Se szó, se beszéd, megszüntették a Varga Mátyás Kiállítóházat Szegeden, ledöbbent a Szegedi Színházpártolók Társasága
“Megdöbbenve tapasztaltuk, amikor a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan látogatókat kalauzoltunk a Varga Mátyás Kiállítóházba, hogy a fantasztikus értékű színház- és várostörténeti gyűjtemény megtekintésére többé nincs lehetőség” – írta a Szegedi Színházpártolók Társasága a Facebookon. Állításuk szerint a kiállítóhelyet a Móra Ferenc Múzeum véglegesen megszüntette Szegeden, miközben Varga Mátyás a magyar színházművészet kiemelkedő személyisége volt, és nem mellesleg városunk díszpolgára.
A levélben szót ejtettek arról hogy az épület fogadó- és emeleti szintjén öltözőszekrények, íróasztalok fogadták őket, Varga Mátyás alkotásait a falakról eltávolították, és a térbe állított hatalmas kerámiákkal, bútorokkal együtt a legfelső szinten, összezsúfolva tárolják.
IRODAHÁZKÉNT MŰKÖDHET TOVÁBB
Hozzátették, hogy az épületet használatba vevő, ott tartózkodó, régész munkatársak szerint Varga Mátyás Kiállítóháza a továbbiakban a Nemzeti Múzeum régészeti részlegének irodaházaként működik a két múzeum közötti szerződés alapján, melyet a tulajdonos és fenntartó Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzata is jóváhagyott. Kiemelték továbbá, hogy:
“Utoljára egy évvel ezelőtt, levélben szólítottuk fel Fogas Ottó igazgató urat a Kiállítóházzal kapcsolatos értékmegőrzési, tájékoztatási kötelezettségekre, azzal a kéréssel, hogy szeretnénk az eddigi, díjmentes munkánkat folytatni. Költségeinkhez az utóbbi évtizedben semmiféle személyi, anyagi támogatást nem kaptunk, az intézményt gyakorlatilag zárva tartották, végül az ottani körülmények is ellehetetlenítették, hogy látogatókat fogadjunk. A szokásos, semmitmondó, szóbeli választ kaptuk az egyik munkatárstól, hogy a működtetésre a múzeumnak nincs fedezete, kisebb átalakítások folynak, várjunk, nem tudják, hogy mi lesz a megoldás.”
NEM MARAD SEM ENERGIA, SEM PÉNZ?
A társaság úgy ítéli meg, hogy a Kiállítóház bezárásával, egy nemzeti értéket jelentő művészeti gyűjtemény közkinccsé tételétől, ikonikus színháztörténeti kiállítóhelyétől fosztódott meg a város. “A kultúrájára büszke Szeged nem rendelkezik Juhász Gyula, Tömörkény irodalmi emlékhellyel, jelentős művészeti hagyatékok sorsa bizonytalan, a Kass-galéria, ipartörténeti bemutatók zárva vannak. A nagyobb kulturális intézmények a látogatószám bűvöletében működnek, könnyen értékesíthető, látványos, drága kiállítások, rendezvények emésztik fel a költségvetést – az értékmegőrzésre, helyi értékek felmutatására, és megfelelő menedzselésére már sem energiájuk, sem pénzük nem marad” – tették hozzá.
A VÁROSNAK ADOMÁNYOZTA AZ ÉPÜLETET
Azt is kiemelték, hogy Varga Mátyás, Szeged díszpolgára a Bécsi körúton található kis épületet megvásárolta, átépíttette, saját alkotásaival berendezte és további hagyatékával együtt a városnak adományozta. A gyűjtemény betekintést ad a XX. századi magyar színháztörténetbe, őrzi a nemzeti színházak, a Szabadtéri Játékok egykori előadásainak látványvilágát, a magyar filmművészet egy jelentős szeletét, művészeti alkotásokkal kötődik a város hagyományaihoz. Az 1983-ban megnyitott és a Móra Ferenc Múzeum kezelésébe került Kiállítóház az akkor kötött szerződések szerint csak az adományozó eredeti céljainak megfelelően hasznosítható. “Tisztelt fenntartó Szeged Város, akkor hogy is van ez?” – kérdezik a színházpártolók a Facebookon.
VARGA MÁTYÁS A VILÁG LEGSZEBB ALKOTÁSAIT ÁLMODTA BUDAPEST, SZEGED ÉS KOLOZSVÁR NEMZETI SZÍNHÁZAINAK SZÍNPADÁRA
A Móra Ferenc Múzeum honlapján azt írják, hogy Varga Mátyás (1910-2002) a magyar színházművészet kiemelkedő személyisége volt. A világ dráma- és operairodalmának legszebb alkotásait álmodta Budapest, Szeged, Kolozsvár nemzeti színházainak színpadára. Életműve átfogja a XX. század magyar színháztörténetét. Drámákhoz, operához szabadtéri előadásokhoz egyaránt tervezett díszleteket és a magyar filmművészet is klasszikusaként tartja számon. 60 éves kora körül kezdett kerámiákat készíteni, ezeken is átsüt elkötelezetten színházközpontú gondolkodásmódja. A Szegedi Szabadtéri Játékoknak 1936-tól tervezett díszleteket. Ő képviselte a folyamatosságot a Játékok két korszaka között a művészeti vezetésben. Jól ismerte a Dóm égbe hasító, kettős tornyának kihívásait, a tér szcenikai adottságait. Díszlettervezők, világosítók, festők vallják mesterüknek.
1987. augusztus 1-jén nyílt meg Szegeden a Bécsi körút 11/a szám alatt a Varga Mátyás Színháztörténeti Gyűjtemény és Kiállítóhely. A felújításra szoruló épületet Varga Mátyás díszlettervező művész megvásárolta, s Tarnai István Ybl-díjas építész tervei szerint felújíttatta. Saját látványrajzaival, kerámiáival rendezte be, és Szeged városának adományozta. A kiállítóházat átadása óta a Móra Ferenc Múzeum működteti. A háromszintes kiállítóház közel 300 m2-es területén Varga Mátyás hét évtizedes munkásságát bemutató látványrajzok, fali kerámiák, grafikák ölelik körbe a 85 éves Szabadtéri Játékok történetét megidéző plakátokat, fotóanyagot.
A témában érdeklődtünk az önkormányzatnál és a Móra Ferenc Múzeumnál is, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.