Mindenmás

Szegedre hozta az 1877-es Erdélyt: Nikowitz Oszkár könyvbemutatóján százötven éves titok tárult fel (fotók)

Szerdán este egy különleges, történelmi időutazással ajándékozták meg a szegedieket: bemutatták Nikowitz Oszkár legújabb könyvét, a „Séta érettségi előtt Zombortól Udvarhelyig (meg vissza!)” című művet. Az eseménynek a Premier Művészeti Szakgimnázium volt növendéke, Arany Éva is részese volt, aki meghitt művészi előadással idézte meg a múltat. A bemutatót egy igazán stílusos, borral fűszerezett kötetlen beszélgetés zárta, a Kárpátia Borház jóvoltából. Ha lemaradtál, mindenképp érdemes bepótolni: nemcsak a könyv, de az egész este egy valódi kultúrcsemege volt.

Nikowitz Oszkár, a klasszika-filológus, volt nagykövet és elismert szakértő, ezúttal nem diplomáciai útirajzot, hanem egy 19. századi kordokumentumot tett közkinccsé. A könyv alapját egy eddig lappangó napló adta, amely két zombori bunyevác-magyar diák Erdélybe tett gyalogútját örökíti meg.

Az 1877-ben, a kiegyezés után tíz évvel történt, 1500 kilométeres nyári kaland története nemcsak egy egyedi vállalkozás, hanem egy teljes korszak lenyomata is egyben. A fiatalok lelkesedése a ’48-as hősök iránt, az akkori Erdély lenyűgöző tájai és a történelmi háttér mind-mind megelevenednek a könyv lapjain.

A könyv nem csupán egy izgalmas olvasmány, hanem egy különleges ablak is a 19. századi világra. Az első része a fiatalok eredeti naplóját tartalmazza filológiai hűséggel, míg a második rész részletes jegyzetekkel segít eligazodni a kor sajátos világában. Bár arról nincs biztos tudásunk, hogy az ilyen jellegű – gyalogos, ismeretszerzés céljából tett – utak mennyire voltak elterjedtek akkoriban, az biztos, hogy ez a konkrét vállalkozás és annak dokumentálása a maga nemében elsőnek számít.

A fiúk szinte teljes egészében gyalog tették meg az 1500 kilométeres utat, gyakran pontatlan térképek és szóbeszédek alapján haladva. Útjuk állomásait, a megtekintett helyeket pedig jórészt a vendéglátóik tájékozottsága és műveltsége határozta meg – ez pedig önmagában is izgalmas korrajz.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb