50 helyett 9 millió forintért vásárolhatott palotalakást a szegedi önkormányzattól a Makói Járásbíróság elnöke (frissítve)
2016-ban a Makói Járásbíróság elnöke, Bittera Ádám igencsak olcsón jutott hozzá Szeged Város Önkormányzatától egy belvárosi palotalakáshoz – írja a Pesti Srácok. A város honlapján lévő nyilvános adatok alapján a bíró úr egy patinás, gangos polgári lakáshoz kevesebb mint 9 és fél millió forintért jutot hozzá a Schäfer-palotában, míg ugyanabban a lépcsőházban ma 50-60 millió forintért hirdetnek felújításra váró lakásokat.
9 ÉS FÉL MILLIÓÉRT LAKÁST VALAKI, A SCHAFFER-PALOTÁBAN?
A bárki számára hozzáférhető szerződés szerint dr. Bittera Ádám 2016. június 27-én 9 millió 466 ezer 800 forintért vásárolt meg egy ingatlant Szeged belvárosában, a Feketesas utca 19-21. szám alatt, a második emeleten. A helyszín a Feketesas és a Kígyó utcák sarkán lévő Schäffer-palota (hogy mindenkinek meglegyen: a Barber Shop és a Proko Travel épülete), Szeged városának egyik építészeti remekműve, amely egyébként műemlékvédelem alatt áll. Egy építészfórumon található bejegyzés úgy jellemzi:
“Több utcás homlokzatát egykor gazdag szecessziós ornamentika díszítette. Szép ritmusban váltakoztak rajta a mívesen formált ablakok, pilaszterek, erkélyek. Üzletportáljai híresen szép asztalosmunkák voltak. Elegáns megjelenését a fölső szint impozáns kialakítása koronázta meg: gazdagon tagolt párkányzattal, míves saroktornyokkal, tetődíszítményekkel…”
A KSH adatai szerint Szeged belvárosában 2016 őszén már átlagosan 300 ezer forint felett volt a téglalakások négyzetméterára. Ingatlanos weboldalak szerint a Feketesas utca szóban forgó tömbjében a második emeleten az 1 és 2 szobás, 54-85 négyzetméteres lakások vannak. Így ha a legalacsonyabb 300 ezres négyzetméterárral számolunk, és egy köztes méretet, mondjuk 60 négyzetmétert, akkor is körülbelül 18 millió forint volt már 2016-ban egy olyan ingatlan, mint amit a bíró úr 9,5 millióért megvehetett. De már egy évvel később, 2017-ben is 37-38 millióért hirdettek az épületben 2 szobás lakásokat. A portál becslései szerint ha akarná, a bíró most akár hatszoros áron is elpasszolhatná a lakást.
SZEGEDRŐL KERÜLT MAKÓRA A BÍRÓ
A hivatalos honlapon található információ alapján Bittera Ádám 2005-től dolgozott bíróságon, először a Szegedi Ítélőtáblán titkárként, ahonnan 2005. augusztus 1. napjától áthelyezéssel került a Szegedi Városi Bírósághoz. A Makói Városi Bíróságra 2009. november 1-től nevezték ki, vegyes kötelmi és gazdasági perek tartoznak hozzá. 2013. március 1-től megbízással látja el a Makói Járásbíróság irányításával összefüggő igazgatási feladatokat.
Ha a Szegedi Járásbíróság egy ügyben elfogultságot jelent, vagy ellene jelentenek elfogultságot, egyszóval kizárják az eljárásból, az egy szinttel felette lévő Szegedi Törvényszék jelöli ki az új eljáró bíróságot – írja a PS. A portál információi szerint leggyakrabban a Makói Járásbíróságot, éppen ezért az idézett cikk szerzője ránézett, vajon feltűnhet-e makói bírók neve bizonyos szegedi közbeszerzésekben, szerződésekben. Mint írják, “meglepő módon” a Makói Járásbíróság elnökének neve is szerepel Szeged város honlapján a közérdekű adatok között, méghozzá az 5 millió forint feletti szerződések sorában.
FRISSÍTVE (15:34): MEGSZÓLALT A SZEGEDI TÖRVÉNYSZÉK
Megszólalt a Szegedi Törvényszék az ügyben, akik a fent szemlézett cikk kapcsán az alábbiakat küldték el ma délután szerkesztőségünknek:
- Dr. Bittera Ádám elnök úr családja az 1940-es évek óta él a cikkben említett ingatlanban.
- A bíró úr 1998. óta kizárólagos bérlője volt az ingatlannak egészen 2016-ig amikor, mint bentlakó bérlő az akkor hatályos önkormányzati rendelet alapján, az akkor biztosított árszabás figyelembe vételével megvásárolta azt.
- Az ingatlan vételárának megállapítása kizárólag jogszabályon alapult, az semmilyen összefüggésben nem állt és nem állhatott a vásárló bírói minőségével.
- Az eljáró bíróság kijelölésének szabályait – jelenleg – a polgári perrendtartásról szóló 2016. CXXX. törvény szabályozza. Ennek 17. § (2) bekezdése szerint ha ugyanannak a bíróságnak nincs olyan bírája vagy tanácsa, amelyre a kizárási ok nem vonatkozik, vagy ha a kizárási ok az egész bíróságra kiterjed, a kizárás kérdésében a másodfokú bíróság (esetünkben a Szegedi Törvényszék) határoz. Az eljáró bíróság kijelölése minden esetben a vonatkozó eljárási szabályok szerint történt.
Forrás: Szegedi Törvényszék Sajtóosztálya, Pestisrácok