Reagált az önkormányzat: tévesen állították azt, hogy Szeged városa 60 millió forintért sajátítaná ki a BYD-nak a volt tehenészetet, nem az önkormányzat dönt az árakról
Nem tárgyal a tulajdonossal sem a szegedi önkormányzat, sem az általa megbízott ügyvédi iroda – ezt állította az Átlátszónak ifj. Ollé György. A Szegedfish Kft. jogi képviselője azt mutatta be, hogy a 14 hektáros területük a hitelező bank szerint is legalább 400 milliót ér, de Szeged alig 60 milliót adna érte, ezzel pedig kisemmizik őket – írtuk meg csütörtökön, most pedig reagált lapunknak a szegedi önkormányzat is a témában.
“Tévesen állította az Átlátszó a 2024. november 28-i cikkében, hogy Szeged város önkormányzata 60 millió forintért sajátítaná ki a BYD-nak a volt tehenészetet” – írta szerkesztőségünknek Szeged Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala.
A KORMÁNYHIVATAL ÁLLAPÍTJA MEG AZ ÁRAT
Kiemelték, hogy a kisajátítási döntést, így a kisajátítási árat is a vonatkozó törvények alapján nem Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata, hanem a Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal állapítja meg. Ebben semmiféle mérlegelési jogköre, ráhatása nincs Szeged város önkormányzatának, ha valaki vitatja a Kormányhivatal által megállapított értéket, akkor a bíróságon támadhatja azt meg” – tették hozzá.
AZ ÖNKORMÁNYZAT SZERINT NEM 400 MILLIÓT ÉR A TERÜLET
“A cikkben említett terület már évek óta parlagon hever. Korábban mezőgazdasági művelés alól kivett területként tartották nyilván, azonban a tulajdonos megváltoztatta a terület besorolását, hogy ne kelljen telekadót fizetnie az önkormányzatnak. Tévésen állítja azt is a cikk, hogy az adott terület értéke 400 millió forint lenne, mivel a bank három területre egyetemlegesen jegyezte be a jelzálogjogot, amelynek összterülete 78 hektár, ebből 35 hektár egybefüggően Mórahalmon, 29,5 hektár egybefüggően Ásotthalmon található, és a legkisebb terület van Szegeden” – emelte ki az önkormányzat, majd hozzátették, hogy “fontos megjegyezni, hogy jelentős különbség van az ipari és a mezőgazdasági területek árai között. Ráadásul mezőgazdasági terület kivonása esetén földvédelmi járulékot kell fizetni, ami gyakran meghaladja magának a területnek az értékét” – hangsúlyozták.
A CÉG SZERINT TÖBBET ÉR A TERÜLET
A szóban forgó cég ügyvédje egyébként arról beszélt az Átlátszónak egy videóban, hogy
- a 14 hektáros területért kevesebb mint 60 millió forintot fizetne nekik a város,
- közérdekre hivatkoznak a kisajátításnál, de nekik a mai napig nem mondták meg, mi ez a közérdek,
- többször próbáltak az önkormányzattal egyezkedni, de nem hallgatták meg őket,
- a területet több bank is felbecsülte, mert oda jelzálogot jegyeztek be, ami többszöröse a kisajátítási értéknek.