Komoly átalakulás jön az egészségügyben Szegeden is: nagyobb szigor, több ellenőr és mesterséges intelligencia
Pintér Sándor a Magyar Kórházszövetség konferenciáján beszélt az egészségügy átalakításának lépéseiről. A fontosabb témák közé tartozott a betegellátás ellenőrzése, a mesterséges intelligencia alkalmazása és a kórházigazgatók kompetencia alapú kiválasztása is.
Pintér Sándkor elmondta, hogy az ország 138 kórházában 300 ellenőrt fognak szolgálatba állítani a jelenlegi 100 helyett, és normarendszert alakítanak ki a betegellátás elvárt számaira – írja az Index.hu
A belügyminiszter kiemelte, hogy a lakossági visszajelzéseket a betegellátás minőségének javítására figyelembe veszik. Hozzátette, hogy Ónodi-Szűcs Zoltán a járóbeteg-irányítási rendszer (JIR) átalakításáért felelős miniszteri megbízott által kiadott és begyűjtött kérdőív alapján a betegek szerint sok szakdolgozóra jellemző a durvaság, az empátia hiánya.
A MESTERSÉGES INTELLIGENCIA JELENTI A JÖVŐT
Pintér Sándor fontos célkitűzésnek nevezte, hogy 2026-ra valamennyi ellátóhely rendelkezzen CT- és MR-készülékkel, 2025-re pedig legalább 85 százalékos ellátottság legyen ez az arány. A vastagbéldaganat patológiai kiértékelésében már 80 százalék feletti hatékonyságot mutat a mesterséges intelligencia. A belügyminiszter szerint a technológiának kiemelt szerepe lehet a diagnosztika felgyorsításában és az EESZT-ben tárolt adatok strukturált integrálásában.
A SZŰRŐ VIZSGÁLATOK NÉPSZERŰSÍTÉSE
Pintér Sándor azt is elmondta, hogy szeretné, ha az egészségügy nem a betegségről szólna, ezért növelni kell a népegészségügyi szűréseken való részvételi arányt. Elmondása szerint prevenciós szemlélet kialakításának az iskoláknak is szerepe van, csakúgy, mint a védőnői hálózatnak. Az egészségnevelési tárgy bevezetését jó kezdetnek nevezte, de a heti egyórás alkalmat kevésnek tartja.