Mindenmás

Milliárdokat kapnak az eladósodott kórházak – Szeged is részesülhet belőle, csak jó helyre költsék!

A kormány február végéig 96,4 milliárd forintot oszt szét az eladósodott kórházak között, köztük a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Központja is részesülhet a támogatásból. A tavaly év végi teljes kórházi adósság meghaladta a 200 milliárd forintot, de vajon ez az összeg valódi megoldást jelent, vagy csak átmeneti tűzoltás? A NEAK hamarosan közzéteszi, mennyi jut Szegednek – mutatjuk a részleteket.

Január elején írtunk róla, hogy a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Központja több mint 10 milliárd forintos adósságot halmozott fel – erről korábban itt írtunk:

Most úgy tűnik, részleges megoldás érkezik: a Magyar Közlönyben megjelent rendeletek alapján 96,4 milliárd forintos kórházkonszolidáció indul, amelynek célja az eladósodott intézmények fizetőképességének fenntartása.

A tavalyi év végén a magyar kórházak összesen 104,7 milliárd forintos tartozással zárták az évet, de év közben is több alkalommal történt pénzügyi támogatás, így a teljes éves adósság elérte a 200 milliárd forintot. Az új csomag szerint február 28-ig minden lejárt kórházi tartozást rendeznek, az összeg elosztásáról pedig a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) ad majd tájékoztatást.

Szeged is részesülhet a támogatásból

Az SZTE Klinikai Központja jelentős adósságállományt görget maga előtt, így nagy kérdés, hogy a 96,4 milliárdos konszolidációból mennyi jut Szegedre. A korábbi tapasztalatok alapján a kifizetések elsősorban a beszállítók elmaradt számláit fedezik, de a működéshez szükséges további források még mindig bizonytalanok. Ráadásul volt olyan beruházás is, ahol az alvállalkozóknak NAV tartozása is volt. Erről korábban itt írtunk, ha jól informáltak bennünket, ezt kifizették azóta, bár a Vasas Szent Péter utcában nem jelentek meg még a munkások, az építkezés olyan mintha állna.

Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára üdvözölte a döntést, és elmondta, hogy a tavaly év végéig felhalmozott, lejárt tartozásokat február végéig rendezik. Ugyanakkor a 2025-re beígért 150 milliárd forintos egészségügyi pluszforrásról szóló rendelet még várat magára.

Csak tűzoltás vagy valódi megoldás?

A kérdés az, hogy a mostani mentőöv valóban hosszú távú megoldást jelent-e, vagy csupán egy újabb átmeneti intézkedés. A magyar egészségügy évről évre hasonló helyzetbe kerül, és a rendszeresen ismétlődő adósságrendezések azt mutatják, hogy a finanszírozási problémák nem oldódnak meg, csak ideiglenesen enyhülnek.

A következő hetekben kiderül, hogy Szeged és az SZTE mennyit kap a 96,4 milliárdból, és hogy milyen lépések következnek az egészségügy fenntartható működéséért. A hosszú távú megoldás még mindig várat magára, de az biztos, hogy az intézmények továbbra is a stabil finanszírozásra várnak, mert valahogy nem elég a pénz..vagy elfolyik valahol.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb