Közélet

Legyen ez a hónap iskolapélda, vigyázzunk a kicsi kincseinkre! Kampányt indított a rendőrég, hogy a tanévkezdés időszakában ne történjen gyermekeket érintő közlekedési baleset

Iskolapélda elnevezéssel indított a rendőrség kampányt annak érdekében, hogy az idei tanévkezdés időszakában ne történjen gyermekeket érintő közlekedési baleset. Ezzel összefüggésben szerkesztőségünkhöz is befutott egy csomag a rendőrségnek köszönhetően, telis-tele minden hasznos kellékkel, amit most kisorsolunk köztetek!

ELINDULT A SULI

Szeptember 2-án, azaz ma reggel elkezdődött az újabb tanév Szegeden, a rendőrök pedig továbbra is kiemelt feladatnak tekintik a gyermekek közlekedésbiztonságát. Tapasztalataik szerint szeptemberben – még a vakáció hangulatában – az iskolások fokozott veszélyben vannak, ezért indították el sz új kampányukat “Iskolapélda” címmel. Céljuk a gyermekek biztonságának fokozása azáltal, hogy eljuttatják hozzájuk, szüleikhez és a pedagógusokhoz a legfontosabb baleset-megelőzési tudnivalókat.

POLGÁRŐRÖK SÉ A RENDŐRÖK AZ ISKOLÁK KÖRNYÉKÉN

Kiemelték, hogy a gyermekéletek védelme, a balesetek megelőzése az egész társadalom közös ügye! Országosan 150 médiatartalom-szolgáltatót kerestek fel szeptember 2-án egy-egy, baleset-megelőzési eszközöket és jó tanácsokat tartalmazó csomaggal, annak reményében, hogy felhívják a figyelmet a gyerekek védelmére a hasznos információkat.

Tanévkezdéskor a rendőrség a polgárőrséggel közösen idén szeptemberben is, a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában kiemelt közterületi jelenlétet biztosít azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.

A két szervezet ezzel a demonstratív jelenléttel kívánja elősegíteni a gépjárművezetők jogkövető magatartását, különösen a kijelölt gyalogos-átkelőhelyek megközelítését, továbbá a biztonsági öv és a gyermekülés használatát.

TAVALY 1400 GYERMEK SÉRÜLT MEG BALESETBEN

Tudtad, hogy 2023-ban közel 1400, 14 éven aluli gyermek sérült meg Magyarországon közlekedési balesetben? Többségük – mintegy ezren közülük – általános iskolások voltak, legtöbben a 10–14 év közötti korosztályhoz tartoztak. Az okokat vizsgálva megállapítható, hogy a gyerekek a legtöbb esetben elszenvedői, és nem okozói voltak a baleseteknek, gyakran a járműben utazva a sofőr szabályszegése miatt sérültek meg – emelte ki a rendőrség közleményében. Hozzátették, hogy mintegy 100 gyermek pedig gyalogosként szenvedett balesetet. 2023-ban a gyermekeket ért közlekedési balesetek közül 1.232 könnyű sérüléssel végződött, de 152 esetben súlyos sérülés lett a következmény, míg 8 gyermek már soha nem térhetett haza. A gyermekbiztonsági rendszer helyes használatának aránya 2023-ban javult az előző évhez képest, de még mindig nem éri el a 90%-ot, vagyis 10-ből 1 gyermek védtelenül utazott a járműben.

KÜLÖN FIGYELMET IGÉNYELNEK

Véget ért a nyári szünet, szeptember 2-án reggel megkezdődött a tanítás az iskolákban. Egyik napról a másikra kell átállni a reggeli korán kelésre, aztán időben indulni az iskolába, ott eltölteni több órát, majd tanulni. Már ez is épp elég ahhoz, hogy a több mint két hónapos szünidő után ezt megszokják a gyerekek, emellett több szempontból is fokozott veszélyeket rejthet számukra a tanévkezdet: gyakorlatilag egyszerre jelennek meg a mindennapok közlekedésében. A rendőrség tapasztalatai alapján szeptemberben az iskolások közlekedésbiztonsági veszélyeztetettsége magasabb az átlagnál. Gyermekeink a legveszélyeztetettebb és legsérülékenyebb képviselői a közúti közlekedésnek, így valamennyi korosztályhoz képest megkülönböztetett figyelmet igényelnek.

SOKKAL TÖBB A JÁRMŰ

Az iskolásokra leselkedő veszélyek másik oldalát az utakon tömegesen megjelenő járművek jelentik. A nyári szabadságok után a forgalomban részt vevő gépkocsik száma ugrásszerűen megnő, jellemzően a reggeli iskolakezdés és a délutáni befejezés időszakában zsúfolttá válnak az utak, így az autósok oldaláról jelentkező közlekedésbiztonsági kockázat is megnövekszik. Azt is tudomásul kell venni, hogy a gyerekek másként gondolkodnak, mint a felnőttek. Másként látják a világot, más dolgokat tartanak fontosnak és érdekesnek, mint a felnőttek, és nincs ez másként a közúti közlekedésben sem. A gyermekek közlekedésük során is sokszor a kalandot, a játékot keresik, figyelmüket teljesen elvonhatja egy-egy érdekesnek tartott tárgy vagy esemény, esetleg belemerülnek egy-egy zenébe. Ekkor azonban biztonságérzetük teljesen megszűnhet, a külvilágot kizárva pedig minden külső inger nélkül maradnak. Ezért ilyenkor minden sofőr számára a legfontosabb szabály: “Vigyázat! Gyerekek!”

KÖZLEKEDJÜNK ÓVATOSAN A TANINTÉZMÉNYEK KÖZELÉBEN

Elengedhetetlenül fontos, hogy a járművezetők a tanintézetek közelében különösen figyelmesen, óvatosan közlekedjenek. Kijelölt gyalogos-átkelőhelyhez közeledve már távolabb kezdjék meg a lassítást, ezáltal is növelve az úttesten áthaladni szándékozó gyermekek biztonságérzetét. A tanítási nap kezdetén és végén az iskolák közelében forgalmi torlódások alakulhatnak ki, amelyek további kockázatokat jelentenek a gyermekek számára. Kérik a járművezetőket, hogy legyenek ilyenkor türelmesek, előzékenyek, továbbá számítsanak arra, hogy a diákok ilyenkor váratlanul is megjelenhetnek az úttesten!

TÖMEGKÖZLEKEDÉS, ROLLER ÉS KERÉKPÁR

Amennyiben a gyermek gyalog vagy tömegközlekedési eszközzel jár iskolába, akkor előzetesen meg kell vele ismertetni az adott útvonalat, és alaposan be kell gyakoroltatni a biztonságos közlekedéshez nélkülözhetetlen fogásokat. Ennek legjobb módja, ha a szülők vele együtt járják be az iskolába vezető utat. Amennyiben a gyermek kerékpárral, rollerrel jut el az iskolába, csak akkor járjon önállóan, ha ismeri a legfontosabb közlekedési szabályokat és képes a járművel biztonságosan haladni. Bár hazánkban még nem kötelező, ettől függetlenül kifejezetten ajánlott, hogy a bicikliző gyermek minden esetben viseljen fejvédőt.

Amennyiben a szülő gépjárművel szállítja az iskolába a diákot, szintén sok dologra kell figyelnie – a forgalmon kívül. Minden esetben rögzítsük őt a gyermekbiztonsági rendszerbe ­– gyerekülés, ülésmagasító –, és csatoljuk be a biztonsági övet! De ne csak a gyermekét, hanem a magunkét is!

A rendőrség a polgárőrséggel együttműködve idén szeptemberben is a napi oktatás kezdetének és befejezésének időszakában kiemelt közterületi jelenlétet biztosít azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt.

A meghirdetett játékról a Facebook oldalunkon juthatsz bővebb információkhoz!

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb