Jön a BYD, de Szeged pórul járhat: Navracsics bejelentette, hogy jövőre elveszik az iparűzésiadó-bevétel egy részét, és a járások kapják meg
Elindulhat a Versenyképes Járások Program, jövő januártól minden magyarországi járás garantált éves fejlesztési forráshoz jut – jelentette be Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter. A programot elsősorban úgy finanszíroznák, hogy elvennék a települések iparűzési adó bevételének egy részét, így maga Szeged városa is pórul járhat.
Mint kiderült, az iparűzési adó jövő évi többlete kerülne be a területfejlesztési alapba és válna „visszapályázhatóvá” a járások által. Ez a PM szerint nagyjából 65 milliárd forintot tesz majd ki.
MINDEN JÁRÁS 250 MILLIÓ FORINTOS KERETRE PÁLYÁZHAT MAJD
A miniszter szerint a program célja a területi felzárkózás elősegítése. A járások arra az összegre pályázhatnak, mint ami az iparűzési adó 2025-ös többletéből szednek be, de ha ez a többlet egy járásban nem éri el az évi 250 millió forintot, akkor a költségvetés kiegészíti azt. „Azaz legalább 250 millió forintos keretre pályázhat minden járás, a vármegyeszékhely-központú járások esetében ez az összeg 500 millió forintot jelent” – mondta Navracsics. A tervek szerint összességében 141 járás jut nagyobb fejlesztési forráshoz, mint ami az iparűzési adó többlete lenne, és 33 olyan járás van, aminek 250 millió forint feletti többlete lesz 2025-ben.
SZEGED IS VESZTES LEHET
A projekt kidolgozására és a pályáztatás menetének lebonyolítására úgynevezett járási fejlesztési fórumok jönnek létre. Ezek vezetői a járásszékhelyi polgármesterek lesznek, tagjai pedig az önkormányzati hivatallal rendelkező települések polgármesterei. A döntéseket a fórumoknak kétharmados többséggel kell meghozniuk. A módosítás vesztesei azok a települések lehetnek, amelyek ma jelentősebb iparűzésiadó-bevételre tesznek szert, és ez a következő években nőne. Ilyenek lehetnek azok a városok, amelyekben most vagy jövőre nyitnak meg vagy bővítenek valamilyen gyárat. Ilyen például Szeged, ugyanis mint ismert, a BYD nálunk húzza fel a gyárát, ami tetemes iparűzési adó-bevételt jelentene a városnak.
BELENYÚLT A KORMÁNY
A Telex emlékeztet, hogy az iparűzési adót Magyarországon korábban minden esetben azok a települések kapták, amelyek területén egy-egy vállalat üzemel. Ebbe 2020-ban nyúlt bele a kormány, amikor Gödtől Pest vármegyének adta a Samsung akkumulátorgyár adóbevételeit, később ez történt az iváncsai akkugyárral és a paksi atomerőművel is. Arról hosszú ideje szó van, hogy a kormány egyes tagjai az egész országban megváltoztatnák a helyi iparűzési adó rendszerét, Lázár János korábban arról beszélt, hogy ő is támogatna egy ilyen reformot. A kormányzat lépései és egyes nyilatkozatok alapján sokan azzal számoltak, hogy teljesen elvennék azt a településektől, és a vármegyéknek adnák át. Navracsics bejelentése alapján most nem ez valósul meg, csak az iparűzési adó-bevétel egy részét veszik majd el a településektől, és az a vármegyék helyett a járásoknál köthet majd ki.