Átszabják a választókerületeket! Csongrád-Csanád vármegyében is “igazítanak” egy kicsit, megkurtítják az 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületet
Bizottsági módosító javaslatként kerül az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának kedden 11 órakor kezdődő ülése elé a választási törvény átfogó módosítása. A HVG birtokába került teljes, 63 oldalas előterjesztés legfontosabb részét a fővárost és három vármegyét, köztük Csongrád-Csanádét is érintő körzethatár-átrajzolások adják.
Mint kiderült, a legmarkánsabb változás Budapesten lesz, ahol szinte minden egyéni választókerület határához hozzányúlnak, és – a csökkenő lakosságszámra hivatkozva – kettővel csökkentik is a számukat, így a 2026-os parlamenti választáson a jelenlegi 18 helyett csak 16 képviselőt választhatnak és küldhetnek a parlamentbe a budapestiek.
KISEBB IGAZÍTÁS LESZ CSONGRÁD-CSANÁDBAN
A másik, szintén nem meglepő, sőt a Nemzeti Választási Bizottság által is javasolt változtatás Pest megyét érinti, ahol szintén átszabják a körzethatárokat, csak éppen ellenkező hivatkozással: itt éppen a lakosságszám növekedés miatt kell két új körzetet létrehozni, így a mostani 12 helyett a megyében majd 14 egyéni képviselőt választanak. Kisebb igazítások Fejér és Csongrád-Csanád vármegyében is lesznek.
NEM KELL LAKCÍMKÁRTYÁT BEMUTATNI, NEM SZÁMOLNAK ÚJRA AUTOMATIKUSAN
Az indoklás szerint “a törvénymódosítás nemcsak a demográfiai adatokra és trendekre reagál, hanem az Alaptörvényben foglalt elveket is szolgálja, hiszen biztosítja, hogy minden választópolgár szavazata egyenlő súllyal bírjon.” Az igazságügyi bizottság által tárgyalandó javaslatcsomagban lesz olyan jogtechnikai módosítás, amely például a nyári főpolgármester-választás után a két jelölt, Karácsony Gergely és Vitézy Dávid közötti újraszámolási huzavonára ad generális megoldást. Néhány száz szavazat különbség volt köztük, és a kétszeri újraszámolás után is csak 293 vokssal győzött Karácsony. Szoros különbségnél sem lesz automatikus a jelek szerint az újraszámolás. A főpolgármester-jelöltek mellett az egyéni képviselőjelöltekre is vonatkozó javaslat szerint csak kérésre számolnak és akkor, ha a két jelölt szavazatszámának különbsége kisebb, mint az érvényes és érvénytelen szavazólapok számának 0,5 százaléka. Eljárásjogi könnyítés továbbá, hogy ha két vagy több polgármesterjelölt vagy főpolgármester-jelölt egyenlő számú legtöbb szavazatot kapott, a szavazást automatikusan meg kell ismételni. Eddig új, időközi választást kellett kiírni ilyen esetben, ez pedig hónapokat vett igénybe, amíg az önkormányzat le is bénulhatott.
A törvénymódosításban az is szerepel, hogy
- a jövőben nem kell lakcímkártyát bemutatni a szavazás előtt, elég lesz a személyi igazolvány, az útlevél vagy a jogosítvány.
- A szavazáson nem lesz kötelező borítékot adni a választóknak, és
- a választási értesítőt a választópolgárok elektronikus tárhelyére is elküldi a Nemzeti Választási Iroda.
HOZZÁ KELLETT NYÚLNI A HATÁROKHOZ
Az országgyűlési képviselők választásáról szóló 2011. évi CCIII. törvény szerint, amennyiben az egyéni választókerület választásra jogosultjainak száma az országos átlagtól 20 százalékban eltér bármelyik irányba, az Országgyűlés módosítja a választókerületek határait. Más szavakkal, amennyiben egy OEVK-ban túl sok, vagy túl kevés választó él, ezáltal aránytalanná válik maga a térfelosztás, a törvényhozónak közbe kell lépnie, és módosítania kell a térképen. A Telex azt írja, hogy a Nemzeti Választási Iroda elnöke a 2022-es választás, majd legutóbb a júniusi EP- és önkormányzati választás után is felhívta a parlamenti képviselők figyelmét, hogy hozzá kell nyúlni a választási térképhez, mert a jelenlegi beosztás törvénysértő. A törvény szerint az egyes egyéni választókerületekben az országos átlagnál legfeljebb 20 százalékkal lehet kevesebb vagy több választópolgár. Ha 20 százaléknál nagyobb az eltérés, módosítani kell a beosztást, ez állt fenn Csongrád-Csanád vármegyében is, ezért módosították a választókerületek határát. E szerint, vármegyénkben átkerült az 1. OEVK-ból a 2-es választókerületbe például Deszk, Újszentiván, Tiszasziget, az egyesből a négyesbe pedig Ferencszállás és Klárafalva. Íme az új választási kerületek:
A vármegyénket érintő módosítások egy kis szeletét közzé is tette Sebián-Petrovszki László, a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője a Facebookon. Ebből is kivehető, hogy az 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületet gyakorlatilag csak “fél” Szegedből fog állni. Vagyis: az 5. számú főút tengelyvonala a városhatáron való északi belépési ponttól, majd folytatásában a Kossuth Lajos sugárút tengelyvonala a Török utcáig, a Török utca tengelyvonala, majd folytatásában a Bartók tér északnyugati oldalán futó út tengelyvonala, majd a Bartók tér délnyugati oldalán futó út tengelyvonala, majd folytatásában az Attila utca tengelyvonala, majd folytatásában a Nagy Jenő utca tengelyvonala, majd folytatásában a Széchenyi tér délnyugati oldalán futó út tengelyvonala, majd folytatásában a Híd utca tengelyvonala, majd folytatásában a Belvárosi híd tengelyvonala a Tisza mederközépvonalának metszéspontjáig, a metszésponttól a Tisza mederközépvonala folyásirányban a 121-es számú vasútvonal pályatengelyének Tiszára merőleges elméleti meghosszabbításának metszéspontjáig, a metszésponttól a 121-es számú vasútvonal pályatengelyének elméleti meghosszabbítása a 121-es számú vasútvonal pályatengelyének újszegedi végéig, majd a 121-es számú vasútvonal pályatengelye a Kamaratöltés töltéskoronájának tengelyéig, majd a Kamaratöltés töltéskoronájának tengelye észak-északkeleti irányban a városhatár vonalával való metszéspontjáig, a metszésponttól a városhatár vonala az óramutató járásával ellentétes irányban a kiindulási pontig.
Tavaly egyébként arról döntöttek, hogy mivel csökkent a lakosság száma, ezért megszüntettek egy egyéni választókerületet Szegeden: