“Nekem tényleg ez volt az életem része” – 28 év után távozik a Rádió 88 ügyvezetője, Nacsa Norbi
28 év után távozik a Rádió 88 kötelékéből Nacsa Norbert ügyvezető, akinek a neve 10-ből 9 szegedinél egyet jelent a közismert csatornával. A meglepő hír hallatán felhívtuk a rádiós legendát, faggattuk a távozásának okairól, végigpörgettük a karrierjének legfontosabb pillanatait, beszéltünk a “hurráoptimizmusáról”, a Sláger Rádiós kiruccanásáról, no meg arról, hogy 52 év alatt csupán egyetlen önéletrajzot írt meg, azt is pont január elsején, tegnap.
“Mi a frász történt?” – hangzott a hirtelen felindulásból, telefonon feltett kérdésünk valamikor az első és a tizedik szilveszteri pezsgő között félúton, miután megjelent Norbi oldalán a távozásáról szóló poszt. A közismert rádiós rögtön az elején leszögezte, hogy nem volt a tulajdonosi kör és közte sárdobálás, békésen váltak el egymástól, szerinte annyi történt, hogy vérfrissítés, fiatalítás történik épp a rádió menedzsmentjében.
“Nincs harag, nincs ellenérzés, szép volt, jó volt, nekem tényleg az életem része volt a Rádió 88, kollégáimra szeretettel gondolok”
– magyarázta a tőle megszokott higgadtsággal, majd hozzátette, hogy nem szeretne belemenni a távozás további részleteibe.
TÓTH PETI, SZÁRAZ FERI, GENSCHER ÉS EGY ÉLŐ ADÁSBAN BEATBOXOLÓS KEZDÉS
1990-1991 környékén lépett be először a Rádió 88 stúdiójába, az alapító rádiós legenda, “Óriás” avagy Tóth András és fia, Tóth Peti (Dj Pet) invitálására. A helyszín akkor még a Mars téren volt a már lebontott Nizza-házban. Egy éjszakai műsorban kötött ki, ahol a rádió későbbi programigazgatójával, Tóth Petivel, a szintén ős 88-as Száraz Ferivel (Dj Dry) és a nemrég tragikusan fiatalon elhunyt Genscherrel vezette le élete első műsorát.
“Elképesztő volt, Feri elkezdte a Queen-féle We will Rock U-t beatboxolni, mi meg énekeltünk rá valamit, ami eszünkbe jutott”
– emlékezett vissza. Mint mesélte, akkoriban a rádiózás csupán hobbi volt a számára, civilben a távközlésben dolgozott, a Matáv-Déltáv-Invitel cégeknél és DJ volt.
IRÁNY A SLÁGER RÁDIÓ, AZTÁN VISSZA SZEGEDRE
A mostani esettel együtt összesen háromszor váltak el útjaik a Rádió 88 – cal. A 90-es évek közepén a Tisza Rádió miatt váltott, ahonnan végül ismét Óriás hívta vissza, ahol 1996. augusztus 19-én szólalt meg először élő adásban a Mars térről. A következő “szakítás” tíz évvel később következett be, amikor Shane 54 (Császár Előd) akkori párja megkereste Norbit, hogy elújságolja: zenei vezetőt keresnek Magyarország akkoriban piacvezető csatornájához, a Sláger Rádióhoz. Norbi élt a lehetőséggel, a következő pillanatban már a hazai rádiózás non plus ultrájának számító de azóta már az égi rádiósok csapatát erősítő Bolla Zsolt irodájában ült, és indult a pesti álomkarrier.
“A probléma ott volt, hogy bár heti 3 napról volt szó, végül mind az 5 munkanapját a fővárosban kellett, hogy töltsem, én pedig nagyon nehezen bírtam a Feleségem, a gyerekek és úgy általában Szeged nélkül”
– magyarázta Norbi, akinek alapból azt mondták a Budapesten élő barátai, hogy vagy rögtön az elején felköltözteti az egész családját, vagy egy éven belül úgyis vissza fog térni a Napfény Városába.
KINEVEZTÉK ÜGYVEZETŐNEK, HÁROM NAPRA RÁ KITÖRT A COVID-JÁRVÁNY
A prognózis tűpontos volt, Norbi egy év után visszatért Szegedre és a Rádió 88 – hoz, ahol zenei vezetőből előbb programigazgató, majd ügyvezető igazgató lett. Mint mesélte, a visszatérés parádés hangulatban telt (tényleg, a cikk szerzője is ott dolgozott akkoriban), a rádió akkori első embere, Tóth Géza és a stáb tárt karokkal várta. Arra a kérdésünkre, hogy melyik volt az eddigi “aranykor” a karrierje során, rávágta, hogy a 2000-es évek “zenei szerkesztősdije”, szakmai szempontból a legsötétebb időszak viszont pont az volt, amikor 2020-ban kinevezték ügyvezetőnek.
“Kineveztek 2020 márciusában, óriási volt az öröm, erre pár nappal később kitört az első Covid-járvány, lezártak mindent és kezdetét vette egy kegyetlenül nehéz időszak, amit követett az orosz-ukrán háború, a brutális infláció és a gazdasági nehézségek… nem volt egy sétagalopp”
– emlékezett vissza.
Beszélgetésünk során az utóbbi években kialakult, a Rádió 88 számára nem éppen bíztató rádiós piaci átrendeződésről is megkérdeztük. A fent említett rádiós “aranykorban” általában minden megyeszékhelyre jutott egy-egy piacvezető rádió, továbbá egy-két konkurens, megfűszerezve kisközösségi adókkal. Szegeden is ez volt a helyzet a 2000-es években, a Rádió 88 – nak általában volt egy hallgatottsági adatokban mögötte hajrázó konkurense, előbb a Média 6, majd a Juventus, végül pedig a Rádió Plusz, azonban ez a KESMA megjelenésével megváltozott. A 88-hoz hasonló, magánkézben lévő rádiók többsége eltűnt, a helyüket az országos hálózattá vált Rádió 1 és a vele egy csapatba sorolható Best Fm váltotta ki, így aztán egy kicsit “utolsó mohikán” sorsra jutott az utóbbi két frekvenciapályázaton izzasztó helyzetbe került Rádió 88.
A távozó ügyvezető szerint a túlélés záloga a lokálpatriotizmus lehet, amíg egy csatorna ténylegesen meg tudja tartani helyi mivoltát, addig van esélye a hálózatos vagy országos konkurensekkel szemben.
HURRÁOPTIMIZMUS, NACSA-MÓDRA
Az elmúlt 20 évben nehéz volt úgy összefutni Norbival, hogy ne legyen jó kedve, pedig az utóbbi időszakban több szomorú esemény, többek között egy családi tragédia is beárnyékolta a mindennapjait. Arra a kérdésünkre, hogyan képes megőrizni életszeretetét, annyit válaszolt, hogy amióta az eszét tudja, a személyisége része a “hurráoptimizmus”, ha pedig valami jó dolog történik, úgy örül neki, mint egy “hülyegyerek” (itt most szó szerint idéztük a szavait). Nagyon fontos neki, hogy van három gyönyörű gyereke és nemrégiben született unokája, akik erőt adnak a nehéz pillanatokban.
“Apa, itt az idő, rakjuk rendbe a dolgokat, kezdd el, csináljuk”
– reagált a távozás hírére legnagyobb gyermeke, Bence.
“52 ÉVES VAGYOK ÉS ÉLETEMBEN ELŐSZÖR PONT TEGNAP ÍRTAM ÖNÉLETRAJZOT”
Mint mondta, van egy csomó terve, először is szeretne 2-3 hónapot pihenni, közben végre körbebiciklizni a Balatont, aztán pedig ki szeretné próbálni, hogy be tud-e futtatni egy terméket önállóan.
“Kíváncsi vagyok, és szeretném feszegetni a saját határaim, tanulni sosem késő, vesztenivalóm pedig nincs”
– tette hozzá. A diszkózás – amely végigkísérte eddigi pályáját – örök hobbi, ez utóbbit az esze ágában sincs abbahagyni, szilveszterkor is végig a pult mögött bulizott.
Norbi szerint nincs kizárva, hogy újra Budapestre költözzön és ha úgy hozza az élet, a rádiózást is folytatná, ami örök szerelem, szenvedély marad neki. Jelenleg új reményekkel, izgatottan várja, hogy merre tart tovább az élete. Mint mondta, ő is és a családja is meglepődött rajta, hogy nem a 88-ból fog nyugdíjba menni, de nem fogja fel drámaként a történteket, “csinálni kell tovább és majd előbb-utóbb mindennek meg lesz a gyümölcse.”