Mennie kellett a makói kórház több munkatársának, mert érintettek a cipős ügyben – egyikük most meg is szólalt: fel van háborodva és méltatlannak tartja az egész eljárást

A szeged orvosok és cégvezetők mellett a makói kórház több munkatársa is érintett a költségvetési csalás miatt indult országos nyomozásban, vagyis a “cipős ügyben”. Makóról 5 embert bocsájtottak el, mert gyanúsítottak, ám most az egyikük felvette a kapcsolatot a Makói Csípőssel, mint mondta: fel van háborodva és méltatlannak tartja az egész eljárást, a kórházvezetés magatartásától kezdve a makói önkormányzat tájékoztatásáig.
MA MENTEK UTOLJÁRA
“Csak gyanúsítottak vagyunk, de kirúgtak bennünket, szerdán megyünk utoljára” – mondta az oldalnak a Hódmezővásárhelyi – Makói Egészségügyi Ellátó Központ makói intézményének egyik munkatársa, aki hozzátette, hogy sokan tudják már a városban, hogy ki az érintett, de nem arról van szó, amit az önkormányzat közzétett. A lap megjegyzi, hogy az önkormányzati tájékoztató különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalásról és különleges adatra elkövetett személyes adattal való visszaélés és hamis magánokirat felhasználásról ír. A lap úgy véli, hogy ez igaz lehet az országos csalássorozatban érintettekre, ám elvileg a makóiaknak mindössze annyi közük volt az ügyhöz, hogy kapcsolatban álltak a gyógyászati segédeszközt árusító bolttal – amit a kórházhoz való közelsége miatt választottak a betegek.
VALÓBAN ÍRTAK FEL SEGÉDESZKÖZÖKET
Azt is kiemeltél, hogy a szóban forgó személyek valóban segédeszközöket írtak fel az osztályon fekvőkhöz, de az OEP által engedélyezett eszközökről volt szó – vagyis minden szabályosan, a szakmai szabályok szerint, az OEP engedélyezésével történt. A kirúgott dolgozó a Makói Csípősnek elmondta, másik városban megoldották ezt az ügyet úgy, hogy nem munkavállalóként, hanem vállalkozóként végzik tovább a munkájukat és ennek köszönhetően biztosított maradt a betegellátás. Makón viszont így egy orvos maradt. A sebészeten 3, a rehabilitáción 2 elbocsájtás történt. Feltette a kérdést tehát az egyik gyanúsított: mi lesz így az előjegyzett, műtétre váró betegekkel Makón?
2022 ŐSZÉN KEZDŐDÖTT AZ ORSZÁGOS RAZZIA
Az ügyben számos szegedi orvos és cégvezető is érintett. A gyógyászati segédeszközökre elkövetett költségvetési csalási ügy a KR NNI-ben még 2022 őszén kezdődött a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) feljelentése alapján. Ugyanis a NEAK hozzájuk eljuttatott adatszolgáltatásai szerint kiderült, hogy gyógyászati segédeszközöket gyártó cégek törvénysértő módon hívják le az egészségbiztosítási alapból a jogszabályban megállapított támogatásokat. Az ügycsoport országos méretűvé nőtte ki magát, miután kiderült, hogy egyre több, gyógytermékeket gyártó cég és orvos érintett. A bűncselekmények felderítésére nyomozócsoportok alakultak, és a KR NNI-n kívül több vármegyei rendőr-főkapitányságon is eljárás indult.
Az ügycsoportban ez idáig 124 embert hallgattak ki gyanúsítottként a nyomozók: 50 orvost, 7 egészségügyi dolgozót, 22 cégvezetőt, 39 céges alkalmazottat és 6 intézményvezetőt.