T-sejteket indukált, és az immunválasz is tartósabb – tudatta a kutató. Karin Loré hangsúlyozta, a vakcinaválaszokat alakító immunmechanizmusok tanulmányozása együttesen értékes ismereteket nyújt a jövőbeli vakcinaformulák és a vakcinaplatform kiválasztásának optimalizálásához.
KARIKÓ KATALIN MÁR SZERDÁN MEGTARTOTTA ELSŐ ELŐADÁSÁT
Megérkezett Karikó Katalin Szegedre, aki a Szegedi Tudományegyetem Innovációs napján már meg is tartotta első előadását a városunkban. A Nobel-díjas kutató előadásán azt mondta, “feladatunk tájékoztatni az embereket, lelkesíteni a fiatalokat, mert kutatónak lenni, újat létrehozni, segíteni másoknak nagyszerű”.
Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!
App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ
Kövess a Szeged365 TikTok, Facebook és Instagram oldalakon is!
Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!
Forrás: MTI