Igazán büszkék lehetünk: fantasztikus eredménnyel zárták a szegedi Radnótis, és a zentai Bolyais diákok az idei CanSat műholdépítő versenyt, az SZTE oktatói segítették győzelemre a csapatokat

Fantasztikus eredménnyel zárták a szegedi és zentai csapatok az idei CanSat műholdépítő versenyt. A zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium csapata, a Rabbit_Aerospace az első helyen végzett, ezzel megnyerte a nemzetközileg is rangos verseny fődíját. A Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium CANIS nevű csapata pedig a BME Suborbitals rakétaépítő csapatának különdíját érdemelte ki. Büszkeség, hogy mindkét csapatot az SZTE TTIK Informatikai Intézet oktatói mentorálták: Dr. Kelemen András főiskolai docens és Kiss Ádám tanársegéd.
Az egyetemtől megtudtuk, hogy a CanSat versenyt minden évben az Európai Űrügynökség (ESA) szervezi, míg a hazai forduló a Magyar Asztronautikai Társaság közreműködésével valósul meg. Az évek során rendkívül nívós megmérettetéssé nőtte ki magát, amely nagy lehetőségeket nyithat meg a fiatalok előtt. A CanSat egy valós műhold szimulációja, amely minden olyan rendszerrel rendelkezik, amellyel egy műholdnak rendelkeznie kell. Térfogata megegyezik egy dobozos üdítőével – innen ered a neve is. A kihívás a diákok számára az, hogy ebbe a kis térbe bele tudják tervezni az összes alrendszert, ami megtalálható egy műholdon.
NEM KIS KIHÍVÁSNAK KELLETT MEGFELELNI
A verseny kétnapos döntőjét április 4-én és 5-én, az MH Böszörményi Géza Csapatgyakorlótér Parancsnokság tatárszentgyörgyi gyakorlóterén rendezték meg. Itt a 88 jelentkező közül a döntőbe jutott tíz legjobb csapat mérte össze tudását, köztük az SZTE oktatói által mentorált szegedi és zentai csapat. A diákoknak nem kis kihívásnak kellett megfelelnie: a döntőben ugyanis a CanSat műholdakat egy valódi rakétával nagyjából 1 km-es magasságba juttatták. Itt a hordozó eszközről leválva megkezdték küldetésüket, ami lehetett egy tudományos kísérlet vagy egy technológiai demonstráció. A biztonságos landolást követően a csapatok elemezték, majd a verseny második napján egy prezentáció keretében be is mutatták a gyűjtött adatokat.
MÉRÉSI FELADATOK IS VOLTAK
Maga a verseny egyrészt a kötelező mérési feladatokból állt – mint a légnyomás- és hőmérsékletmérés –, illetve ezen felül minden csapat egyéni méréseket is végzett. Mint Kis Botond csapatkapitánytól megtudhattuk, hogy a Rabbit_Aerospace csapat másodlagos küldetése egy hőkamerával végzett méréssorozat volt. A talaj hőmérsékletének vizsgálatából következtettek a víztartalomra, így előre jelezve az esetleges szárazságot. A kutatás eredményeképp megállapították, hogy a fák, bokrok és más nagyobb növények, a fűfélékhez és lágyszárúakhoz képest 1.5-2.5 Celsius fokkal csökkentik a talaj hőmérsékletét.
A SZEGEDIEK A LEVEGŐMINŐSÉGRE FÓKUSZÁLTAK
Miszori Gergő, a szegedi CANIS csapat vezetője elmondta, csapata elsősorban a levegőminőség mérésére fókuszált. A projekt különlegessége, hogy saját mesterséges intelligencia modell segítségével összehasonlították az ereszkedés során készített méréseket a Szegeden már előre elkészített mérésekkel. A modell kimutatta, hogy a legtöbb hasonlóság a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium ablakából mért levegővel volt, a legkisebb egyezést pedig a Dóm téren mintavételezett adatokkal tapasztalták.
HATALMAS LEHETŐSÉGET KAPTAK A DIÁKOK
A Rabbit_Aerospace csapat tagjai elhozták a verseny fődíját, vagyis övék a lehetőség, hogy munkájukat bemutassák Hollandiában egy nemzetközi konferencián. Ezen felül a díj részeként ellátogathatnak a szintén holland Noordwijk városában található Európai Űrkutatási és Technológiai Központba (European Space Research and Technology Centre (ESTEC)). A CANIS csapat pedig elnyerte a BME Suborbitals különdíját: így az az egyedülálló lehetőség illeti meg őket, hogy Portugáliában a Project Aurora versenyprojekt során a BME Suborbitals nagy teljesítményű rakétája fedélzetén felbocsátják a csapat CanSat-jét, nagyjából 3 kilométer magasra. A BME-s kutatócsoporttal már egyeztettek is, sőt, meghívást kaptak a fővárosba, hogy megnézhessék a műhelyüket.
Az esemény presztízsét még inkább növelte, hogy a kutatórakéták felbocsátásánál jelen volt a HUNOR – Magyar Űrhajós Program egyik résztvevője, Schlégl Ádám is, aki örömmel válaszolt a diákok kérdéseire.