Közélet

30 százalékkal emelték az IKV-s bérlakások bérleti díját, olvasónk szerint “ez példátlan és elfogadhatatlan, hiszen sem az infláció, sem a jegybanki alapkamat nem indokolja” (frissítve)

A Szegedi Önkormányzat milyen megfontolás és számítás alapján emelte az IKV lakások bérleti díját kb 30 %-kal január 1-től? Ez példátlan és elfogadhatatlan, sem az infláció sem a jegybanki alapkamat nem indokolja” – írta egy Szeged365 olvasó, aki szerint hétfőn kapták meg a lakók minden előzetes értesítés nélkül az emelt számlát.

“Ilyen mértékű emelésre még nem volt példa. Összehasonlításképpen a nyugdíjak 3,2 %-kal emelkednek” – tette hozzá olvasónk. Tény, és való, hogy a 30 százalékos emelés hirtelen arculcsapásként érheti a bérlőket, az pedig érthetetlen, hogy miért nem kaptak értesítést erről többen.

NOVEMBERBEN DÖNTÖTTEK AZ EMELÉSRŐL

Az emelésről egyébként még tavaly novemberben döntött a közgyűlés. Akkor szavazták meg a városházán, hogy a szegedi önkormányzati bérlakások bérleti díja is emelkedni fog 2025-től, mintegy 30 százalékkal. Egy 50 négyzetméteres panellakás szociális lakbére 26 200 forint, költségelvű bérleti díja 46 600 forint januártól. A képviselők meghatározták a következő időszak emeléseit is: 2026-ban 10 százalékkal, majd évente csökkenő mértékben emelkednek a bérleti díjak. Akkor a rendelettervezetben azt írták, hogy “2020 és 2024 között Szegeden az albérleti díjak lineáris emelkedést mutattak, az elmúlt 5 évben az albérleti díjak átlagosan – melyben nagyobb arányban szerepelnek a panel építési módú lakások, mint hagyományos építési módú, belvárosi lakások – több, mint 60%-os emelkedést mutattak.”

EMELKEDTEK A LAKBÉREK A PIACON, AHOGY A MINIMÁLBÉR IS

A piaci adatokat is felsorolták a tervezetben, ahol kiemelték, hogy

  • az önkormányzati lakásállományon belül is a nagyobb arányt képviselő, panel építésű módú lakások szabadpiaci albérleti díja 2020. évben havonta 60-70.000 Ft között mozgott, amely 2024. évre 120-140.000 Ft/hó összegre emelkedett, amely 100%-os emelkedést jelent,
  • a belvárosban lévő átlagos – 80 m2 körüli alapterületű, összkomfortos – lakások albérleti díja 2020. évről 2024. évre 150-160.000 Ft/hó összegről 220-250.000 Ft/hó összegre emelkedett, mely 47-56%-os emelkedést jelent,
  • mindemellett az elmúlt öt évben a minimálbér 65,7%-kal, a bruttó átlagkereset 57,3 % kal emelkedett,
  • a minimálbér a 2020. évi bruttó 161.000 Ft/hó összegről 2024. évre 266.800 Ft/hó összegre, míg a bruttó átlagkereset a 2020. évi 403.600 Ft/hó összegről 2024. évre
    635.000 Ft/hó összegre emelkedett.

“Ezzel szemben az önkormányzati lakások esetében, mind a szociális, mind a költségelvű,
mind a piaci lakbérek vonatkozásában a 2020-2024. közötti időszakban érvényesített, a Lakásrendeletben öt évre előre meghatározott, évenkénti átlagos 4,4%-os emelés a fentiektől jelentősen elmaradó emelkedést eredményezett” – írták, vagyis, ami a szegedi IKV-s lakások bérleti díjai az önkormányzat szerint nem követték a piaci mutatókat.

ELMARADNAK A SZABADPIACI ÁRAKTÓL

Azt írják, hogy a “fentiek alapján az önkormányzati lakások lakbérének emelkedése az elmúlt év alatt nem érte el a 20%-ot, amely jelentősen elmarad mind a szabadpiaci albérleti díjak, mind a minimálbér, illetve a bruttó átlagkereset elmúlt öt évben bekövetkezett emelkedésétől. (…) Megállapítható, hogy az önkormányzati tulajdonú panellakások esetében mind a szociális, mind a költségelvű lakbér töredéke a szabadpiaci albérleti díjaknak, a költségelvű lakbérek három és félszeresének, míg a szociális lakbérek hatszorosának megfelelő bérleti díjért lehet albérlethez jutni Szegeden.”

EMELNI KELLETT

Ugyancsak az azóta elfogadott rendeletben szerepel az is, hogy “az önkormányzati lakásállomány kisebb hányadát (36%) kitevő belvárosi lakások esetében ugyancsak megállapítható, hogy mind a szociális, mind a költségelvű lakbérek mértéke jelentősen elmarad a szabadpiaci albérleti díjaktól.” Példaként azt írták, hogy egy belvárosi, 80 m2 alapterületű önkormányzati lakás szociális lakbére 2024. évben 44.160 Ft/hó, költségelvű lakbére pedig 79.440 Ft/hó volt.

“Azaz a belvárosi lakások esetében megállapítható, hogy a szociális lakbérek ötszörösének, a költségelvű lakbérek háromszorosának megfelelő összegért lehet lakást bérelni a szabadpiacon. Az önkormányzati tulajdonú belvárosi lakások esetében a piaci bérleti díj mértéke is – melynek összege a fenti példa esetében 2024. évben 129.360 Ft/hó – jóval a szabadpiaci albérleti díjak alatt van” – tették hozzá, majd arra a megállapításra jutottak, hogy ezért Szegeden emelés szükséges.

30 SZÁZALÉKOS EMELÉS LETT A VÉGE

“Az emelés révén 2025-ben egy 50 m2 alapterületű panellakás szociális lakbére havi
26.200 Ft-ra változik, mely a szabadpiaci albérleti díjak egyötödét sem éri el, a költségelvű lakbére pedig havi 46.600 Ft lesz, mely kevesebb, mint a szabadpiaci albérleti díjak egyharmada” – olvasható a város honlapjára novemberben felkerült, akkor még csak tervezetben. Tehát, bizony, 30 százalékkal megdobták a bérleti díjak összegét, az viszont más kérdés, hogy miért nem értesítették erről tisztességesen a bérlőket.

FRISSÍTVE: VÁLASZOLT AZ IKV

Cikkünk megjelenését követően az IKV elnök-vezérigazgatója, Csarnó Zsuzsánna azt írta szerkesztőségünknek, hogy

“országosan egyedülálló Szeged Megyei Jogú Város szociálisbérlakás-programja, melyben 2015 óta 900 bérlakást újított fel több mint 2 milliárd forint saját forrásból az önkormányzat, és adott bérbe pályázat útján olyan szegedi családoknak, amelyek önerőből a magas ingatlan- és albérletárak miatt nem tudnak maguknak saját otthont biztosítani. Az önkormányzati lakbérek mértékéről öt év után, tavaly novemberben döntött Szeged város közgyűlése. 2019-ben öt évre határozták meg a fizetendő díjakat, és 2024-ig minden évben 4,4 százalékkal emelték a bérleti díjakat, ami jelentősen elmaradt az elmúlt évek Európa-rekorder inflációjától. Így januártól például költségelven 46 ezer 600 forintért, szociális alapon pedig 26 ezer 200 forintért lehet havonta egy 50 négyzetméteres panellakást bérelni az önkormányzattól. Ez a költségelvű lakásoknál a szabadpiaci albérleti díjak egyharmada, a szociális lakásoknál pedig a szabadpiaci albérleti díjak egyötöde. A szegedi önkormányzati lakások lakbérei még a díjemelés után is a legkedvezőbbek az országban, ráadásul Szeged erős szociális ellátórendszerében jelentős összegű lakhatási támogatásra is pályázhatnak a rászorulók.Társaságunk a törvényi előírásoknak megfelelően, a lakbérmódosítás hatályba lépését követő 8 napon belül, a bérleti díj közlő postai úton történő megküldésével tájékoztatta a bérlőket a 2025. évi lakbérek és külön szolgáltatási díjak összegéről.”

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb