Megkapta az első okoszebráját Újszeged, világítani fog, ha egy gyalogos rálép

“Biztonságosabbá tesszük a Csanádi utcai gyalogátkelőt, ma a kivitelező cég elkészíti az okoszebrát, ami majd június végétől fog üzemelni” – jelentette be még szerdán Mihálik Edvin képviselő a közösségi oldalán.
Azt is kiemelte, hogy azért kezd majd el csak júniustól üzemelni az okoszebra, mert ekkor kap majd áramot az MVM-től. Kiderült, hogy a zebra világítani fog, ha egy gyalogos rálép, és mutatja az autósoknak, hogy vigyázzanak. Hozzátette, hogy a projekt önkormányzati forrásból valósul meg, azért, hogy ezt a forgalmas gyalogátkelőt is biztonságosabbá tegyék.
MITŐL LESZ OKOS A ZEBRA?
Az okoszebra egy innovatív közlekedésbiztonsági, gyalogosvédelmi technika, mely segítségével biztonságosabbá válhatnak a jelzőlámpa nélküli gyalogátkelőhelyek. A rendszer mozgásirány-érzékelő szenzorokkal, az út két szélén elhelyezett kamerákkal és útburkolatba helyezett aktív LED prizmákkal látja el feladatát: felhívni a közelítő autósok figyelmét a zebrán áthaladó gyalogosokra. A LED fényforrások csak akkor villognak, ha a járókelő áthalad a zebrán vagy megközelíti azt, így figyelmeztetve az autósokat. Érdemes tudni, hogy a sebesség növekedésével az autóvezető látótere egyre szűkül: a sofőr még 50 km/órás sebességnél is a gyalogátkelőnek csak a középső részét, teljes szélességének csupán 60%-át látja élesen. Az okoszebrák a vezető látóterének fókuszában a LED-fények felvillanásával hívják fel a figyelmet a perifériás látómezőből lelépő gyalogosra. A mért adatok alapján azoknál a gyalogátkelőhelyeknél, ahol már üzemelnek ilyen közlekedésbiztonsági rendszerek, az autóvezetők megállási hajlandósága nagyságrendekkel – 55%-ról 76%-ra – növekedik, fokozva így a gyalogosátkelőhelyek, egyben a közlekedés biztonságát.
Érdekes egyébként, hogy 2022-ben Szegeden adták át az ötvenedik okoszebrát Magyarországon. Akkor a Szabadkai út egyik forgalmas csomópontja kapott ilyen zebrát, 2,8 millió forintból.