Megjelentek az első tiszavirágok! Elindult a kérészek násztánca Szegednél

Elkezdődött a kérészek násztánca Szegednél! Tokody Béla, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád-Csanád vármegyei titkára kérdésünkre elmondta, hogy a hétvégén elkezdődött az előrajzás, a főrajzásra pedig a hét második felében számíthatunk Szegednél.
A tiszavirágzásban leginkább a Tisza-Maros torkolatnál, illetve a Boszorkánysziget és az Árvízi Emlékmű környékén gyönyörködhetünk a késő délutáni órákban.
RENDKÍVÜL LÁTVÁNYOS
A kérészek rajzása rendkívül látványos. Előrajzással indul, amikor még csak pár száz rovar jelenik meg a felszínen. A főrajzáskor több ezren, akár milliónyian is lehetnek, majd végül az utórajzás újra kis létszámú. A rajzás az esti órákban, leginkább 18-21 óra között zajlik. Nem csak a faj fennmaradása szempontjából nagy esemény, hanem számos madár-, hal- és kétéltűfaj is számít az ebből fakadó táplálékbőségre. Hajdanán a gazdák is felhasználták a tiszavirágokat állataik etetésére. Ezt ma már nem lehet megtenni, mivel a tiszavirág védett, az elhullott állatok gyűjtése is tilos.
A tiszavirág valaha közönséges fajnak számított, de az 1900-as évek első felében kihalt Nyugat-Európából és Közép-Európában is drasztikusan csökkent a száma. Megfogyatkozásában szerepet játszottak a folyószabályozások, mederátalakítások és a vizek szennyezése.
A RENDŐRSÉG IS FIGYELMEZTET
A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság idén is kiemelt figyelmet fordít a Tisza-folyó élővilágának védelmére, különösen a védett fajokra – közölte a rendőrség kedden. Kiemelték, hogy hazánk egyik védett rovarfaja a tiszavirág. Ebben az évben az időjárási viszonyok miatt korábban érkezik el ez a páratlan jelenség, e nagyméretű kérészfaj életének utolsó és legfontosabb napja a tiszavirágzás. A rovar azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztuljon. A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, sajnos Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy nálunk továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj.
A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes pusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján, mint a Körös és a Bodrog, található meg.
Hozzátették, hogy a jogszabály a tiszavirág egyedenkénti természetvédelmi értékét 10 000 forintban állapította meg.
150 EZER FORINT IS LEHET A BÜNTETÉS
A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedeinek pusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is. Szabálysértést követ el és 150 ezer forintig terjedő bírsággal sújtható az, aki védett élő szervezet egyedét jogellenesen elpusztítja. Amennyiben az elkövető a rovarok telepét károsítja meg, abban az esetben természetkárosítás bűncselekményét is elkövetheti, ugyanúgy akkor is, ha jelentős mennyiségű egyedet gyűjt. Szintén büntetőjogi kategória az is, ha valaki szándékosan belehajt kisgéphajóval a rajzásba, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket. A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges. Azért, hogy sokáig gyönyörködhessünk e páratlan jelenségben a folyón, a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság állománya folyamatos figyeli, mikor várható a kérészek tömeges rajzása, és ezen időszakban fokozott ellenőrzést végez a természetvédelmi őrökkel, a polgárőrség vízi tagozatával és a halászati őrökkel.