Közélet

Varga Mihály: Magyarország vállalta az euró bevezetését, a magyar gazdaságpolitikának törekednie kell arra, hogy a feltételeket a csatlakozáshoz teljesítse

Orbán Viktor miniszterelnök november végén a rádióinterjújában bejelentette, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter veszi át a stafétát a márciusban leköszönő Matolcsy Györgytől a jegybank élén. Varga Mihály pénzügyminiszter jegybankelnökjelölti meghallgatására hétfőn került sor a Parlamentben, mutatjuk, mik voltak a legfontosabb kijelentések!

VARGA MIHÁLY LESZ A JEGYBANKELNÖK

Varga Mihály a meghallgatásán elsőként azt emelte ki, hogy megtisztelő a felkérés. „Ennél nemesebb és szebb feladat egy közgazdász életében nem adódik.” Szerinte a jegybank szerepe a magyar gazdaságban kiemelt és hangsúlyos, főleg most egy változó világban. A jegybank munkatársai felkészült és tapasztalt emberek, „örömmel fogok velük dolgozni”. A jegybankelnökjelölt szerint a jegybank elsődleges célja az árstabilitás elérése és fenntartása, majd kiemelte, hogy az MNB támogatja a gazdaság fenntarthatóságát. Majd kiemelte, ez világos és egyértelmű üzenet, amely segít rögzíteni a fogyasztók, a vállalkozások, valamint a pénz- és tőkepiaci szereplők várakozásait.

ALACSONYAN KELL TARTANI AZ INFLÁCIÓT

Varga Mihály kiemelt célnak nevezte meg a 3 százalékos inflációs cél fenntartását, amely világos és egyértelmű üzenetként erősíti a tőkepiaci szereplők, valamint fogyasztók bizalmát. Az alacsony infláció kedvez a gazdaság teljesítményének, „az infláció a szegények adója”. A kiszolgáltatottabb rétegek kevésbé tudnak védekezni a magas inflációval szemben.

STABIL LÁBAKON ÁLL A GAZDASÁG

A magyar gazdaság stabil, az infláció a jegybank célsávjában alapul, és a folyó fizetési mérleg is rendben van – a folyó fizetési mérleg várhatóan a GDP 2 százalékának megfelelő többletet mutat az idei évben. Jelentős egyensúlyjavító lépések történtek az elmúlt időszakban – összegezte. A gazdaság jelentős, 70 százalék feletti foglalkoztatottság mellett növekszik. Ugyanakkor nem tagadta az óvatossági motívum jelenlétét a gazdaságban. A pénzpiacokon volatilitás tapasztalható Varga Mihály szerint. A gazdaság szerinte stabil alapokon áll a jövő évi növekedéshez. Kiemelte, hogy a gazdaság akkor lehet fenntartható pályán, ha lakosság és vállalkozások stabil környezetben működhetnek.

A STABIL ÁRFOLYAM A CÉL

A Magyar Nemzeti Bank függetlenségét, politikai pártoktól való távolságtartását a Jegybanktörvény és a hatályos európai uniós szabályrendszer is garantálja – mondta Varga Mihály, majd aláhúzta: Kiszámítható stabil árfolyamra van szükség a gazdaság növekedéséhez. Kiemelte: vezetése alatt az MNB a jogszabályban meghatározott, klasszikus jegybanki mandátum végrehajtását tekinti kizárólagos feladatának, ezzel összhangban mérsékelni fogja a klasszikus jegybanki feladatokon kívül eső tevékenységeket. Mint fogalmazott: a jegybank gazdálkodási fegyelmére különös hangsúlyt fektetek, elkötelezett vagyok az intézmény működésének átláthatósága iránt. A gazdaság fenntartható növekedéséhez kiszámítható és stabil árfolyamra van szükség. A jegybanki eszköztár kialakításának középpontjában a forintárfolyam stabilitására van szükség – jelentette ki.

A JEGYBANK ÉS A KORMÁNY KÖZÖSEN DÖNTHET AZ EURÓ BEVEZETÉSÉRŐL

A meghallgatáson Varga Mihály az euró bevezetéséről három dolgot rögzített:

  • első a jogi státusz, hiszen Magyarország vállalta az euró bevezetését, amikor az Európai Unióhoz csatlakozott.
  • Szerinte a feltételrendszerek következő szintlépése stabilizálná a forintárfolyamot. Ezért a magyar gazdaságpolitikának törekednie kell arra, hogy a feltételeket a csatlakozáshoz teljesítse,
  • ugyanakkor szerinte a csatlakozásról csak a magyar gazdaságpolitika dönthet – a jegybank és a kormány közösen.

„Az euró bevezetése önmagában mérsékelhetné a kockázatokat, kormánytagként ezzel is részletesen foglalkoztam. A magyar gazdaságpolitikának törekednie kell arra, hogy az euróbevezetés feltételrendszerét teljesítse” – összegezte. Ugyanakkor csak közös döntéshozatal útján valósulhat meg az ERM-2-be való belépés. A bizottság 11 igen és 5 nem szavazat mellett támogatta Varga Mihály személyét mint jegybankelnök. Varga Mihály megköszönte a bizalmat, amivel élni kíván az MNB élén – írja az Index.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb