Lenyűgöző: Szegeden már a mesterséges intelligencia számolja az utasokat a villamoson
Tilesch Györgyöt látta vendégül a Csongrád-Csanád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara, egy beszélgetésre invitálták a szegedi székházába – írja a Telex. A kamara azért hívta meg, hogy első kézből szerezhessenek ismereteket az érdeklődő vállalkozók arról, hol tart jelenleg a MI fejlődése, és mi várható e téren a közeljövőben. A beszélgetést Majó-Petri Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem gazdasági karának docense vezette és mint kiderült, Szegeden sem ismeretlen a technológia, hiszen városunkban a mesterséges intelligencia számolja az utasokat a villamoson.
Tilesch György – vagyis George Tilesch – az USA híres technológiai fejlesztőközpontjában, a Szilícium-völgyben 2010 óta dolgozó MI-szakértő és -tanácsadó. A beszélgetésen elmondta, hogy az MI-t jelenleg a tartalomgenerálás terén a használják a legnagyobb arányban, például marketinges célokra, illetve pénzügyi elemzésekhez is. Az MI alkalmazása Tilesch szerint a robbanás állapotában van, azaz rohamosan terjed.
A KÖZÖSSÉGI MÉDIA ÉS A NETFLIX IS MI-VEL MŰKÖDIK
“A pénzügyi szolgáltatásokban nálunk még ritkább, de más országokban sok helyen már MI-alapú például a hitelbírálat is” – emelte ki, majd hozzátette, hogy a közösségi média, valamint a szórakoztató tartalmak közvetítése – mint pl. a Netflix – szintén MI-vel működik.
„A MI-t már nem programozzuk, mint korábban egy számítógépet, hanem tanítjuk: találd meg magadnak a mintát, és az alapján hozzál döntést. Ám ezt a fajta váltást még nem könnyű felfogni az embereknek” – hangsúlyozta Tilesch György. Mint tovább kiemelte, egy átlagos szintű számítógépes programozó munkájának ma már 40-60 százalékát képes elvégezni a mesterséges intelligencia, ami még nem jelenti azt, hogy a szakember munkáját „elveheti a gép”. A fejlesztők célja persze éppen az, hogy az ismétlődő rutinfeladatokat egyre kevésbé kelljen emberi munkaerőre bízni, inkább az MI önállóan oldja meg azokat, így az emberi munka hatékonyságát és sebességét növelni lehet.
AZ EGYIK VILLAMOSJÁRATON MÁR MÁSFÉL ÉVE HASZNÁLNAK MI-VEL MŰKÖDŐ UTASSZÁMLÁLÓ RENDSZERT
Az MI használata a gazdaságilag fejlettebb országokban gyakoribb, mint nálunk, de itt is működik internetes keresőprogramokban, az online kereskedelemben, a gépi fordítóprogramokban, okostelefonok alkalmazásaiban. A beszélgetést vezető Majó-Petri Zoltán, aki korábban a Szegedi Közlekedési Társaság igazgatója volt, a Telex kérdésére elmondta, hogy az egyik szegedi villamosjáraton már mintegy másfél éve használnak MI-vel működő utasszámláló rendszert, ezt az alkalmazást a Szegedi Tudományegyetem szakemberei igazították hozzá a közlekedési igényekhez.
A KISEBB ORSZÁGOK IS MEGELŐZTEK BENNÜNKET
Tilesch György ugyanakkor úgy látja, az MI alkalmazása terén a miénknél kisebb országok is megelőznek minket. Közben az európai iparpolitika is sokkal lassabban alkalmazkodik az új technológiákhoz, mint az USA vagy néhány keleti ország gazdasága. Ugyanakkor hazánkban vannak nagyon ígéretes kezdeményezések a MI kutatásában, például hálózatos MI-alkalmazásokkal is foglalkoznak magyar szakemberek, csak a probléma az, hogy nem összpontosítják kellőképpen az energiákat és az erőforrásokat a fejlesztésekre. “Most ugyan késésben vagyunk, de még nagyon sok előnyt kihozhatunk az MI-ből” – hangzott el, kritikaként felvetve, hogy nálunk a MI használatának társadalmi és gazdasági hatásaival sem törődnek még érdemben. Az pedig fontos kérdés, hogyan és milyen célokra alkalmazzák egy országban az MI-t, hiszen lehet társadalomellenes, ha az egyéni szabadságot csorbító megfigyelésekre – pl. arcazonosításra – használják, holott lehetne úgy is, hogy a gazdasági előnyeit széles körben élvezhessék az emberek.
Egy hozzászólás