Ma Magyarországon lesz a világ szeme! Jön hazánk történetének legnagyobb diplomáciai eseménye Volodimir Zelenszkijjel és Ursula von der Leyennel
„Ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki, budapesti csúcstalálkozójáról. Olyan politikusok jönnek ma Magyarországra, mint Volodimir Zelenszkij, vagy Ursula von der Leyen.
Magyarországon jönnek össze a nyugatiak, Budapesten lesz a „nyugativilág-csúcstalálkozó”. Orbán Viktor már korábban jelezte, hogy 45–47 állam- és kormányfő érkezik Budapestre, az uniós tagállamok mellett példaként említette Nagy-Britanniát, Törökországot, valamint a kaukázusi és balkáni államokat. “Ez Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseménye” – jelentette ki Orbán Viktor.
EU-S ÉS NEM EU-S VEZETŐK IS ORSZÁGUNKBA JÖNNEK
„Van egy Európai Politikai Közösség nevű formáció. Ennek negyven-egynéhány vezetője jön el. Ebben nem csak uniós tagállamok vannak, mert itt lesz a brit miniszterelnök is, meg, mondjuk, a török elnök is, ők nem tagjai az uniónak. Majd rá egy nappal pedig azon 27 ország vezetői tanácskoznak Budapesten, akik tagjai az Európai Uniónak. Most az elnök úrral, mármint a franciák elnökével az első találkozóról beszéltünk, az Európai Politikai Közösségnek a nyugativilág-csúcstalálkozójáról azért, mert ez a francia elnök gyereke abban az értelemben, hogy ezt a formációt ő találta ki” – mondta a miniszterelnök.
Azóta kiderült, hogy csütörtökön Budapestre látogat a NATO-főtitkár, Mark Rutte is.
Sőt, most már az is hivatalos, hogy Volodimir Zelenszkij is Budapestre érkezik csütörtökön, hogy részt vegyen Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai eseményén. Az ukrán államfő videós bejegyzésében erősítette meg, hogy részt vesz a „nyugati világ csúcstalálkozóján”.
EZ LESZ AZ ELSŐ TALÁLKOZÓ, AZ AMERIKAI VÁLASZTÁSOK UTÁN
Az EPK (Európai Politikai Közösség) egyébként 2022 óta működik, akkor Emmanuel Macron francia elnök ötlete nyomán állt össze azzal a céllal, hogy ne csak uniós, hanem unión kívüli, de Európához tartozó államok vezetői is egyeztethessenek egymással. A budapesti találkozóknak különösen nagy súlya van, mert ez lesz az első alkalom, amikor közvetlenül az amerikai elnökválasztás után a nyugati vezetők tárgyalnak.
- Csütörtökön az Európai Politikai Közösség találkozója lesz, amelyre 47 állam- és kormányfő és jelentős nemzetközi szervezetek vezetői kaptak meghívást.
- Pénteken pedig informális EU-csúcs házigazdája lesz Magyarország, ahol az Európai Unió mind a 27 tagállama és minden uniós intézmény képviselteti magát.
A TÉMÁK KÖZÖTT VAN EURÓPA BIZTONSÁGA
Mindkét eseményen téma Európa biztonsága, különös tekintettel az ukrajnai háborúra, Európa geopolitikai és gazdasági helyzete és az Európára nehezedő migrációs nyomás. Az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozója Európa biztonságpolitikai csúcstalálkozója is egyben: kezdetektől fogva az a célja, hogy Európa vezetői megvitathassák az Európa előtt álló biztonsági kihívásokat. Az EU-csúcson napirenden lesz a Budapest-nyilatkozat, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára az európai versenyképesség megerősítését tűzik ki célul az állam- és kormányfők. A pénteki informális EU-csúcsra többek között Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, az Európai Parlament és az Európai Központi Bank elnökét, az unió főképviselőjét és Mario Draghi volt olasz miniszterelnököt, az Európai Központi Bank korábbi elnökét is várják, aki az európai versenyképesség javítását célzó jelentését fogja bemutatni. Az események helyszíne a Puskás Aréna lesz, ahová több mint ötven delegációt várnak.