A Nemzetközi Büntetőbíróság szóvivője tömören reagált Magyarország kilépésére

Ahogy korábban beszámoltunk róla, a kormány Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök budapesti látogatásának reggelén jelentette be, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból. Ezt a lépést már tavaly nyár óta fontolgatták, amikor Netanjahu ellen elfogatóparancsot kérelmeztek. A hágai Büntetőbíróság szóvivője reagált Magyarország kilépésére.
A Nemzetközi Büntetőbíróság a világ első állandó nemzetközi büntetőbírósága, amelyet a népirtás, emberiesség elleni bűncselekmények, háborús bűnök és az agresszió bűntettének üldözésére hoztak létre. Az úgynevezett Római Statútumot 1998-ban fogadták el, Magyarország pedig 1999-ben írta alá és 2001-ben ratifikálta. A kilépés pedig a bejelentéstől számított egy évet vesz igénybe, erre reagált a Büntetőbíróság szóvivője.
REAGÁLTAK A KILÉPÉSRE
A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság szóvivője, Fad El-Abdullah a következőképp reagált Magyarország kilépésére: “Az ICC álláspontja szerint Benjamin Netanjahu esetében a bíróság a megszokott eljárást követte a nemzetközi elfogatóparancs kiadását követően. A bíróság emlékeztet arra, hogy Magyarország továbbra is köteles együttműködni az ICC-vel” – közölte a szóvivő.
ORBÁN VIKTOR ALÁÍRTA
A 2025. április 3-án kiadott 1090/2025. számú kormányhatározat értelmében Magyarország felmondja a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) statútumát, valamint a bíróság kiváltságairól és mentességeiről szóló, 2002-ben New Yorkban elfogadott megállapodást. Az Index szerint a kormányhatározat röviden és tömören fogalmaz: egyetértését fejezi ki a nemzetközi egyezmények felmondásával, és megbízza Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, hogy tegye meg a szükséges jognyilatkozatokat a kilépési folyamat megindításához. A kormány döntését Orbán Viktor miniszterelnök aláírása véglegesítette.