Terjed a száj- és körömfájás-járvány: újabb 3500 állatot fertőzött meg a betegség

Továbbra is terjed a ragadós száj- és körömfájás-járvány. A kór március elején jelent meg hosszú idő után újra Magyarországon, most pedig már Darnózseli és Dunakiliti szarvasmarhatelepein is megbetegedéseket okozott meg, ahol összesen 3500 állat fertőződött meg.
Nemrég beszámoltunk róla, hogy a betegség felütötte a fejét a Mosonmagyaróvár melletti Levélen is, most pedig két újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás – írja az Index.
INTÉZKEDÉSEK A JÁRVÁNY MEGFÉKEZÉSÉRE
Április másodikán reggelre laboratóriumi eredmény alapján kijelenthető, hogy mind a darnózseli, mind a dunakiliti telepen lévő szarvasmarhák fertőzöttek – jelentette be Nagy István agrárminiszter. A miniszter közölte, hogy Darnózselin 1000, míg Dunakilitin 2500 tehén fertőzött.
Nagy István elmondta, hogy a kormány arra összpontosít, hogy minél előbb megfékezzék a további kitöréseket a következő intézkedésekkel:
- Rajkától Esztergomig minden határátkelőhelyen fertőtlenítőpontokat alakítanak ki, csak úgy lehet be- és kilépni, ha fertőtlenítésen esnek át a járművek.
- Ezentúl az autópályán is, Hegyeshalomtól Bőnyig minden kihajtónál fertőtlenítési pontokat állítanak föl, fertőtlenítő szőnyegeket helyeznek el.
- Az intézkedések kialakításához a honvédségtől kérnek segítséget, hogy a nap 24 órájában ellenőrzött körülmények között tudjanak a vírus ellen védekezni.
BEZÁRT AZ ÁSOTTHALMI SZAMÁRREZERVÁTUM
Korábban megírtuk, hogy a fertőző betegség miatt bezárt az ásotthalmi Koszonits Patrik szamárrezervátuma is. A fiatalember akkor lett ismert, amikor 2024. nyarán 400 kilométert gyalogolt az országban először Füles, majd Fanni nevű szamaraival. Patrik eltökélt célja az volt, hogy felhívja az emberek figyelmét az állatokra, valamint adományokat gyűjtött ásotthalmi szamárrezervátuma létrehozására. Álmai valósággá váltak, édesapja, Koszonits Tibor segítségével pedig létrejött a menhely, ahová a szamarak mellett azóta lovak is érkeztek, sőt, alpaka és kecske is.
Mindezek által az állattartás felelőssége is megnőtt, a ragadós száj- és körömfájás járvány veszélye fájó döntésre kényszerítette Koszonitsékat.