Mindenmás

Szegeden lehet, az USA-ban nem! Megállt a TikTok Amerikában: törvény tiltotta be, Trump haladékot adhat!

Az Egyesült Államok történetében először tiltottak be egy nagy közösségi médiaplatformot: szombat este leállt a TikTok, amely 170 millió amerikai mindennapjainak része. Bár Trump elnök hétfőn hosszabbítást ígérhet, a helyzet bizonytalan. Az alternatív platformokhoz özönlenek a felhasználók, a Meta és a Snap pedig nagyot nyerhetnek a tiltásból.

Az Egyesült Államok történetének egyik legmeghatározóbb közösségi média-eseménye zajlik: szombat este leállt a TikTok az országban, és eltűnt az alkalmazásbolt kínálatából. Az esemény előzménye, hogy vasárnap életbe lép egy törvény, amely a kínai tulajdonban lévő ByteDance alkalmazásának teljes betiltását rendeli el. Ez közel 170 millió amerikai felhasználót érint, akik eddig napi szinten használták a videómegosztó platformot.

A helyzet azonban nem végleges – legalábbis Donald Trump leendő elnök szerint. Trump jelezte, hogy hétfői hivatalba lépése után akár 90 napos haladékot is adhat a TikToknak, hogy megoldást találjon a problémákra. Az alkalmazás közleményben értesítette felhasználóit a leállásról, és biztosította őket arról, hogy megteszik a szükséges lépéseket a visszatérésért. A kínai anyavállalat, a ByteDance vezérigazgatója, Sou Ce Csöv, a tervek szerint személyesen egyeztet majd Trumppal vasárnap.

A TikTok leállása hatalmas gazdasági és kulturális sokkot okozott az amerikaiak körében. A platform nemcsak a szórakozás, hanem sok kisvállalkozás és hirdetési kampány alapja is volt, amelyek most kénytelenek alternatív megoldásokat keresni. A riválisok, mint a Meta (Facebook, Instagram) és a Snap (Snapchat), máris profitáltak az eseményekből: részvényeik árfolyama jelentős növekedést mutatott az utóbbi napokban.

Érdekes módon a tiltás hatása nemcsak az amerikai belpolitikát érinti, hanem az Egyesült Államok és Kína kapcsolatára is kihatással lehet. A TikTok leállása és lehetséges eladása nagy port kavart: médiaértesülések szerint felmerült, hogy a ByteDance eladná az amerikai üzletágát Elon Musknak, bár ezt a vállalat hivatalosan tagadta.

Ha Trump elnök valóban hosszabbítást ad a TikToknak, az nemcsak a felhasználóknak, de a teljes közösségi médiapiacnak is lélegzetvételnyi időt biztosítana. Kérdés, hogy egy ilyen döntés milyen hosszú távú hatással lesz a nemzetközi technológiai szektorra és az USA-Kína kapcsolatokra.

A TikTok ma már több mint 1 milliárd aktív felhasználóval rendelkezik világszerte, és ezzel a leggyorsabban növekvő közösségi platform. Az alkalmazást eredetileg Kínában fejlesztették ki, Douyin néven, és 2018-ban robbant be a nemzetközi piacra, amikor egyesült a Musical.ly-vel.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb