Mindenmás

Miért érdemes több gesztenyét fogyasztanunk? Íme, az okok – és egy isteni gesztenyepüré recept!

A gesztenye nem csupán az őszi-téli időszak kedvelt csemegéje, hanem számos egészségügyi előnnyel is bír. Ismerd meg történetét, jótékony hatásait, és fedezd fel, hogyan készíthetsz belőle ínycsiklandó gesztenyepürét otthon!

A gesztenye évszázadok óta része az emberi táplálkozásnak. Európában már a rómaiak idején is ismerték és termesztették, sőt, egyes feltételezések szerint ők hozták be a Kárpát-medencébe is. Hazánkban a szelídgesztenye a legelterjedtebb fajta, amelynek termése ősszel érik be, és ilyenkor kerül a piacok standjaira.

A gesztenye nemcsak finom, hanem egészséges is. Gazdag C-vitaminban, ami ritkaság a diófélék között, valamint jelentős mennyiségű B1-, B2- és B6-vitamint tartalmaz. Ásványi anyagokban is bővelkedik: nátriumot, káliumot, kalciumot, foszfort, rezet, vasat és magnéziumot is találunk benne. Magas rosttartalma segíti az emésztést, és mivel alacsony a zsírtartalma, diétás étrendbe is beilleszthető. Érdekesség, hogy a gesztenye kevésbé allergén, mint más diófélék, így azok is fogyaszthatják, akik érzékenyek a mogyoróra vagy a dióra.

Ha kedvet kaptál egy finom desszerthez, íme egy egyszerű gesztenyepüré recept:

Hozzávalók:

  • 500 g friss gesztenye
  • 2 evőkanál cukor
  • 1 teáskanál vaníliakivonat
  • 2 evőkanál rum (elhagyható)
  • 200 ml tejszín

Elkészítés:

  1. A gesztenyéket kereszt alakban bevágjuk, majd forró vízben kb. 20 percig főzzük.
  2. Még melegen meghámozzuk a külső és belső héját is.
  3. A megtisztított gesztenyéket egy edénybe tesszük, hozzáadjuk a cukrot, a vaníliakivonatot és a rumot, majd botmixerrel pürésítjük.
  4. A tejszínt habbá verjük, és a gesztenyepüré tetejére halmozzuk.

A friss gesztenyét legjobb a helyi piacokon beszerezni. Szegeden a Mars téri piac kiváló hely erre, ahol ősszel számos árus kínálja a friss termést. Érdemes kora reggel érkezni, hogy a legszebb darabokat választhassuk ki.

Tudtad, hogy a gesztenyefa akár több száz évig is élhet? Egyes példányok elérhetik az ezeréves kort is, így nemcsak finom termésükkel, hanem lenyűgöző élettartamukkal is hozzájárulnak környezetünk gazdagságához.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb