Az SZTE lett az SGroup egyetemi hálózat első magyarországi partnerintézménye
A Szegedi Tudományegyetem első magyarországi partnerként csatlakozott a folyamatosan bővülő SGroup Nemzetközi Egyetemi Hálózathoz november végén. A hálózatban 21 nemzet partneregyetemei számára nyílik meg a lehetőség közös kommunikációra és együttműködésre.
Az Sgroup hálózat 1988-ban jött létre kifejezetten azzal a céllal, hogy a megújuló, a modern és nemzetközi felfogású egyetemeket összefogja és ezzel egy folyamatosan bővülő oktatási és tudásközpontnak mintegy stratégiai együttműködési színterévé váljon.
– Ez egy nagyon komoly network, amely most, a pandémiás időszakban elsősorban olyan projekteket, online konferenciákat visz, amelyek segítenek az egyetemek számára ezt a nehéz időszakot átvészelni – mondta Prof. Dr. Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese. – Az egyetemek megosztják egymással a gazdasági, környezetvédelmi, társadalmi fentarthatóság érdekében tett lépéseiket, külön kiemelt program a zöld egyetemek együttműködése, amiben a Szegedi Tudományegyetem egyébként is szép eredményeket ért már el. A rektorhelyettes hozzátette: a fenntartható oktatás és tanulás kérdéskörében elsősorban az online oktatás tapasztalatait osztják meg egymással, így például foglalkoznak a modern média kezelésével vagy az álhírekkel szembeni védekezés problémájával.
AZ EGYÜTTMŰKÖDÉSBEN NEM CSAK EURÓPAI EGYETEMEK VESZNEK RÉSZT
Az együttműködésben európai és Európán kívüli egyetemek vesznek részt, mások mellett az Ostravai Egyetem Csehországból, Franciaországból a Lille-i Egyetem, Németországból a Bayreuth-i és a Giessen-i egyetem, Olaszországból a római Sapienza, valamint Portugáliából a Portói Egyetem. Társtagsági pozíciója van a jereváni egyetemnek és a Sanghaji Nemzetközi Egyetemnek is.
TÖBB TERÜLET IS BŐVÍTHETŐ ÉS FEJLESZTHETŐ LESZ ÍGY AZ OKTATÁSI INTÉZMÉNY FALAIN BELÜL
A tagok így lehetőséget kapnak, hogy egy összefogó platform segítségével bővíthessék képzési és kutatási palettájukat, átadhassák egymásnak a jógyakorlataikat, valamint stratégiai együttműködéseket hozzanak létre. A hálózat már több sikeres együttműködést tudhat maga mögött, jelenleg futó projektjeik közül kiemelhető az Erasmus+ mobilitási programot modernizáló Erasmus Without Paper 2.0, a felsőoktatási kollaborációt segítő Think Tank Academy, a Rec-Mat Európa és Latin-Amerika közötti mobilitást segítő projekt, valamint a SUCTIA nemzetköziesítési indítvány.
EBBEN IS AZ SZTE AZ ELSŐ
Prof. Dr. Zakar Péter nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettes hozzátette: a magyarországi egyetemek közül elsőként a Szegedi Tudományegyetem kapott meghívást ebbe az együttműködésbe.
– A csatlakozást egy hosszú felvételi folyamat előzte meg, amelynek során megnézték a szegedi egyetem kutatási potenciálját, nemzetközi kapcsolatait. Ez vezetett oda, hogy idén ősszel az SZTE is teljes jogú tagja lett ennek a nemzetközi együttműködésnek, amitől az várható, hogy ezekkel az egyetemekkel könnyeben tudunk közös projekteket kialakítani. A csatlakozás segítségével az SZTE a jövőben a tudás és módszertanok megosztása mellett oktatási, kutatási és mobilitási mutatóit is bővíteni tudja – Európa határain kívül is.
Forrás: SZTE