Közélet

Súlyos, kétoldali tüdőgyulladással kezelik Ferenc pápát – már a halálára készülhet, viszont az SZTE professzora szerint semmilyen jel nem mutat arra, hogy fontolgatná a lemondását

Súlyos, kétoldali tüdőgyulladással kezelik kórházban Ferenc pápát, ami különösen veszélyes az egyházfőre nézve, mivel fiatal korában a jobb tüdőlebenyének egy részét már eltávolították. A Politico úgy tudja, hogy a pápa egy bizalmasának már arról beszélt, hogy ezúttal nem éli túl a betegséget, legújabb intézkedései pedig arra utalnak, hogy már a reformintézkedéseivel elért eredményeit védelmezi. A hírekről a Szegedi Tudományegyetem vallástudományi professzora is megszólalt, aki szerint semmilyen jel nem mutat arra, hogy Ferenc pápa fontolgatná a lemondását.

Ferenc pápa február 14. óta tartózkodik a Vatikánvároshoz közeli Gemelli kórházban. A Szentszék első hétfői közleménye szerint a vizsgálatok megerősítették a légutak fertőzését. Mint kiemelték, az egyházfő esetében “a klinikai kép összetett, ezért megfelelő kórházi kezelést igényel”. A legfrissebb hírek szerint a pápa továbbra is láztalan, kezelése folytatódik, klinikai állapota stabil.

MEGINDULT A SPEKULÁCIÓ

A betegséggel kapcsolatban meg is indult a spekuláció Rómában “a jövővel” kapcsolatban, főként azért, mert az utóbbi egy-két évben sűrűsödnek a 89. életévében járó, a római katolikus egyházat 12 éve vezető Ferenc pápa kórházi kezelései, tartózkodásai, fiatal kora óta csonka tüdővel él, és a térdével is folyamatos problémák vannak évtizedek óta. Az egyházfő ezekben a hetekben, hónapokban olyan intézkedéseket hozott, amelyekkel “védi az örökségét”, fontos kinevezésekről döntött a kulcspozíciókat illetően, és akár azzal is számolhat, hogy már nem hagyja el élve a kórházat, “nagy fájdalmai vannak”.

MEGSZÓLALT AZ SZTE PROFESSZORA: A SAJTÓ KAPTA FEL A TALÁLGATÁSOKAT

Máté-Tóth András az SZTE valláskutatója az InfoRádióban arról beszélt, hogy a nyilvánosságban azért kezdődött el a találgatás Ferenc pápa jövőjéről, mert az elődje, XVI. Benedek még életében lemondott a pápaságról, és most is felvetődött, hogy a hivatalban lévő pápa meddig képes betölteni a hivatali funkcióját. Ugyanakkor felidézte, hogy az egyházfő korábban erre kitérő válaszokat adott, úgy fogalmazott, hogy az élete a Jóisten kezében van, és ezért nem gondol a lemondásra.

A Szegedi Tudományegyetem vallástudományi professzora szerint inkább a sajtó kapja fel azokat a találgatásokat is, amelyek a lehetséges utódokra vonatkoznak, és úgy véli, sokan tetszelegnek abban, hogy tudják, kik a legesélyesebb bíborosok, akikből pápa lehet, sőt akár fogadásokat kötnek erre. “Mindezek a találgatások érdekesek, nyilván a katolikus egyház feje, mivel a világ legnagyobb vallási intézményéről van szó, felkelti az emberek érdeklődését, de azért a katolikus egyházon belül ennél komolyabb ez az egész kérdés” – mondta a kutató.

SEMMILYEN JEL NEM MUTAT ARRA, HOGY FONTOLGATNÁ A LEMONDÁSÁT

Máté-Tóth András szerint Ferenc pápa megnyilatkozásai és tanúságtételei alapján semmilyen jel nem mutat arra, hogy fontolgatná a lemondását. A pápai végrendeletről elmondta, hogy ez ugyanolyan titkos, mint a magánemberek esetében, és csak a halála után derül ki, hogy mit írt le benne, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Ferenc pápa már tulajdonképpen rendelkezett a jövőről azzal, hogy olyan történelmi léptékű projektet indított el a katolikus egyházban, amelynek a következményeit még be sem lehet látni.

Az utódlás kérdésében arra emlékeztetett, hogy

  • vannak, akik azt gondolják, hogy a pápaválasztó bíborosok között már többségében vannak azok, akiket Ferenc pápa nevezett ki bíborossá, és ebből arra következtetnek, hogy Ferenc pápa stílusát folytató utód lesz.
  • A másik vélekedés szerint viszont többségben vannak azok, akik “inkább megnyugtató, mint felbolygató pápai karaktert szeretnének Ferenc pápa utódjaként látni a péteri székben”.

Máté-Tóth András szerint Ferenc pápa hatalmas változásokat hozott, és hatalmas változások lehetőségét teremtette meg. “Nagyon reménykedem abban, hogy ha nem is az ő stílusát, de a vonalvezetését folytató pápa lesz, és a pápaválasztó bíborosok nem fognak bedőlni egy hangos tradicionalista kisebbség véleményének” – mondta a valláskutató az Infostart szerint.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb