Közélet

Instant BYD hatás? Az angol mellett a kínai az egyik legnépszerűbb idegen nyelv a szegedi iskolákban

Budapest után Csongrád-Csanád vármegyében van a legtöbb kínai érdekeltség. Szegeden egyre nagyobb a kínai közösség, és 2025-től még meghatározóbbak lesznek a térségben. Nem csoda, hogy a város iskolái közül többen is bevették tantervükbe a nyelv oktatását. Zoltai Alexandra Kína-szakértő az Index-nek beszélt arról, hogy a kínai befektetések jelentősége hozzájárulhat ahhoz, hogy Szegeden és a vármegyében még inkább növekedjen az érdeklődés a kínai nyelv, valamint kultúra iránt.

November elején Gong Tao, a Kínai Népköztársaság rendkívüli és meghatalmazott magyarországi nagykövete látogatást tett a szegedi Déri Miksa Műszaki Technikumba. A kínai diplomata 100 darab kínai nyelvű könyvet, egy laptopot és egy projektort adományozott a Szegedi Szakképzési Centrumnak, hogy egy mini kínai könyvtárat, ahogy ők nevezik, Kínai Sarkot hozzanak létre. A delegáció tagjai érdeklődve nézték végig a műszaki iskola robotika bemutatóját, valamint szakmai látogatást tettek az intézmény tanműhelyeiben.

A FŐVÁROS UTÁN NÁLUNK VAN A LEGTÖBB KÍNAI BEFEKTETÉS

Budapest után Csongrád-Csanád vármegyében van a legtöbb kínai befektetés. A legjelentősebb kínai beruházás a szegedi BYD e-autógyár, amelynek nyitását 2025 végére ígérték. A másik egy hongkongi hátterű cég, amelyik Makón egy nagy kapacitású alumínium italdobozgyárat hoz létre egy 65 millió euró értékű beruházás keretében. A gyárban – ahol a tervek szerint egymilliárd alumíniumdobozt gyártanak évente – hamarosan megindulhat a termelés. Ennek következtében talán nem csoda, hogy Csongrád-Csanád vármegyében az oktatási intézmények folyamatosan hangolják át a tantervüket: az angol mellett az egyik legnépszerűbb idegen nyelv a kínai lett.

TÍZ SZEGEDI ISKOLÁBAN IS TANÍTANAK MÁR KÍNAIT

A Szegedi Tudományegyetem Konfuciusz Intézete idén szeptembertől már 10 általános és középiskolában teszi lehetővé, hogy a diákok kínaiul is tanulhassanak az egyetemi nyelvoktatás mellett. ,,Összesen körülbelül 430 általános és középiskolás tanul kínai nyelvet Szegeden tanórai vagy szakköri foglalkozás keretein belül. Ez a szám, a Covid-járványa után évről-évre ismételten növekszik. Ennek köszönhetően a kínai nyelv az angol után a legpreferáltabb nyelvek között van” – mondta az Indexnek Zoltai Alexandra. A szegedi Konfuciusz Intézet nemrég leköszönt vezetője úgy véli: Csongrád-Csanádban a kínai befektetéseket már megelőzte a vármegye nyitottsága. Mint mondta: 2012 óta van Szegeden Konfuciusz Intézet és azóta van a vármegye különböző általános- és középiskoláiban, illetve a Szegedi Tudományegyetemen kínai nyelvoktatás, illetve kínai kulturális programok. Ez a nyitottság pedig nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a kínai befektetések Csongrád-Csanád vármegyét válasszák a megfelelő helyszínnek – hangsúlyozta.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb