Önkormányzat: látogatható a Varga Mátyás Színháztörténeti Kiállítóház Szegeden, a teljes hagyaték hozzáférhető, a gyűjtemény kutatható
“Megdöbbenve tapasztaltuk, amikor a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan látogatókat kalauzoltunk a Varga Mátyás Kiállítóházba, hogy a fantasztikus értékű színház- és várostörténeti gyűjtemény megtekintésére többé nincs lehetőség” – írta a Szegedi Színházpártolók Társasága még január végén a Facebookon. Állításuk szerint a kiállítóhelyet a Móra Ferenc Múzeum véglegesen megszüntette Szegeden, ám most az önkormányzat mást mondott szerkesztőségünknek.
“Téves az az információ, hogy a Varga Mátyás Színháztörténeti Kiállítóház nem látogatható! A Covid-járvány miatt a Móra Ferenc Múzeumhoz tartozó kiállítóház hosszú ideig zárva tartott. Most azonban újra megnyitotta kapuit, mivel az épület alsó két szintjén a Nemzeti Múzeum kutatói kaptak helyet. A felső szinten kialakított kiállítás előzetes bejelentkezéssel látogatható, a teljes hagyaték hozzáférhető, a gyűjtemény kutatható” – jelezte szerkesztőségünknek a szegedi Polgármesteri Hivatal, miután arról érdeklődtünk, hogy tényleg megszüntették-e a Varga Mátyás Kiállítóházat.
ATTÓL TARTOTTAK, HOGY A KIÁLLÍTÓHÁZAT BEZÁRTÁK
Korábban a Szegedi Színházpártolók Társasága írt egy hosszabb hangvételű posztot arról, hogy az épületet használatba vevő, ott tartózkodó régész munkatársak szerint Varga Mátyás Kiállítóháza a továbbiakban a Nemzeti Múzeum régészeti részlegének irodaházaként működik a két múzeum közötti szerződés alapján, melyet a tulajdonos és fenntartó Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata is jóváhagyott. Attól tartottak, hogy a Kiállítóházat bezárták. Erről itt írtunk:
VARGA MÁTYÁS A VILÁG LEGSZEBB ALKOTÁSAIT ÁLMODTA BUDAPEST, SZEGED ÉS KOLOZSVÁR NEMZETI SZÍNHÁZAINAK SZÍNPADÁRA
A Móra Ferenc Múzeum honlapján azt írják, hogy Varga Mátyás (1910-2002) a magyar színházművészet kiemelkedő személyisége volt. A világ dráma- és operairodalmának legszebb alkotásait álmodta Budapest, Szeged, Kolozsvár nemzeti színházainak színpadára. Életműve átfogja a XX. század magyar színháztörténetét. Drámákhoz, operához szabadtéri előadásokhoz egyaránt tervezett díszleteket és a magyar filmművészet is klasszikusaként tartja számon. 60 éves kora körül kezdett kerámiákat készíteni, ezeken is átsüt elkötelezetten színházközpontú gondolkodásmódja. A Szegedi Szabadtéri Játékoknak 1936-tól tervezett díszleteket. Ő képviselte a folyamatosságot a Játékok két korszaka között a művészeti vezetésben. Jól ismerte a Dóm égbe hasító, kettős tornyának kihívásait, a tér szcenikai adottságait. Díszlettervezők, világosítók, festők vallják mesterüknek.
1987. augusztus 1-jén nyílt meg Szegeden a Bécsi körút 11/a szám alatt a Varga Mátyás Színháztörténeti Gyűjtemény és Kiállítóhely. A felújításra szoruló épületet Varga Mátyás díszlettervező művész megvásárolta, s Tarnai István Ybl-díjas építész tervei szerint felújíttatta. Saját látványrajzaival, kerámiáival rendezte be, és Szeged városának adományozta. A kiállítóházat átadása óta a Móra Ferenc Múzeum működteti. A háromszintes kiállítóház közel 300 m2-es területén Varga Mátyás hét évtizedes munkásságát bemutató látványrajzok, fali kerámiák, grafikák ölelik körbe a 85 éves Szabadtéri Játékok történetét megidéző plakátokat, fotóanyagot.