Dr. Fendler Judit szerint az egyetemnek újra kell építenie a klinikák hőközpontját, egy veszélyeshulladék-égetőt és a Biobankot is a harmadik Tisza-híd miatt
Az SZTE keresztbe fekszik Szeged fejlesztésének? Lázár János szerint az egyetem miatt nem épülhet a déli Tisza-híd – írtuk meg elsőként azután, hogy a miniszter városunkba látogatott. A témával átfogóan foglalkoztunk, az Építési és Közlekedési Minisztérium azt írta szerkesztőségünknek, hogy már bevonták az egyetemet az egyeztetésekbe, majd Dr. Fendler Judit, kancellár is nyilatkozott arról, hogyan próbálják megoldani az egyetemi funkciók pótlását, bár konkrétumot nem írt, dátumokkal sem szolgált, és azt sem tudtuk meg, hogy vajon akkor most meddig csúszik a már egészen bizarr szegedi Déli Tisza-híd projekt. Most azonban azt mondta, hogy az egyetemnek újra kell építenie többek között a klinikák hőközpontját, egy veszélyeshulladék-égetőt és a Biobankot is.
ÁT KELL HELYEZNI AZ ÉPÜLETEKET
Lázár János építési és közlekedési miniszter még november közepén látogatott Szegedre, hogy tárgyaljon Botka László polgármesterrel – többek között – a város harmadik hídjának építéséről. A novemberi találkozón Lázár János elárulta, hogy a híd építését az SZTE-vel való tárgyalások is döntően befolyásolják, hiszen a nyomvonal érinti – többek között – az egyetem hőközpontját. A miniszter szerint ez az első lépés. Hozzátette: amíg az egyetem ezt nem fogadja el, addig nehéz továbblépni. Az Index szerint ezzel átdobta a „forró krumplit” a miniszter, célozva arra, hogy nem lesz egyszerű az SZTE-vel megegyezni.
A témában akkor további részletekért érdeklődtünk az ÉKM-nél is, válaszlevelükben azt írták szerkesztőségünknek, hogy „a harmadik Tisza-híd fejlesztésének előkészítése során már bevonásra került a Szegedi Tudományegyetem (SZTE). A végleges, kompromisszumos nyomvonal ismeretében valóban megállapítható, hogy több egyetemi épület áthelyezése is szükséges lesz. Azonban jelenleg is zajlanak az egyeztetések az érintettek között, így további információval a későbbiekben tudunk szolgálni.” Ezek után Dr. Fendler Judit kancellár a Facebook-on “válaszolt”, de nem derült ki túl sok minden. Eddig.
8-10 MILLIÁRD KELLENE
Mint kiderült, a harmadik híd nyomvonala az SZTE hőközpontja mellett még további öt épületet is érint. Kiváltásuk mintegy 8-10 milliárd forintba fog kerülni. A Lázár János vezette minisztérium számításai szerint 2026 áprilisára várható, hogy megkezdik a nyomvonalon elhelyezkedő épületek bontását. A híd építéséről csak ezt követően lehet szó.
ÚTBAN VAN TÖBB ÉPÜLET IS
„A Szegedi Tudományegyetem soha nem gátolta az új tiszai híd megépítését, ez minden szegedi polgár érdeke” – jelentette ki az Indexnek Fendler Judit. Az SZTE kancellárja szerint már 2021-ben kezdeményezték az egyeztetést ebben a tárgyban, hiszen egyértelmű, hogy a híd építésének része az egyetem kieső funkcióinak pótlása. “Örömmel fogadtuk, hogy múlt héten leülhettünk tárgyalni az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) képviselőivel, nagyon konstruktív egyeztetés zajlott” – mondta a kancellár, aki hozzátette: a végleges nyomvonal a Déli Klinikapark területén több egyetemi épületet érint, ilyen például a klinikák hőközpontja, a veszélyeshulladék-égető és a Biobank.
AZ ÉKM KÉSZÍTI EL A KONCEPCIÓTERVET
„Mivel a Klinikai Központ nemzeti létfontosságú rendszerelemnek minősül, a folyamatos működést és az ahhoz szükséges szolgáltatásokat biztosítani kell” – jelentette ki Fendler Judit, aki hozzátette, hogy a kieső funkciókat először pótolni szükséges, és utána lehet elbontani azokat. Szerinte az ÉKM készít el a koncepciótervet. A lap hozzátette, hogy az Építésügyi és Közlekedési Minisztérium vezetője szerint a kormányzatnak a 2026-os országgyűlési választások előtt kell döntenie arról, hogy lesz-e pénz a híd megépítésére. Mindenesetre a minisztérium közlése szerint az építési engedélyek már megvannak a kiviteli tervekkel együtt.