Szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik Magyarországon, kivéve Csongrád-Csanád vármegye egyes településeit
Szinte mindenhol jó minőségű csapvíz folyik Magyarországon, ugyanakkor továbbra is van kilenc olyan település, ahol magas az arzéntartalom – derült ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jelentéséből, amely szerint csak Csongrád-Csanád vármegyében vannak gondok.
Még mindig vannak az országnak olyan részei, ahol gondok vannak a csapvízzel – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) friss, tavalyi évre vonatkozó ivóvízminőségi jelentéséből, amelyet a Portfolió összegzett.
200 EZER EMBER VÍZELLÁTÁSA ISMERETLEN
Az NNGYK oldalán elérhető legfrissebb, 2023-as ivóvízminőség-jelentés szerint valamelyest romlott a közüzemi ivóvízellátás, országosan a lakosság 95,5 százaléka számára érhető el, ami alacsonyabb a 2022-re, illetve 2021-re jelentett értéknél (előbbi 99,7 százalék, utóbbi 99 százalék). A közműves ivóvízhálózatra kötött lakások aránya továbbra is Bács-Kiskun vármegyében a legalacsonyabb, azonban nagyjából 100 százalékos az ellátottság Budapesten és további hat vármegyében. A jelentés ugyanakkor arra is kitért, hogy mintegy kétszázezer ember vízellátása ismeretlen.
CSONGRÁD-CSANÁD VÁRMEGYEI TELEPÜLÉSEKEN MUTATTAK KI MAGASABB ARZÉNTARTALMAT
Az országos helyzetkép kedvező, az adatbázisba tavaly jelentett több mint 46 ezer vízminta eredménye alapján a legtöbb vízminőségi jellemző a vizsgálatok 99-100 százalékában megfelelő eredményt adott. Egyre több mélységi felszínalatti vízzel ellátott ivóvízellátó-rendszerben jelentkezik azonban peszticid probléma, köztük védettnek tudott nyersvizekben is. Tavaly 9 olyan település volt, ami arzén-, bór- vagy fluoridkifogáltsággal érintett. Azok a települések, amelyek a 2023-as lista szerint a határértéknél nagyobb arzénértékkel bírtak (a középérték szerint), kivétel nélkül Csongrád-Csanád vármegyében találhatóak:
- Ferencszállás (Csongrád-Csanád vármegye)
- Földeák (Csongrád-Csanád vármegye)
- Kiszombor (Csongrád-Csanád vármegye)
- Kálrafalva (Csongrád-Csanád vármegye)
- Makó (Csongrád-Csanád vármegye)
- Makó-Rákos (Csongrád-Csanád vármegye)
- Maroslele (Csongrád-Csanád vármegye)
- Óföldeák (Csongrád-Csanád vármegye)
- Székkutas (Csongrád-Csanád vármegye)
Az ólomkockázat szempontjából magas vagy nagyon magas kockázatúnak számít körülbelül 80 ezer lakóház és 455 ezer lakás. A becsült érintett lakosszám 746 ezer fő. A csapvíz ólomtartalma elsősorban az épületek, lakások belső hálózatából származik, amelynek cseréje tulajdonosi felelősségi körbe tartozik – olvasható a jelentésben.