Napi pakk: visszatér a kellemes, tavaszias 20 fok a Napfény Városába, 146 éve történt a szegedi “nagy árvíz”

Szép reggelt Szeged! Szerdán ismét előbújik majd a nap, és kellemes, 20 fok körüli hőmérséklet várható. 146 éve történt a „nagy” árvíz, ami a török kor óta a legdrámaibb hatást gyakorolta a szegedi városkép fejlődésére. Kortyolj a reggeli kávédba, és indítsd a napot a Szeged365-tel, no meg a legfontosabb hírekkel! Itt a napi pakk!

MAI NÉVNAPOSOK
Nagyon boldog névnapot kívánunk minden Gergely, Domán, Egbert, Engelhard, Gergő, Gerő, Györe, György, Györk, Györke, Ince, Maximilián, Miksa, Misa, Szibill, Szibilla, Teofánia, Tifani nevű olvasónknak!
- 189 éve megszületett és 1894-ben ugyanezen a napon meghalt Paulay Ede színész, rendező, műfordító, szakíró.
- 146 éve a Tisza áradása súlyos károkat okozott Szegeden.
- 131 éve eladták az első üveg Coca-Cola üdítőitalt.
- 95 éve elkezdődött a “Sómenetelés”, Ghandi, indiai szabadságharcos és követői menetelése a tengerhez.
- 26 éve Magyarország csatlakozott a NATO-hoz.
VISSZATÉR A KELLEMES 20 FOK
Szerdán ködösen, párásan indulhat a nap Szegeden, majd napközben a többször erősen megnövekvő felhőzet mellett szinte mindenhol kisüthet hosszabb-rövidebb időszakokra a nap. Elszórtan záporok még előfordulhatnak, néhol zivatar sem kizárt. Ismét sokfelé feltámad, erős, néhol viharos lesz a déli-délnyugati szél. Hajnalban 6 és 9, napközben 18 és 21 fok között alakulhat a hőmérséklet városunkban.

146 ÉVE TÖRTÉNT A SZEGEDI “NAGY ÁRVÍZ”
1879. március 12-én, Gergely napján, hajnali 2-kor elöntötte Szegedet a Tisza, emberi drámák sokaságát és felbecsülhetetlen anyagi károkat okozva a város lakóinak:
- 60 ezer ember vált otthon nélkülivé,
- több, mint 150 szegedi a hullámsír áldozatává vált.
- 5458 ház omlott össze
A katasztrófa közvetlen oka – mint Lechner Lajos, az akkori idők legilletékesebb szakértője leírta – az volt, hogy a Tisza árja a partokkal párhuzamosan haladó töltéseket Szegedtől északra, mintegy 20 km távolságra, Petresnél átszakította, a várost valósággal hátba támadta, és északnyugatról, Rókus felől nyomult be. Hiába erősítették az ún. alföldi (Fiume-Szabadka-Békéscsaba-Nagyvárad közötti) vasút töltését, a víz – a föltámadt szélvihartól is fölkorbácsolva – mindent elsöpört.
