Erőműveket üzemeltető cég épít lítiumos energiatárolókat három vármegyében, kettőt közülük Csongrád-Csanádban
Négy új létesítményt építenek ki 3,974 milliárd forint összértékben, köztük kettőt Csongrád-Csanád vármegyében. Két közleményt is közzétett egyszerre az Energiabörze csoport: bejelentették két alvállalatuk összesen négy nagyberuházását– szúrta ki a Magyar Építők csütörtökön.
Az energiatermeléssel is foglalkozó hazai társaság ezúttal négy lítiumos energiatárolót megvalósítását jelentette be, mindegyik esetben az uniós RRF (Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz) támogatásával. Mindegyik energiatároló 2 órás folyamatos energia ki- és betáplálásra lesz alkalmas.
HÁROM VÁRMEGYÉBEN, ÖSSZESEN NÉGY TÁROLÓ ÉPÜL
A projektek már el is rajtoltak. A Komárom-Esztergom vármegyei Almásfüzitőn az Enegriabörze Power Kft. kezdte meg 2,2 MW beépített kapacitású lítium energiatároló telepítési projektjének a megvalósítását Almásfüzitőn, 1,274 milliárd forint értékben, melyből a támogatás 297 millió forint. A PLOOP Kft. pedig Szabadbattyánban (Fejér vármegye) és Csongrádon két helyszínen alakítja ki a létesítményeket: ahogy közleményükben fogalmaznak, 5,6 MW teljesítményű lítium-ionos energiatárolókat építenek a két településen. Ez a beruházás 2,7 milliárd forint összköltséggel és 756 millió forintos támogatással készül el – írja a lap.
NÖVELHETŐ A FENNTARTHATÓ ENERGIAFORRÁSOK ARÁNYA A HASONLÓ PROJEKTEKKEL
Az építkezéseket mindegyik helyszínen 2026 áprilisában fejezik be a tervek szerint. A fejlesztések célja az időjárásfüggő megújuló energiaforrások (a nap- és szélenergia) hatékonyabb integrációja a villamosenergia-rendszerbe. Mint írják, a projektek elősegíti a fenntartható energiatermelés növekedését: az új energiaforrások integrálása lehetővé teszi, hogy a villamosenergia-rendszer egyre inkább az alacsony szén-dioxid-kibocsátású, megújuló energiaforrásokra épüljön.