Közélet

Minden szem most az USA-ra szegeződik, mi vár Európára és Magyarországra az amerikai elnökválasztás után?

A világ szeme most Amerikára figyel, november 5-én, kedden tartják ugyanis az elnökválasztást az Egyesült Államokban. Az USA következő elnökének megválasztása nemcsak az amerikai társadalom számára meghatározó esemény, hanem Európa és Magyarország számára is komoly következményekkel járhat. Ahogy Kovalcsik Tamás, a Telex.hu Választási Földrajz geográfus-kutatója rámutat, a két elnökjelölt győzelme eltérő gazdasági és külpolitikai irányt hozhat a transzatlanti kapcsolatokban. Míg Kamala Harris esetleges győzelme inkább a jelenlegi demokratikus külpolitikai vonalat követné, Donald Trump visszatérése a korábbi ciklusban tapasztalt, kiszámíthatatlanabb hozzáállást vetítené előre – különösen Kínával, Ukrajnával és az európai szövetségesekkel kapcsolatban.

Az amerikai elnökválasztás kapcsán nem csupán Kovalcsik Tamást, a téma szakértőjét kérdeztük, hanem Kyle Eckhartot, a 2022-es év Legszegedibb Tanítóját, a szegedi Deák Ferenc Gimnázium, Egyesült Államokból származó anyanyelvi angol tanárát is, aki már több, mint 20 éve él Szegeden, valamint mutatjuk nektek, hogy a Floridában élő Gombos Edina, aki több, mint 20 éven át dolgozott Magyarországon szerkesztő-műsorvezetőként, hogyan élte meg első szavazását amerikai elnökre.

ÍGY MŰKÖDIK AZ AMERIKAI VÁLASZTÁSI RENDSZER

Az amerikai elnökválasztási rendszere teljesen máshogy működik, mint például a magyarországi. Mint Kovalcsik Tamás elmondta, az Egyesült Államok egy szövetségi állam, így november 5-én 50 államban, plusz a fővárosban, Washington DC-ben fogják megválasztani a nagy szövetségi állam elnökét, a végrehajtói hatalom vezetőjét. Itt minden valószínűség szerint 150-160 millió ember fog az urnák elé járulni. A szövetségi állam jellegéből fakadóan államonként különböző választási szabályokkal, különböző nevekkel találkoznak a szavazólapokon, de mindegyik szavazólapon közös lesz, hogy Kamala Harris demokrata elnökjelölt, illetve Donald Trump republikánus elnökjelölt neve szerepel az íveken.

AZ EREDMÉNY VALÓSZÍNŰLEG PÁR CSATATÉR ÁLLAMBAN FOG ELDŐLNI

“A választás lényegében nem azon fog múlni, hogy melyik jelölt kap több szavazatot, hanem az egyes államokat kell a jelölteknek megnyerniük, bezsebelve ezzel az állam elektorainak szavazatait. Ezek az elektorok fogják majd megválasztani ténylegesen az elnököt egy későbbi időpontban. Minden elektornak arra a jelöltre kell szavaznia, amelyik az adott elektor államában a legtöbb szavazatot kapja” – magyarázta a szakértő. Például Texasnak van 40 elektora. Ennek a 40 elektornak a későbbi, formális elnökválasztáson arra a jelöltre kell voksolnia, aki Texas államot megnyerte. “Úgyhogy, az elektorokért megy a küzdelem az amerikai elnökválasztáson, és ebből fakadóan az eredmény pár csatatérállamban fog nagy valószínűséggel eldőlni, hiszen vannak olyan államok, melyek megkérdőjelezhetetlenül az egyik, illetve a másik párthoz tartoznak.”

MÁR 76 MILLIÓ EMBER LEADTA A VOKSÁT

Fontos megjegyezni azonban, hogy az Egyesült Államokban nem csak elnököt választanak négyévente, hanem a szövetségi törvényhozás alsóházának összes képviselőjét, illetve a szövetségi törvényhozás felsőház száz szenátorának a harmadát, tehát 33 szenátort is megválasztják. Mivel az államok jelentős részében már november 5-ét megelőzően is le lehet adni a voksokat, már 76 millió ember szavazott is az urnák hivatalos holnapi megnyitása előtt, mely azonban elmarad a négy évvel ezelőtti Covid időszakban lévő 100 milliós számtól.

RENDKÍVÜL KIEGYENLÍTETT A KÉT PÁRT TÁMOGATOTTSÁGA

S, hogy mire számíthatunk az eredményt illetően. Nagyon nehéz lenne megmondani. Kovalcsik Tamás abba is beavatott bennünket, az amerikai társadalom eddig is végletesen megosztó volt. Erre Donald Trump 2016-os színrelépése még egy fokozatot rákapcsolt. “Rendkívül kiegyenlített a két párt támogatottsága. Ez részben a demokratikus verseny kiéleződésében keresendő. Mindkét párt nagyon-nagy kampányüzemmódban van, mindenkit próbálnak megszólítani. És a két párt folyamatosan ellenőrzi is egymást, ezáltal nagyon nagy előnyre egyik párt politikusai sem tudnak szert tenni.

MÁST MUTAT A HAGYOMÁNYOS MÉDIA ÉS A KÖZÖSSÉGI MÉDIA

Kovalcsik Tamás mellett megkérdeztük Kyle Eckhartot is, aki elmondta, az amerikai elnökválasztással kapcsolatban nyomon követi mind a hagyományos médiumok híreit, mind a közösségi oldalakon megjelenő információkat. Ezek alapján úgy tapasztalta, -főleg az X esetében-, teljesen más képet láthatunk. Míg a hagyományos médiumoknál Kamala Harris vezetéséről kommunikálnak, addig a közösségi média felületein Donald Trump nagyobb támogatottságáról szólnak. Úgy látja, Donald Trump ereje abban rejlik, hogy az amerikaiak hisznek abban, amit ő mond, az ő víziójában.

A TAPASZTALATOK SZERINT ÍGY OSZLANAK EL A SZAVAZATOK

“Ha a mélyére megyünk, és a választási földrajzát nézzük meg az eredményeknek, akkor elmondható, lehet, hogy állami szinten nagyon szoros eredmények jönnek ki, de a szavazók tekintetében ténylegesen találunk olyan területeit az országnak, ahol vagy csak demokrata szavazók, vagy csak republikánus szavazók vannak. Általában a demokrata szavazók a nagyvárosok belső részeiben találhatók, itt tényleg a demokrata jelöltek körülbelül 95-5 százalékos aránnyal szokták megverni ellenfeleiket, míg mondjuk a vidéki szavazókörökben a republikánus elnökjelöltek szoktak ugyanilyen eredménnyel végezni. Tehát tapasztalható egy erőteljes földrajzi polarizáció is, amit azért a különböző etnikai, illetve gazdasági térfolyamatok át tudnak alakítani” – magyarázta el a szakértő.

AZ AMERIKAIAK EGY RÉSZE NAGYON FEKETÉN-FEHÉREN LÁTJA A HELYZETET

Mint Kyle Eckhart hozzátette, látható, hogy mind a két oldal teli van reménnyel, hogy az ő általa preferált jelölt fog nyerni. Tapasztalatai szerint sokan nagyon feketén-fehéren látják a helyzetet. Úgy érzik, ha a másik oldal nyer, akkor vége mindennek, vége a szabadságnak, vége a békének, teljesen apokaliptikus érzelmeket táplálnak egy olyan végkimenetel iránt, ami nem egyezik az ő elképzeléseikkel. “Más lesz a világ természetesen, de azért nem jön el a világvége” – osztotta meg gondolatait a Szegeden élő tanár.

KÍNA, A POTENCIÁLIS VESZÉLYFORRÁS MINDKÉT PÁRT SZÁMÁRA

Az már másik kérdés, hogy hogyan hatna Európa és így Magyarország gazdaságára, külpolitikájára egyik, vagy másik elnökjelölt győzelme. Kovalcsik Tamástól megtudtuk, az Egyesült Államokban legyen bármelyik jelölt a győztes, él egy olyan konszenzus, hogy akár gazdaságilag, akár politikailag ki a nagy ellenfél, aki ellen kell küzdeni, és ez nem az európai színtéren van, hiszen mind a republikánusok, mind a demokraták Kínát jelölik meg, mint potenciális veszélyforrás az Egyesült Államok gazdasági hegemóniájára.

ÍGY ALAKULNA EGYIK, MÁSIK JELÖLT GYŐZELMÉVEL AZ ÁLLAMOK KÜLPOLITIKÁJA

“Akár Kamala Harris, akár Donald Trump nyer, nem gondolnám azt, hogy a Kínával szembeni külpolitika megváltozna. Jelenleg demokrata elnök van hivatalban, tehát Kamala Harris győzelmével a jelenlegi helyzet folytatódna tovább, míg Donald Trump korábbi elnöksége alatt egy kiszámíthatatlanabb külpolitikát folytatott, ami akár az Ukrajnában zajló orosz invázió, illetve az Európával való viszonynak a kérdését is felveti. Donald Trump ugyanis nemcsak a Kínával folytatott vám, vagy kereskedelmi háborút helyezte kilátásba, hanem az európai cégekre, illetve az európai katonai szövetségesekre is az amerikai gazdaságpolitika potenciális fenyegetőiként vagy kihívóiként tekint. Úgyhogy azt gondolom, hogy a jelenlegi helyzetet egy Kamala Harris kormányzat tartaná fent, míg Donald Trump elnöksége alatt Európának egy sokkal hidegebb külpolitikára lehet számítani” – vélekedett a téma kutatója.

TRUMP VÉGET VETNE AZ UKRÁN HÁBORÚNAK?

Az Államok külpolitikájával kapcsolatban Kyle Eckhart megerősítette, szerinte, Kamala Harris győzelme esetén a jelenlegi úton haladna tovább az Egyesült Államok külpolitikája, viszont úgy gondolja, Trump győzelme hozhatna egy gazdasági növekedést Európában, így Magyarországon is, hiszen a kampányában az is szerepel, hogy véget vetne az ukrán háborúnak, s ennek pozitív hatásait nyilván hazánkban is megéreznénk.

EREDMÉNY LEGHAMARABB SZERDA DÉLELŐTT VÁRHATÓ

Az elnökválasztás eredményére azonban még biztos várnunk kell majd. Mint Kovalcsik Tamás elmondta, magyar idő szerint keddről szerda éjszaka fognak bezárni a szavazókörök és onnantól kezdik el megszámolni a szavazatokat, úgyhogy itt magyar idő szerint leghamarabb eredmény szerda délelőtt várható. Viszont egy szoros eredménynél az is elképzelhető, hogy még jobban kitolódik a kihirdetés időpontja, és szerda délelőtt még nem fogunk tudni pontosat és hivatalosat.

“CSAK BÉKESSÉG LEGYEN!”

“Ez egy meghatározó döntés lesz számunkra, hogy merre tovább. Nagyon sok mindent fog befolyásolni világszinten. De akármilyen eredmény is szülessen, remélem, hogy Amerikának, Magyarországnak, az egész világnak egy jó következő négy éve lesz. Csak békesség legyen! – zárta gondolatait Kyle Eckhart.

A FLORIDÁBAN ÉLŐ GOMBOS EDINA ELŐSZÖR SZAVAZOTT AMERIKAI ELNÖKRE

Gombos Edina műsorvezető, aki 2020 novemberében kapta meg az amerikai állampolgárságot, idén először már leadhatta voksát az amerikai elnökválasztáson. Élményeiről “ITT VAN AMERIKA!” nevű Youtube csatornáján számolt be. „Először szavazunk amerikai elnökre!” – kezdte videójában az egykori tévés. Mint folytatta: “Nemcsak elnököt választunk, hanem seriffet, bírót helyi szinten. Ki menjen a szenátusba, ki képviseljen bennünket. Döntünk marihuána-használatról, abortuszról” – számolt be az eseményekről vlogjában.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTok, Facebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Kapcsolódó cikkek

Ezt láttad már?
Bezárás
'Fel a tetejéhez' gomb