Hime, Meszut és Milász már lehet a gyerek, Orbánviktor és Aizen nem – tavaly összesen 551 névkérelemről döntött a Nyelvtudományi Kutatóközpont hazánkban
Mintegy 551 névkérelemről – 229 férfi- és 322 női név sorsáról – kellett dönteniük 2024-ben a Nyelvtudományi Kutatóközpont szakembereinek. A 24.hu utánajárt, mik voltak idén a tendenciák és a kuriózumok. Mint kiderült, akadt olyan, aki Orbánviktornak, de olyan is, aki a Dragon Ballból Gotennek nevezte volna el a gyermekét.
A lapnak Raátz Judit tudományos főmunkatárs elmondta, hogy a gyereket váró szülők egyre gyakrabban nyújtanak újonnan bejegyezhető keresztnévre vonatkozó névkérelmet, azonban a többség olyan nevet választott, amelyet nem engedélyeztek: 551 névből mindössze 66 új név vált bejegyezhetővé. Ebből 41 női, 25 pedig férfi név, ezek közül az idén már szabadon lehet is válogatni.
MEGSZÜLETETT ORSZÁGUNK ELSŐ HIVATALOS LACKÓJA
Az alacsony bejegyzési arány oka részben továbbra is az, hogy a vonatkozó jogszabály szerint új nevet kizárólag a magyar helyesírás szabályai lehet elfogadni, s a kérelmek többsége még mindig idegen helyesírással írt névre vonatkozott. A kérelmezők nem könnyen adják fel: többször is előfordul, hogy a kutatóközpont nem engedélyez egy nevet bejegyzésre, ám fél év múlva ugyanazok újból kérik ugyanazt a formát. Valahogy nem elég világos, hogy ezt egy jogszabály írja elő. Ilyen például
- a Carlos,
- a Mattihas,
- az Entony,
- az Antony,
- a Conor,
- a Connor,
- a Sophia,
- a Maya
- és az Aysa.
De megjelent többször a Kéthy és Kéty alak, illetve a Hercegh, a Judith, az Emily és a Pierre is – sorolta Raátz Judit. De akad ellenpélda is. A Lackó név nem először került eléjük, és bár korábban nem javasolták bejegyzésre, egy család ezúttal olyan jó és hiteles érveket írt, amivel tavaly végre sikerült meggyőznie a bizottságot. Az indokok közé tartozott, hogy a név korábban létezett önállóan is, hiszen családnévvé is vált. Miután a bizottság jóváhagyta a nevet, meg is született Magyarország első –hivatalosan is – Lackója.
ÚJ DIVATOT IS HOZOTT 2024
Kérdésre válaszolva az intézet tudományos főmunkatársa elmondta, a 2024-es év új divatot is hozott a névkérelmezésben. Miközben gyakorlatilag eltűntek a skandináv nevek, megszaporodtak a héber és görög eredetűek, gyakoribbá váltak a török, perzsa és szanszkrit eredetű nevekre vonatkozó igények, és a férfiak esetében egyre több szláv név bejegyzését is kérték. De feltörekvőben vannak a japán nevek is, főként mangafigurákról próbálták elnevezni gyerekeiket a szülők, de szerencsére nem ment át sem az Aizen, a Bleach című anime főgonosza után, sem a Dovahkiin vagy a Goten a Dragon Ballból.
MÁR VÁLASZTHATJUK A HIME, NÁRMIN ÉS MESZUT NEVEKET IS
Vannak olyan külföldi nevek, amelyek átmentek a szűrőn, úgymint a japán női: Hime, azaz „hercegnő”, vagy a szintén japán férfi: Hirotó vagy Hideki. De már lehet valaki nőként Nármin vagy Öjkü, a férfi török és perzsa nevek közül adhatja valaki a Musztafa, Arszalan és Meszut neveket. De lehet valakinek magyarként szankszkrit neve is: nőként Számtitá vagy Ánándá, férfiként pedig Sankar. Aki inkább a különleges héber neveket kedveli, az lehet Nira nőként, ha férfi az illető, akkor pedig Eldád. A szláv férfinevek közül a Jovánt, a Milászt és a Miroszlávot lehet választani. Raátz Judit 2024 legbizarrabb kérelméről is beszámolt a 2023-as Szentistván után, tavaly valaki az Orbánviktor keresztnevet szerette volna bejegyeztetni, de ez sem ment át a szűrőn – írja az Index.