Megkezdődött a kórházban hagyott csecsemők gyorsított örökbefogadása
Megtörténtek az első gyorsított örökbefogadások a kórházban hagyott csecsemőknél – közölte Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerdán az MTI-vel.
Rétvári Bence elmondta, a kormány a kórházban hagyott csecsemők örökbefogadási eljárásainak gyorsítása érdekében a nyáron törvényjavaslatot terjesztett elő, amelyet a Fidesz és a KDNP frakciója támogatott, így új szabályok léptek életbe, melyek egyszerűbbé teszik az örökbefogadást – közölte az államtitkár. 2024. szeptember 30-ig 31 kórházban hagyott gyermeket nyilvánítottak örökbefogadhatónak az új jogszabály alapján, október 24-ig pedig 7 gyermek örökbefogadási eljárása már lezárult. Közülük 4 gyermeket fogadtak örökbe Csongrád-Csanád vármegyében, egyet-egyet pedig Pest, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun vármegyében.
A GYERMEKEK ÉRDEKE, HOGY SZERETŐ CSALÁDI KÖZEGBEN NŐJENEK FEL
Tíz gyermek örökbefogadása folyamatban van, ők már az örökbe fogadni szándékozó szülőknél élnek, de az eljárást lezáró határozat még nem született meg. Rétvári Bence kiemelte, ma Magyarországon több mint ezer alkalmassági határozattal rendelkező, örökbefogadásra várakozó szülő szeretne 3 évesnél fiatalabb gyermeket örökbe fogadni, a törvénymódosítás segít abban, hogy akik nem tudnak vér szerinti családjukban felnevelkedni, azok minél gyorsabban egy szerető, gondoskodó örökbefogadó családhoz kerülhessenek – fűzte hozzá Rétvári Bence. Tudatta, hogy az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban maradtak csecsemők a kórházak újszülött osztályain, akiket szüleik, rokonaik nem vittek haza. A gyermekek érdeke, hogy szerető családi közegben nőjenek fel, hogy minél hamarabb kikerüljenek a kórházból, és róluk gondoskodni tudó és akaró örökbefogadó szülőkhöz kerülhessenek – hangsúlyozta.
A SZÜLÉSZETI OSZTÁLYOKON EGY ÚJ ELJÁRÁSRENDET ALKALMAZNAK
Az új szabályozás szerint amennyiben hat héten belül sem az anya, sem más hozzátartozó nem jön a kórházban hagyott gyerekért, a csecsemő lemondó nyilatkozat nélkül örökbe fogadhatóvá válik, és így elindulhat az örökbefogadási folyamat. Rétvári hozzátette, hogy a szülészeti osztályokon egy új eljárásrendet alkalmaznak az örökbefogadási ügyekben, a kórházak pedig kapcsolattartókat jelöltek ki a kormányhivatal munkájának segítésére és a folyamat gyorsítására. Az új eljárásrend szerint ha egy anya a kórházban hagyja gyerekét, a távozását követő egy napon belül a kórháznak értesítenie kell a kormányhivatalt – írja a Telex. A kórháznak ezenfelül biztosítania kell, hogy a gyermekvédelmi gyám és a leendő örökbefogadó szülők is látogathassák a gyereket. Rétvári hozzátette, hogy a kórházban hagyott gyerekek esetében alapvető ellátásukon felül azokat a gondozási feladatokat is ellátják, amelyek szükségesek egészséges testi, lelki és szociális fejlődésükhöz.
280-300 ELHAGYOTT CSECSEMŐ VAN KÓRHÁZBAN
Az elmúlt hetekben az egész országos sajtót bejárta, hogy nagyjából 280-300 elhagyott csecsemő van kórházban. Ez a szám a Gyermekjogi Civil Koalíció felmérése szerint tavaly még 50-100 volt, vagyis egy év alatt három-hatszorosára nőtt. A helyzeten az sem segít, hogy 2021 óta az egyedülálló szülők csak miniszteri engedéllyel fogadhatnak örökbe – számolt be róla a lap.