Győrben háromszor annyit fizetettek a kisajátított szántókért, mint Szegeden a BYD-nek szánt területekért
A Győri Ipari Park bővítése kapcsán a kisajátítások a szegedihez hasonlóak voltak, ott is kormányhatározat döntött arról, hogy a földrészletek beruházási célterületté váltak. Mint kiderült, a kifizetett felvásárlási összegekben azonban voltak különbségek, ugyanis a győri önkormányzat háromszor annyit fizetett a kisajátított szántókért, mint Szeged a BYD-nek szánt területekért.
Az Átlátszó szerint a Győri Ipari Park területszerzése nagyban hasonlít a szegedi BYD kisajátításaihoz. 2022-ben a kormány arról döntött, hogy bővíteni kell a győri ipari parkot. A lap szerint kiemelt beruházási célterületté nyilvánítottak közel 400 hektár győrszentiváni területet, emiatt pedig a győri önkormányzat az érintett terület mezőgazdasági övezetből ipari övezetbe való átsorolásának eljárását indította el. Az ipari park 10 milliárd forintos állami támogatásból bővült, Győr városa pedig kisajátításokat indított a területek megszerzéséért.
A SZEGEDI ÁRAK HATSZOROSÁT FIZETTÉK GYŐRBEN
Az Átlátszó pert indított a győri önkormányzat ellen, mert nem adták ki az adatokat, majd a végrehajtás bejelentése után megkapták az információkat. Kiderült, hogy a termőföldekért 270-2059 forint közötti négyzetméterárat fizetett a győri önkormányzat. Az átlagár 1435 forint/m2 volt, és bő 4 millió négyzetmétert, vagyis 400 hektárt vettek 5,9 milliárd forintért. Ebből 27 hektárért fizettek 1000 forint/m2 árnál kevesebbet, a maradék közel 380 hektár 1400-1500 forintért cserélt gazdát. Egy 6 hektáros földért pedig négyzetméterenként 2000 forintot fizetett a győri önkormányzat.
Ez a szegedi árak több mint háromszorosa.
ALIG VAN KÜLÖNBSÉG A SZEGEDI ÉS A GYŐRI TERMŐFÖLDÁRAK KÖZÖTT
„A termőföldárak emelkedésének üteme 2022-ben tovább gyorsult. A mező- és erdőgazdasági területek ára átlagosan 12%-kal haladta meg az egy évvel korábbit. A legjelentősebb művelési ág, a szántó átlagára 2,1 millió forint volt hektáronként” – olvasható a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiadványában. A KSH akkor azt mérte, hogy Győr-Moson-Sopron megyében a medián termőföldár 2,25 millió forint/hektár volt, míg Csongrád-Csanád megyében 1,79 millió forint, azaz 21 százalékkal olcsóbb. Ez 2023-ra kicsi, 1,7 százalékos növekedést mutatott Győr-Moson-Sopron megyében, de Csongrád-Csanádban 21 százalékot drágultak a földek. Tehát, 2023-ra eltűnt a KSH szerint a győri és szegedi termőföldek közötti árkülönbség. Így okkal feltételezhetnénk, hogy azonos árat fizetett a szántókért a győri önkormányzat, mint Szeged. Sőt, akár kevesebbet is, hiszen két év telt el az adásvétel óta. De nem így történt, hanem épp ellenkezőleg – véli a lap, mert Szeged négyzetméterenként csak nettó 444 forintot fizet a gazdáknak a kisajátított földekért.
A szegedi önkormányzat visszatérően hivatkozik arra, hogy a szakértő állapítja meg az árakat. A szakértőt beperelték, az eljárásban pedig bevallotta, hogy valóban nem szomszédos földek árát is felhasználták. A Szegedi Törvényszék végzése szerint a szakértő nem éppen szakértő módon dolgozott. Erről itt írtunk bővebben: