Kutatás: Szeged az ötödik legélhetőbb vidéki város, Vásárhely az utolsó
Szegeden az ötödik legélhetőbb vidéki nagyváros, Eger, Veszprém, Székesfehérvár és Pécs után – derült ki az Otthon Centrum nemzetközi trendek alapján felállított rangsorából, amely a 20 ezer főnél népesebb városokat életminőség szempontjából listázta. A tavalyi felméréshez hasonlóan a megyei jogú városok között idén is Hódmezővásárhely és Érd szerepelt a leggyengébben.
Szerintünk ennél sokkal, de sokkal jobbak vagyunk.
ÖTÖDIK ALKALOMMAL KUTATTÁK, HOL JÓ ÉLNI MAGYARORSZÁGON
Az Otthon Centrum 2020-ban ötödször készítette el, hogy hol jó élni Magyarországon és miért vonzóbb az egyik régió a másiknál. A rangsor a 20 ezer főnél népesebb városokat életminőség szempontjából listázta: az életminőség-indikátor érték számításakor a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően a háziorvosi ellátást, a lakosság képzettségét, a foglalkoztatás és az ingázás statisztikai mutatószámaiból képzett adatokat rangsorolták.
TAROLTAK A BUDAPESTI KERÜLETEK
A fenti állításunkat már árnyalja, ha a budapesti kerületeket is bele vesszük – ebben az esetben már nem ennyire előkelő a helyzetünk. A tanulmány szerint a tavalyi listához képest nincs lényegi elmozdulás, az első kilenc helyen továbbra is a fővárosi kerületek szerepelnek. Tehát, összesítésben már csak tizennegyedikek vagyunk, amely még mindig kimagasló eredmény országos viszonylatban.
Így fest a toplista, egészen Szegedig vezetve:
- Budapest, I. kerület
- Budapest, V. kerület
- Budapest, VI. kerület
- Budapest, VII. kerület
- Budapest, IX. kerület
- Budapest, XIII. kerület
- Budapest, II. kerület
- Budapest, XI. kerület
- Budapest, XII. kerület.
- Veszprém és Eger, holtversenyben
- Székesfehérvár és Pécs, szintén holtversenyben.
Némi jóindulattal vehetjük magunkat akár a tizenkettediknek is, hiszen a 10. és 11. helyet holtversenyben foglalják el az ott tanyázó városok.
DEBRECENT ÉS GYŐRT MEGVERJÜK, HÓDMEZŐVÁSÁRHELY A LISTA VÉGÉN KULLOG
A vidéki települések közül Veszprém és Eger értékei a legjobbak (61 százalék), ennek elsősorban az az oka, hogy az itt élők jutnak be leghamarabb a munkahelyükre (a teljes mintához képest 96-99 százalékos eredményt értek el ebben a szegmensben). A régióközpontok nagyon hasonlóan szerepeltek: Székesfehérvár és Pécs értékétől (56 százalék) alig maradt el Szeged (55 százalék), illetve Debrecen és Győr (54 százalék). Ugyanakkor a tavalyi rangsorban kicsit gyengébben szereplő Miskolc javított pozícióján (51 százalék). A megyei jogú városok többsége 47-55 százalékos eredményt ért el, amivel a középmezőnyben helyezkednek el. A tavalyi felméréshez hasonlóan a megyei jogú városok között idén is Hódmezővásárhely és Érd szerepelt a leggyengébben (47 százalék).
Forrás: Otthon Centrum