Folyamatos az ökológiai vízpótlás: gravitációs úton kapott frissítő vizet az Atkai Holt-Tisza

Az ATIVIZIG folyamatosan biztosítja az Atkai Holt-Tisza ökológiai célú vízpótlását vizes élőhelyeink megóvásának érdekében, ezért a 2025. március 19-26. között a Tiszán levonult kisebb árhullám során gravitációs úton adtak be frissítő vizet a holtágba az Atkai zsilipen keresztül.
Az ATIVIZIG azt közölte, hogy a gravitálás megszűnése és az öntözőcsatorna-hálózat felkészítését követően, szivattyúzással biztosítják az ökológiai hasznosítású víz utánpótlását. Napi rendszerességgel látják el a vízkormányzási feladatokat, teszik szabaddá a víz útját a medrekben a lefolyási akadályok eltávolításával. Az elvégzett beavatkozásoknak köszönhetően a március elején a holtágban mért 135 centiméteres vízállást jelenleg 154 cm-re emelték fel.
7 KILOMÉTER HOSSZÚ AZ ATKAI HOLT-TISZA
Kiemelték, hogy az Atkai Holt-Tisza a 11. 02. belvízvédelmi szakasz 36. számú Percsora – Sövényházi belvízrendszerében helyezkedik el, megközelítőleg 100 hektár kiterjedésű és közel 7 km hosszúságú. A holtág meder átlagos mélysége 3,5 méter, azonban vannak ennél jóval sekélyebb és helyenként mélyebb szakaszok is. A holtág két ágra oszlik, a főág mintegy 6 km hosszúságú szakasza horgászható és ennek északi végében található az úgynevezett védett, kíméleti terület. A másik ág az úgynevezett Kis-Tisza, földgátakkal és zsilippel elzárt terület, mely meder sekély mélységű, a parti sáv nagyobb része pedig érintetlen természeti terület, a meder vízinövényekkel dúsan benőtt. A két ág szigetet fog közre, melyen a található a Hármas kikötő.
KÉT MÓDON PÓTOLHATJÁK A VIZET
A holtág üzemi vízszintje az Atkai szivattyútelepnél lévő vízmércén mért +250 centimémteres vízállást jelenti. A holtág vízpótlása kétféle módon történhet, gravitációs úton a Tisza folyón levonuló árhullámok során a jobb parti elsőrendű árvízvédelmi töltés 36+397 tkm szelvényében lévő Atkai zsilipen keresztül, illetve szivattyúsan az Algyői fő vízkivétel – Algyői zsilip – Algyői főcsatorna – Gyevifoki táp- és öntözőcsatorna útvonalon át. Kiemelték, hogy a Tisza folyón 2025. március hónapban levonult árhullám során a holtág vízpótlását az Atkai zsilip nyitásával valósították meg, melynek során +135 cm induló vízállásról +155 cm vízszintet tudtak elérni. A zsilip 2025. március 19-én 15:00 órakor került nyitásra és március 26-án 06:00 órakor zárták le a vízbeáramlás megszűnését – árhullám levonulását – követően. A zsilip állandó felügyelet mellett folyamatosan, napi 24 órában nyitott állásban volt. Az így kialakult vízszint a holtágban azonban még mindig az üzemi vízszint alatt volt közel 1 méterrel.
AZ ALGYŐI FŐCSATORNA IRÁNYÁBÓL IS KAPOTT VIZET A HOLTÁG
“Tekintettel az akkor érvényben lévő hidrológiai és meteorológiai előrejelzésre, mely nem prognosztizált jelentős mennyiségű, számottevő csapadékot továbbá árhullám levonulását a Tisza folyón, a holtág további vízpótlását az Algyői főcsatorna irányából tudtuk folytatni, melyet 2025. április 25-én kezdtünk meg az előkészítő munkákat követően. Ezen munkák során az Algyői tápcsatorna Sövényházi keresztgát alatti áteresz homokzsákos zárását elvégeztük a víz továbbhaladásának megakadályozása érdekében. A Nádastó-Nagyszéki főcsatornát és az Algyői tápcsatornát összekötő tiltós átereszből a víz útját akadályozó, korábban vízmegtartás miatt elhelyezett pallós zárást visszabontottuk, az Algyői tápcsatornát és a Gyevifoki öntözőcsatornát összekötő zsilipes átereszt pedig felnyitottuk” – írták, majd hozzátették, hogy a Gyevifoki öntözőcsatornán lévő átereszek környezetét megtisztították a növényzettől és az összetorlódott üledékektől. Az öntözőcsatorna végszelvényétől 500 méter távolságban lévő jobb parti mederél megbontását helyreállították, továbbá a vízelvezetési útvonal végszelvényében feltárt oldalsó drén kivezetést lezárták az esetleges elöntések elkerülésének érdekében.
200 EZER KÖBMÉTER VIZET KAPOTT A HOLTÁG CSAK GRAVITÁCIÓS ÚTON
Az elvégzett műszaki beavatkozásokkal a víz akadálymentes elvezetésének lehetőségét megteremtették, ezáltal 2025. április 25-én fokozatosan felnyitották az Algyői főcsatornát és a Nádastó-Nagyszéki főcsatornát összekötő zsilipet. A nyitáskor az Algyői főcsatorna +480 cm szinten állt, a holtág szintje pedig 148 cm volt. A zsilipnyitást követően feltöltötték a vízelvezetés útvonalát képező, közel 5 km hosszúságú csatornahálózatot, majd a víz bevezetését a holtágba. Az idei év során az eddigiekben gravitációs úton 200 ezer m3, szivattyúzással pedig mintegy 60 ezer m3 frissítővizet adtak be és emeltek át a holtágba az ökológiai vízigény kiszolgálásának, vizes élőhelyeink megóvásának érdekében.
