Kezdetét vette Szegeden a szúnyoggyérítés, a részletekről Makrai Lászlót kérdeztük
Ahogyan arról a Szeged365.hu az elsők között számolt be, július 3-án a Napfény városában kezdetét vette a szúnyoggyérítés. Az intézkedés részleteiről (amelyek július 3-a és július 7-e között zajlanak) Makrai Lászlót, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. vezetőjét kérdeztük.
“A szúnyoggyérítés nem most vette kezdetét, hanem folytatódik, ugyanis a lárvagyérítés tavasz óta folyamatos, március végén kezdődött. Jelenleg a 9. körön vagyunk túl és összesen 320 lárvaélőhelyet tartunk nyilván és monitorozunk.” – kezdte gondolatait Makrai László. A szakértő azt is elmondta, hogy a Tiszán levonuló közepes árhullám feltöltötte az ártéri mélymedreket, amelyek az apadó anyamedertől leválva ideális lárvaélőhelyet biztosítanak. Ezek az élőhelyek megközelíthetetlenek, vagyis: sem vízijárművel, sem géppel, sem lábbal nem érhetőek el sőt lombbal borítottak, így a permet sem hatol le a vízfelszínig.
Mint megtudtuk: a múltheti kört, amely során légi granulátomos biológiai kezelés zajlott a Tisza árterében a katasztrófavédelem munkatársaival együtt végezte Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. Ezt követően pedig szombaton megkezdődött a földi kémiai kezelés is, ami egy az Európa szerte megszűnt légi kémiai kezelést próbál helyettesíteni.
Az erre alkalmazott készítmény: Deltasect Plus 1,2 ULV szúnyogirtó szer. A készítmény a kijuttatott csekély mennyiségben (0,6 liter/hektár) kizárólag az érzékenyebb rovarokat pusztítja el, melegvérű állatokra, emberre nem veszélyes, hatóanyaga néhány óra alatt lebomlik.
A Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. vezetője arra a kérdésre, hogy a város mely területein végezték már el a szúnyogirtást a következő választ adta: “Dorozsmán, Petőfitelepen, Újszegeden az Alsó kikötő soron, a Temesvári körúton és a Baktó közelében végeztük el eddig a szúnyogirtást, a héten pedig további városrészek kezelése kerül elrendelésre.”
Arról, hogy a Szegedhez tartozó települések mikor kerülnek sorra, itt írtunk:
A lakosság részére javasolt intézkedések pedig a következők:
- A szabadban tárolt gyermekjátékokat, élelmiszereket, evőeszközöket, a szabadban szárított ruhákat, a kezelés napján javasolt összegyűjteni vagy letakarni.
- A kezelés idejére és az azt követő 1 órában javasolt az ablakokat, ajtókat zárva tartani és a külső levegőt bejuttató mesterséges szellőztető berendezéseket kikapcsolni.
- A kezelt területen termő zöldségeket, gyümölcsöket fogyasztás vagy feldolgozás előtt ajánlott megmosni.
- A kezelést végző gépkocsi közvetlen közelében tartózkodni nem szabad.
- A szabadban, fedetlenül tárolt vízgyűjtő edényekben a különböző tárgyakban megülő esővízben akár egy hét alatt is kifejlődhetnek a szúnyoglárvák.
- A szúnyogirtó kezelés kiegészítéseként ajánlott, hogy az ingatlantulajdonosok szüntessék meg, rendszeresen ürítsék vagy takarják le az épületek körüli kisebb, pangó vízgyülemeket.