Sport

Döntöttek, megvan, ki lesz a Nemzet Sportolója! Ő kerül a januárban elhunyt Keleti Ágnes helyére

Kijelölték a Nemzet Sportolóját. Schmidt Ádám sportállamtitkár közösségi oldalán jelentette be, hogy a januárban elhunyt Keleti Ágnes helyére a 89 éves tőrvívó olimpiai bajnok Sákovicsné Dömölky Lídia került. Az 1964-ben Tokióban csapatban aranyérmes, ötszörös világbajnok vívó karrierje után a sport által a harmonikus életre nevelés jegyében éli hétköznapjait.

1955-BEN EGYÉNIBEN ÉS CSAPATBAN IS VILÁGBAJNOK LETT

Sákovicsné Dömölky Lídia az 1955-ös római világbajnokságon 19 évesen egyéniben – veretlenül – és csapatban is világbajnok lett (Elek Ilona, Elek Margit, Morvay Zsuzsa, Kiss Katalin, Nyári Magda). Tartalékként már ott volt az 1953-ban vb-aranyérmes együttessel, ugyanúgy világbajnoknak számít, mint a többiek. Egyéniben a nyolcas döntőben Elek Ilonát és Nyári Magdát is legyőzte, ez még a szakvezetőket is meglepte, akik erre azt mondták, ha már így alakult nyerje meg a vb-t. Ugyanebben az évben a budapesti ifi vb-n harmadik lett, az országos bajnokságot pedig megnyerte.

A FORRADALOM UTÁN TÉRT HAZA

A Nemzeti Sport azt írja, hogy nem esélytelenül utazott a melbourne-i olimpiára, ám az 1956-os forradalom miatt már a kiutazás is hektikus volt, végig az foglalkoztatta, mi lehet az itthoniakkal. Nemigen tudott a versenyre koncentrálni, a későbbi olimpiai bajnok brit Mary Sheentől kapott ki a középdöntőben. A játékokat követően későbbi férjével, Sákovics Józseffel részt vett a Sports Illustrated magazin amerikai túráján, de fel sem vetődött bennük, hogy kint maradnak, 1958-ban hazatértek. Megérte: a csapatverseny után mindketten – Sákovics párbajtőrben – aranyérmesek lettek az 1959-es budapesti vb-n. Átvitt értelemben akkor érkeztek haza. „Nincs annál szebb, mint hazai versenyen a dobogó tetején állva hallgatni a Himnuszt a Nemzeti Sportcsarnokban.”

CSAK AKKOR GYŐZHET AZ EMBER, HA SZÁZSZÁZALÉKOSAN BÍZIK MAGÁBAN

Sportemberi ars poeticája: „Csak akkor győzhet az ember, ha százszázalékosan bízik magában.” Hogy ez mennyire igaz, azt éppen Dömölky vívása támasztotta alá: az 1960-as római olimpia egyéni küzdelmei során a szabadnapos magyar sportolók kimentek szurkolni Lídiának, de az öttusázó Németh Ferenc éppen akkor szerzett aranyérmet, mire mindenik otthagyta az asszóját. Elterelődött a figyelme, elbizonytalanodott, ki is kapott.

A csapatversenyben az örök rivális szovjetektől szenvedtek 9:3-as vereséget, ugyanolyan arányban, mint az 1968-as mexikóvárosi olimpián. Erről utóbb így emlékezett: „Így volt megírva: hiába nyertünk a játékokat megelőző évben vébét 1959-ben és 1967-ben, a játékokon a szovjeteké lett az arany. Amikor mi nyertünk Tokióban, az előző évben 1963-ban Gdansban a szovjetek győztek.”

196-BEN VERTÉK MEG A SZOVJETEKET

Az 1964-es döntőben 9:7-re verték meg a szovjeteket, a magyar vívás nagy alakja, a hatszoros olimpiai bajnok kardozó, Kovács Pál ezt mondta a fináléról: „Ilyen kemény, ilyen férfias. Ilyen nagyszerű női versenyt még nem láttam. Ezek a lányok minden dicséretet megérdemelnek, ennél többet, azt hiszem, nem tehettek.” Amikor Lídia a Sisova ellen döntő tusra menő asszóját megnyerte, valaki megjegyezte: „Ő nyerte meg végeredményben.” Mire Sákovicsné azt mondta: „Nem! Nem én! Hanem mi!” Lídia nem foglalkozott azzal, hogy egy tuson múlik az aranyérem. Elbizonytalanította volna.

A tokiói olimpia kapcsán Lídia sosem mulasztja el megemlíteni, hogy férje, Sákovics József volt a szövetségi kapitány és Magyarország négy aranyérmet nyert vívásban (Rejtő Ildikó, női tőr; női tőrcsapat, Pézsa Tibor, kard egyéni; férfi párbajtőrcsapat).

Nagyon nagy élménye, hogy ott lehetett a japán fővárosban az olimpia 50. évfordulóján. „Ott vonultunk fel újra a stadionban, csodálatos volt, ismét átéltem az ötkarikás játékok szellemiségét – nyilatkozta akkor a Nemzeti Sportnak.

EDZŐKÉNT A SPORTÁG MEGSZERETTETÉSE VOLT A CÉLJA

Edzőként a sportág megszerettetése volt a célja, nem akart okvetlenül versenyzőt faragni a tanítványaiból. Évekig dolgozott a Képes Sportnál, Berczik Sárával három könyvet írtak együtt, amelynek témája a harmonikus életre nevelés a sport segítségével. Nem mellesleg a tőrt sem hagyta rozsdásodni, a szeniorok között is csillogtatta a tudását.

SPORTEREDMÉNYEI

  • olimpiai bajnok (csapat: 1964)
  • olimpiai 2. helyezett (csapat: 1960, 1968)
  • ötszörös világbajnok (egyéni: 1955; csapat: 1953, 1955, 1959, 1967)
  • négyszeres világbajnoki 2. helyezett (egyéni: 1963; csapat: 1961, 1963, 1966)
  • világbajnoki 3. helyezett (csapat: 1956)
  • Universiade-győztes (egyéni: 1963)
  • veterán Európa-bajnok (csapat: 1996)
  • hétszeres magyar bajnok (egyéni: 1955, 1959, 1960, 1964, 1965, 1966, 1968)

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb