Bezárt az ásotthalmi szamárrezervátum, a ragadós száj- és körömfájás járvány fájó döntésre kényszerítette Patrikékat

Mint megírtuk, több mint 50 év után jelent meg újra a rendkívül ragályos, a szarvasmarhák mellett minden párosujjú patásra veszélyes vírus Magyarországon. A fertőző állatokat nem lehet kezelni, ha egy gazdaságban egy állat is megbetegszik, akkor a összes párosujjú patás állatot fel kell számolni. A súlyos helyzetre tekintettel az ország minden részén óvintézkedéseket, és szigorítáokat vezettek be állattartó telepeken, állatkertekben és állatsimogatókban is. Ehhez a körhöz csatlakozott most az ásotthalmi Koszonits Patrik szamárrezervátuma is.
A fiatalember akkor lett ismert, amikor 2024. nyarán 400 kilométert gyalogolt az országban először Füles, majd Fanni nevű szamaraival. Patrik eltökélt célja az volt, hogy felhívja az emberek figyelmét az állatokra, valamint adományokat gyűjtött ásotthalmi szamárrezervátuma létrehozására. Álmai valósággá váltak, édesapja, Koszonits Tibor segítségével pedig létrejött a menhely, ahová a szamarak mellett azóta lovak is érkeztek, sőt, alpaka és kecske is.
PATRIKÉKNAK IS KOMOLY DÖNTÉST KELLETT HOZNI
Mindezek által az állattartás felelőssége is megnőtt, a ragadós száj- és körömfájás járvány veszélye fájó döntésre kényszerítette Koszonitsékat. “Sírás kerülgetett miközben a híreket néztem” – írta Koszonits Tibor, Patrik édesapja, majd hozzátette, hogy “a járvány miatt a rezervátumba a mai naptól a gondozók és az állatorvoson kívül senki nem jöhet a be! Felelősek vagyunk Formontért, Szásáért és Lindáért! Mindenki megértését köszönöm” – jelentették be március 26-án az Ott vagyunk már? Facebook oldalán.
A HÉTEN ÚJABB TELEPEN JELENT MEG A BETEGSÉG
A Sokszínű Vidék emlékeztet, hogy a ragadós száj- és körömfájás járvány miatt Kápolnapusztán bezárt az ország legnagyobb bivalyrezervátuma, a Fertő tónál utakat zártak le, hogy megelőzzék a fertőzés továbbterjedését, a hazai állatállomány védelmében pedig levélben kérték az országos főállatorvost a húsmarhatartók, hogy zárják le mind a tíz nemzeti parkot. A héten egyébként újabb marhatelepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás Győr-Moson-Sopron megyében, a Mosonmagyaróvár melletti Levélen. A helyi gazdaságban a Nébih szerint összesen 3000 állatot kell leölni.