Taroltak a szegedi ügyes gyerekek! Szegedi csapat nyerte az idei Görgey történelemversenyt
A szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola csapata nyerte az idei Görgey Artúr Történelemversenyt. Az immár másfél évtizedes múltra visszatekintő tudáspróbára négy határon túli magyar diákokból álló csapat is nevezett. Közülük a nagyszalontai Arany János Líceum diákjai lettek a legeredményesebbek, akik a 4. helyen zárták a versenyt.
A FORRADALOM ÉS A SZABADSÁGHARC VOLT AZ IDEI TÉMA
Nagyszabású történelem csapatversenyt rendeztek nemrégiben a szegedi Dugonics András Piarista Gimnáziumban, melynek témája az 1848/49. évi magyarországi forradalom és szabadságharc története volt. A rendezvényre Csongrád-Csanád vármegyén kívül, Szeged egykori vonzáskörzetéből, az országhatár túloldaláról is szép számmal érkeztek csapatok. A bácskai, bánáti és partiumi versenyzők mellett Bács-Kiskun és Győr-Moson-Sopron, valamint Pest megyéből is érkeztek diákok. Az érdeklődő iskolák 3 fős csapattal nevezhettek. A rendezvényt dr. Marjanucz László, a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület nyitotta meg.
60 PERC VOLT AZ ÍRÁSBELI FELADATRA
Az írásbeli feladatokat 60 percen keresztül oldották meg a háromfős csapatok, majd a javítás ideje alatt a diákok és kísérőtanáraik dr. Zakar Péter történész, egyetemi tanár előadását hallgathatták meg, majd dr. Vass László hagyományőrző ezredes, az 1848-49-es szegedi 3. Honvéd Zászlóalj Hagyományőrző Egyesület vezetőjének és az egyesület tagjainak bemutatója színesítette. A kor hangulatát Matus Mihály tárogatóművész játéka hozta még közelebb a jelenlévőkhöz.
SZEGEDI CSAPAT LETT A LEGJOBB
A tizenöt csapatot felvonultató mezőnyben végül szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola diákjai bizonyultak a legjobbnak minimális különbséggel megelőzve a verőcei Géza Fejedelem Református Iskola csapatát. A győztes csapat tagjai Csáki Balázs, Ladóczky Dóra és Becsei Ágota voltak, a második helyezett formációt pedig Kecső Karolina, Kaszás Róza, Zagyi Balázs alkották. A harmadik helyet szintén a szegedi Madách Imre Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola másik csapata szerezte meg, melynek tagjai: Popovits Patrik, Dillmann Barnabás és Kéri Mátyás. A fődíj az első három helyezett számára az értékes könyvjutalmak mellett egy a verseny tematikájához kapcsolódó, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc déli hadszínterének bejárását célzó tanulmányúton való részvétel.
ÉLMÉNYSZERŰ TUDÁSMÉLYÍTÉS
A hartáron túli csapatok közül a legeredményesebb – összesítésben a 4. – a nagyszalontai Arany János Elméleti Líceum csapata lett, melynek tagjai Balla Beatrix, Martin Izabella és Pop Dániel. Az ő jutalmuk az Ifjúsági Honismereti Akadémiára szóló meghívás, amelyet 2025 nyarán rendeznek meg Székesfehérváron. A Meritum Kulturális és Művelődési Közhasznú Egyesület, a Dugonics András Piarista Gimnázium, és az Ötágú Síp Kulturális Egyesület közös szervezésében megrendezett tudáspróba célja ezúttal is a méltó megemlékezés és a történelmi tudás élményszerű mélyítése volt. A vetélkedő és a kísérőprogramok támogatói a Csongrád-Csanád Vármegyei Területi Védelmi Bizottság, a Nemzeti Együttműködési Alap, a Mozaik Kiadó, a Rubicon-Ház Bt, az Ötágú Síp Kulturális Egyesület valamint a Csongrád Megyei Honismereti Egyesület voltak.